Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın SGK'sına geçmek istiyorum. Dilekçe örneği verebilir misiniz?

ysn_ank

Yeni Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
iyi günler arkadaşlar benım % 90 raporum var babamın ssk gececem dilekçe örnegi verebilirmisiniz şimdiden tşklr

s.a. arkadaşlar babamın ssk sına gecmek için evrakları verdim nekadar zamanda ssk dan yaralanabılırım cok uzun sürermi evraklar pazartesi ankara kocatepeye gidecek dediler birde yeşil kartla 2022 maaşını kestir dediler şimdi yeşil kart kalktı maaşı kestirince yeşil kartta iptal olurmu olmassa nerden iptal ettirmem gerekiyo maaşı yeşil kartı nasıl iptal ettiririm dilekcemi yazmam gerekiyo cvpladığınız için tsklr

aynı dilekçeden acil olarak bana da lazım.Yeşil kartımı iptal ettiler ve aylardır böyle bir şey veya iş arıyorum. Lütfen yardımcı olun.

2022 maaşı almak artık bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık güvenceli olmaya mani değil. Yeni 2022 yönetmeliğinde konu 7. maddede düzenlenmiş:

[...]
(3) Kişinin bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde sağlık güvencesine sahip olması veya aynı hanede sosyal güvenceye sahip bireylerin bulunması durumları aylığa hak kazanılmasında tek başına engel teşkil etmeyip bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen muhtaçlık ölçütü dikkate alınmak suretiyle işlem tesis edilir.
Kaynak: 2022 yönetmeliği

_____
Babanızın sigortasına geçmek için özel bir dilekçeye gerek yok ki. Sigorta müdürlüğünde matbu bir dilekçe bile olabilir.

Oturan Boğa anladığım kadarıyla hem 2022 maaşı alabilir hemde babamın ssk sını kullana biliriz

Yasin, maluliyeti gerektirecek bir rahatsızlıgın varsa babanın sağlık güvencesinden yararlanabilirsin. Fakat babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmen için 2022 aylığını kestirmen şart. Sana doğru demişler bu konuda. Lakin şu an 2022 aylığından yararlananlar 5510 Sayılı yasa 60/1 c (3) kapsamında GSS'lılar.
Dolayısıyla bunu iptal ettirmene lüzum yok.
Sen 2022 aylığını kestirince zaten 60/1 c (3) kapsamından da düşeceksin. senin yapman gereken şey burada 2022 aylığını kestirmektir.

Yalnız eger mümkünse 2022 aylığını hemen kestirme. Eğer malıl olduguna dair rapor ve gerekli evrakları tamamlayıp sgk'ya gönderdiysen ve maluliyet raporun çıktıysa kestir 2022 aylıgını.
Bu aşamadaysan eger, ikametgah adresinin baglı olduğu SDYV'ya gideceksin. 2022 aylığını kestirmek istediğini soyleyeceksin. vakıf çalışanları sana dilekçe hazırlaman konusunda yardımcı olurlar ve gerekli işlemi başlatırlar.
2022 aylığın kesildikten sonra babanın sağlık güvencesine geçme işlemlerini yapabilirsin ancak.

Lakin uyarayım seni.
Eger malul olduguna dair maluliyet cetveli'ne göre % 60 oranlı bir rapor alamazsan babanın saglık guvencesinden yararlanamazsın. Babanın sağlık güvencesinden yararlanamadın diyelim. E 2022 aylıgını da kestirdin diyelim.
Nolocak peki?
Bunda da Vakıflar sana gelir testi uygular ve prim ödeyerek GSS'lı olursun.

NOT: 2022 Yönetmeliğinde evet, yakınların sağlık güvencesinden yararlanmak 2022 aylıgı almaya tek başına engel değildir. Lakin bu durum muhtaçlık tebsitiyle ilgili olarak yazılmış ama aynı zamanda GSS mevzuatıyla çelişiyor. 2022 aylığı alanlar, 5510 sayılı yasa 60/1 c(3) kapsamında GSS'lı sayılırlar. GSS ile ilgili Yönetmelik Genelge vs mevzuatta bu konuda ayrıca açıklamalar var. 2022 aylıgı alanlar GSSlı sayılır ve başka kapsamda gss'lı olamaz diye.
Bu durumda Babasının sağlık güvencesinden bu yasaya göre yararlanması mumkun olamaz.
Bu çelişkiyi ortadan kaldıracak bir düzenleme olmazsa 2022 yönetmeliği'ndeki yukarıda oturanboga'nın alıntıladıgı hukumlerin bir anlamı kalmıyor.

ben gectim babamın üzerine cok şukur ama çalışma gücünün en az %60 nı kaybettiğine ve kontrol muaynesinin böbrek nakli olur ise nakilden 1 yıl sonrasına kadar gerekmediğine karar verilmiştir yazıyor yani ben nakılden sonra %60 rapor alırsam tekrarmı sigorta yaptırcam

Yasin hayırlı olsun. Bu arada sana bir sorum olacak. 2022 aylığını kestirdin mi?
...
Yasin, karara göre maluliyetin onaylanmış, çalışma gücünün en az ` nı kaybettiğine karar verilmiş.
Kontrol muayenesine gerek duymamışlar. Ancak, böbrek nakli olduktan 1 yıl sonrasına kadar geçerli bu da. Eger böbrek nakli olursan, nakil olduktan 1 yıl sonra kontrol muayenesi gerekecek.

Kontrol muayenesinde tekrar maluliyet tespitin yapılacak. Malul olduğun yönünde karar çıkarsa babanın sağlık güvencesinden yararlanmaya devam.
Aksi bir karar çıkarsa babanın sağlık güvencesinden düşürüleceksin.

SGK bu konuda sabıkalı. Böbrek naklinden sonra kimseyi malul saymıyor. Gerçi o zamana kadar neler olacagını bilemeyiz. Sen şimdi bunlara takma. Nakil imkanı bulursan "sonra saglık güvenceem iptal edilirse nolacak?" kaygısıyla yanlış iş yapma. sağlığın daha önemli.
Nakil olma durumun söz konusu olursa olmaktan çekinme yani.
Gerisi Allah kerim. Bir yol bulunuz bunlara da. Zamanın ne getireceği belli olmaz:)

Üst Alt