Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın SSK'sından faydalanıyorum. İşe girip çıkarsam tekrar yararlanabilir miyim.?

hulya06

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
merhaba arkadaşlar.. ben işitme engelliyim.. işe gircem de işe girdiğim zaman memnun olmayıp çıkarsam tekrardan babamın sigortasından yararlanabilir miyim.. yoksa sigortam yattığı için tekrar babamın sigortasından faydalanmam mümkün olmaz mı.. şimdiden teşekkür ederim :)

bildiğim kadarıyla yeni yasaya göre bir kere çıktınmı geri dönemiyorsun diye biliyorum bir yanlışlık yapmayalım 18 yaşında sonra kız çocukları artık babasının karnesinden yararlanamıyacak sadece okula gidenler yararlanabiliyo eğer babası ölmüş ise sadece maaşından yararlanabiliyo diye duymuştum dikkatli olmak lazım sgk ya sormak lazım aman yanlış bişey yapmayalım

okuyormusunuz? eğer okuyupda babanızın ssk sından yararlanıyorsanız işden çıktıysanız tekrar yararlanabilirsiniz.

yok siz %60 ve üzeri özürlüyseniz ve çalışmıyorsanız babanız size bakmakla yükümlü, çalışırsanız yararlanamazsınız, çalışmadığınız sürece bakabilir..

1 Ekim 2008'den önce bakmakla yükümlü olunan birey statüsünde* olanlar bu tarihten sonra evlenme-boşanma, işe girme-işten çıkma vb. sebeplerle bakmakla yükümlü olunan birey statüsünden çıkarlarsa, bir daha aynı statüye geri dönemezler. Ancak statü değişmediği sürece yaşamları boyunca sağlık güvencesinden yararlanmaya devam ederler...
Bunun tek istisnası, çocuğun öğrenci olması veya maluliyet derecesinde sakat olmasıdır.

Yani, çalışmaya başlarsan babanın güvencesinden düşersin ve bir daha o güvenceye geri dönemezsin. Sağlık güvencesinden yararlanabilmek için tek yol çalışarak ya da isteğe bağlı olarak prim yatırmaktır.

* 5510 Sayılı Kanuna göre sağlık hak sahipleri şunlardır:
1- Sigortalının, sigortalı olmayan veya kendi adına gelir ve aylık almayan eşi.
2- Sigortalının; İlköğretimde 18, Ortaöğretimde 20, Yükseköğretimde 25 yaşını doldurmamış evli olmayan öğrenci çocukları ile evli olmayan malül çocukları.
3- Sigortalının, bakmakla yükümlü olduğu öz ana ve babası.

Üst Alt