Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babanın sağlık güvencesinen yararlanacak malul çocuk için de gelir testi yapılacak mı

okbliyasam

Yeni Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
Babanin rahatsizliklari olan 25 yasini gecmis oglunun kendi sagligindan yararlanmasi icin bagli bulundugu SGK'ya dilekce vermesi. Oglunun hastaneye sevki ve maluliyetinin yuzdelenmesi disinda gelir tespiti de yapilmasi gerekli midir? Eger gerekiyorsa ve gelir testi sonucu maluliyet yuzdesi %60-70 ciksa bile prim odenmesi istenebilir mi? Diger bir deyisle gelir testi sonucu maluliyet durumundan daha mi onemli? Cevaplariniz icin tesekkurler. Kolay gelsin.

okbliyasam

Babanın kendi sağlık güvencesi varsa, malul çocuk da baba üzerinden sağlık güvencesinden yararlanır. Çocuk için ayrıca bir gelir testi yapılmaz.

Cok tesekkurler. Kac zamandir ALO170 Chat'den ogrenmeye calisiyoruz bir oyle diyorlar bir boyle sonra yanlis anlama olmustur diyorlar. Emin olamiyoruz. Peki SGK'ya verilecek raporda tam tesekkullu devlet hastanesi heyetten alinmis rahatsizligin yuzdesini belirten bir rapor mu yoksa bakima muhtactir yazan bir rapor mu olmasi gerekiyor? Bir de yine de SGK tam tesekkullu devlet hastanesine sevk edebilir mi? Bu sevk herhangi tam tesekkullu bir devlet hastanesi midir yoksa SGK tarafindan secilip belirtiliyor mu? Bu konularda da ALO170 maalesef yetersiz ve birbiriyle celisen cevaplar veriyor. Bunun kesin dogru cevabini ogrenmek forumdaki herkes icin faydali olacaktir. Saygilar

bende babamın sigortasına bağlıydım, babam vefat edince sigortasından düştüm sgk tekrar heyete göndermişti beni. şuan çalışmaya başlayıncada iptal oldu otomatik olarak. hatırladığım kadarı ile;
sgk ya başvuru yapıyorsunuz, sgk sizi bir hastaneye yada fakülteye sevk ediyor, beni eğitim araştırmaya sevk etmişlerdi, heyet sonucunu hastane sgk ya gönderiyor size rapor vermiyorlar.bu rapor için benden 2011- 2012 yılında 118 lira gibi bir ücret almıştı devlet hastanesi. bir kaç ay içinde sonuçlanmıştı, GSS borçlarımda silinmişti. Babam vefat ettikten sonra benden tekrar heyete girmemi istediler, bu sefer eğitim araştırma yerine fakülteye sevk edildim.yine sonucu fakülte gönderiyor sgk ya, orda ücret almadılar onu sgk karşılıyormuş, yine 2-3 ay içinde sonuçlandı. şuan çalıştığım için kendi sigortam başladığından o sigortadan düştüm.
benimki böyle olmuştu

Elinizdeki raporlari getirin diyorlar. Kendiniz SGK basvurusundan once tam tesekkullu devlet hastanesinde heyetten rapor alip verseniz yine de SGK tekrar baska hastane heyetine sevk ediyor mu? Bir de raporda bakima muhtactir yazmasi gerekiyor dediler. Daha once hic boyle bir tabir duymadim. Asil olan tam tesekkullu devlet hastanesi heyetinden en az %60 rahatsizligi vardir yazan bir rapor olmasi degil mi? Bundan sonra tekrar sevk etmenin amaci anlami nedir?

Baba'dan Saglik Guvencesi Basvuru Sonucu

Benim %70 engelli raporum var, babam Muharip Gazi ve benim adima dilekce verdi kendi sagligindan yararlanmam icin. e-devlet'den bugun baktim ve sonuc asagidaki sekilde yazili. Katilim payi muafiyetinde Hayir yaziyor bu ne demek oluyor?

