Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babamın verdiği ev yüzünden 2022 maaşım kesilir mi? Emlak vergisinden muaf mıyım?

atakan_abi

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar benim sizleree iki sorum olacak
birincisi babam kardeşler olarak evlerimizi üzerimize verdi bundan dolahyı maaşıma bir zarar gelirmi
ikincisi ise devlet engelli kişlerden emlak vergisi almıyormuş ama benim dairem kirada olduğu için kira vergisindende yararlanabilirmiyim evim kirada olduğu için maaşım kesilirmi

Daire sizinse ve daireden bir gelir söz konusu ise yani kira alıyorsanız aylıgınız kesilir. Çünkü daire sizin ve o daireden kira alıyorsunuz. Aldıgınız kira sizin gelirinizdir ve 100 TL'yi aşıyorsa aylıgınızın kesilme sebebidir.
Bu durumda kira vesilesiyle aldıgınız geliri en geç 90 gün içinde sgk'ya bildirmekle yükümlüsünüz.
Daireniz 200 metre kareyi aşmıyorsa ve tek meskeniniz varsa emlak vergisinden muaf olursunuz. http://www.engelliler.biz/forum/dig...ngellilere-tapuda-kolaylik-saglaniyor-mu.html
Kira vergisi konusunda bilgim yok. Ama 200 metre kareyi aşmayan eviniz için emlak vergisinden muafsınız. Ev konusunda bundan başka muafiyet oldugunu sanmıyorum, yok diye biliyorum. Aksini soyleyen ve bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bu konuda kesin bilgiyi verirlerse memnun olurum.
http://www.engelliler.biz/forum/dig...haklar-ve-haklariyla-ilgili-site-rehberi.html
Dediğim gibi aldıgınız kiradan dolayı gelir durumunuz değişmiştir. Aylık 100 TL'yi aşan gelir durumunda aylıgınız kesilmek zorundadır. Bildirim yapmayı unutmayınız vaktinde.

abla tabii ki siz yönlendirmek amaçlı yazıyorsunuz ama bir düşünsenize aylık 100 tl ye geçim mümkün mü ki atakan_abi arkadaşımız kira alıyor diye maaşı kesilsin.. bu nasıl yasadır bu nasıl haktır!!? bu insanın aldığı engelli maaşı dışında bir geliri yoksa ve örneğin alacağı kira tam da 100 lira ise devlet bu insana aylık 100 tl ile geçin diyor yani.. bu nasıl bir yasa? bunasıl bir düzenleme? haksız mıyım Allah aşkına..

Haklısın tabi ablacım. Dilerim daha makul, adil ve insani düzenlemeler yapılır. Ama maalesef şu an itibariyle mevzuat böyle. İlerisi için mücadeleye devam tabi.

evet abla mücadele ile bu haklar mantıklı şekilde düzenlenmeli.. örneğin 400 tl üzeri dese ki o bile geçinmek için mümkün değil ülkemizdeki açlık sınırı maaşı malum.. ama bir de 100tl üzerine maaş kesilir demeleri sanki dalga geçer gibi..

Üst Alt