Yakınlık Türü
Çocuğu

Tescil Kapsamı
60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar

GSS Kapsamı
60/c-4 kapsamında sigortalı olanlar (İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar)

Provizyon Tarihi
13.01.2017

Sigortalı Türü
Emekli

Katılım Payı Muafiyet
Hayır

Durum
Müstehaktır, provizyon alabilir.

okbliyasam

Hayırlı olsun. Herkes gibi katılım payı ödeyeceğin anlamına geliyor. Bazı durumlarda ödemeyen gruplar var...

Katilim payi ne demek Bulent Bey ozel hastaneler icin olan birsey mi devlet hastaneleri icin de mi? Odemeyen gruplar kimlerdir? Saygilar

Millî Savunma Bakanlığı ? Sağlık Hizmetlerinde Katılım Payı ve İlave Ücret Alınmaması (1005 S.K.)

Milli Savunma Bakanliginin linkindeki asagidaki bilgilere gore babamin muharip Gazi olmasi dolayisi ile ve ailemle birlikte yasadigim icin benim de muaf olmam gerekmez mi?

Sağlık Hizmetlerinde Katılım Payı ve İlave Ücret Alınmaması

5510 sayılı Kanun kapsamında sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaktadır.

SGK'ca 1005 sayılı Kanun kapsamında olduğu değerlendirilen muharip gaziler ve eşleri ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden söz konusu sağlık hizmetleri katılım payı alınmamaktadır.

Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularınca, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen sağlık hizmetleri bedeline ek olarak ilave ücret alınmaktadır.

SGK'ca 1005 sayılı Kanun kapsamında olduğu değerlendirilen muharip gaziler ve eşleri ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden söz konusu ilave ücret alınmamaktadır.

Sağlık hizmetlerinde katılım payı ve ilave ücrete ilişkin detay bilgilere Hoşgeldiniz adresinden veya 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezinden ulaşabilir, ayrıca bulunduğunuz yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurabilirsiniz.

Tabiler sanirim cunku kendilerinden katki payi alinmiyor ve Gazi Kartlari var. Benim basvuru sonucunda da Tescil Kapsamı
60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar diye belirtiliyor. Bu Gaziler icin kullanilan kapsam herhalde. Alo 170'le chat'le gorustum. Dilekce ile basvurdugunuz SGK'dan duzeltilmesini talep edebilirsiniz dedi. Tekrar Ankara'ya gidecek anlamina mi geliyor? Zaten yaklasik 2 ay surdu.

Yakınlık Türü
Çocuğu

Tescil Kapsamı
60/c4 İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar

GSS Kapsamı
60/c-4 kapsamında sigortalı olanlar (İstiklal Madalyası Şeref Aylığı Alanlar)

Provizyon Tarihi
13.01.2017

Sigortalı Türü
Emekli

Katılım Payı Muafiyet
Hayır

Durum
Müstehaktır, provizyon alabilir.

OturanBoğa

Kadikoy ve Maltepe'deki iki SGK'ya belgelerle gittik. Olmuyor sadece esiniz yararlanabilir dendi. Ustelik yukaridaki mevzuati da yazili halde goturduk. Ne yapmamiz gerekiyor?

Hastanede ssk emeklisi babadan bakılamayacağı söylenen otizmli çocuk için sgkya başvuruldu. Üniversiteye yönlendirildi. Malullük çıktı. Ancak 18 ini doldurduğu yaştan bu malullük rapor tarihine kadar 10 ay gss prim borcu olduğu ve gelir testi istendi. 19 yaşında yüzde 70 sürekli raporu olan otizmli çocuğun gelir testi için başvuruldu. Hanede 19 yaşında otizmli erkek çocuk, 38 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz abla, 36 yaşında evlenmemiş işsiz gelirsiz bir abi, anne ve baba yaşıyor. Otizmli çocuğun gelir testinde babanın ssk emekli maaşı ve 200 tl lik rayiç tutulan aracı var. Bu toplam gelir 3 kişiye bölünerek gelir testi yapılmış. Hanede 5 kişi yaşarken neden toplam gelir 3 kişiye bölünüyor. Çocuk g1den borçlandırıldı. Bununla ilgili bilgi alabilir miyim Teşekkür ederim.

Canan Can GSS gelir testinde hane esaslı değil aile esaslı gelir testi yapılıyor. ilgili YÖnetmeliğe göre Gelir tespitinde, aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aile esas alınır.
bahsettiğin 18 yaşından buyuk, okumayan çocuk için anne ve babası aileden sayılır. ama kardeşler aileden sayılmaz. bu durumda kendisi, anne ve babası olmak üzere 3 kişiden oluşuyor aile. gelir testinde ailede kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ise sonuç G1 çıkar ve 60/g kapsamında GSS sağlık güvencesi olur. kısacası 18 yaşından itibaren babasının sağlık güvencesine geçinceye kadar olan GSS primlerini G1 üzerinden ödeyecek kardeşin.

kardeşin babasının sağlık güvencesinden yararlanması için SGK'ya başvurmuş. SGK da onu yetkili bir hastaneye sevk etmiş. sonuçta malul olduguna dair rapor almış ve raporu SGK'ya gönderilmiştir.
babasının sağlık güvencesine geçince 60/g iptal olacak ve 60/f GSS'lı (babasının sağlık güvencesi) olacaktır.

İşsiz 38 yaşındaki bekar abla memuriyet sınavını kazansa memur olup maaş almaya başlasa ve aynı hanede yaşamaya devam etse Gelir testi nasıl yapılır? Ya da abla değil de İşsiz bekar 35 yaşındaki abi memur olsa aynı hanede yaşamaya devam etse Gelir testi için nasıl hesaplama yapılır? Bu anlamama yardımcı olabilir diye soruyorum. Sabrınız ve yardımınız için teşekkürler.

Canan Can bakın yukarıda cevap verdim size. hanede kardeşleri annesi ve babası yaşıyor. onlardan sadece anne ve babası aileye dahildir. dolayısıyla gelir testi yapılırken annesi, babası ve kendisi dahil edilecek. kardeşlerden hiçbiri dahil edilmeyecek. bir önceki sayfada bu konuyu ayrıntılı olarak yazdım.

kaldı ki siz bu 18 yaşından buyuk çocuk için babasının sağlık güvencesinden yararlanması için sgk'ya başvurmuşsunuz. işlemler sonuçlanınca (hastaneden malul raporu aldığı için) babasının sağlık guvencesinden yararlandırılacaktır. babasının sağlık guvencesi için de gelir testi yapılmaz. kardeşinizin GSS borcu varmış. o borcu hesaplamak için gSS gelir testi yapılıyor. babasının saglık güvencesinden yararlanırken hiçbir şekilde GSS gelir testi yapılmaz.

Bu durumda bizim eylül 2016 da hastanede artık babadan bakılmayacağını farkedip sgkya başvurup üniversite hastanesine gönderilmemiz sonucunda bize ancak Kasım ayında gün verilip malullük kaydı 23 11 2016 onaylı olunca bize gelir testi yaptırın diye yazı sgkdan 12 ocak 2017 de geldi. biz de yaptırdık. Ama sonuçlar falan çıkana kadar 25 yaş altı silinen borç kapsamına alınmadı ve borçlu kaldık. Affı kaçırmış olduk.

Canan Can bahsettiğin kişi şu an babasının sağlık güvencesine geçti mi? sen babasının sağlık güvencesine geçinceye kadar ki borçlarını sorun ediyorsun sanırım.
bu konuda TBMM'den bir kanun geçti. yakında Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girecektir. ilgili kanuna göre ailede kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar 60/c 1 GSS kapsamında olacak ve primini devlet ödeyecek (eski yeşil kart). bu uygulama zaten vardı.
yeni olan ise artık GSS gelir testi yapılmayacak (sadece yeşil kartlılar (60/c 1) için yapılacak. ailede kişi başına aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar 53 TL ödeyecek. g1 , g2 gelir tespiti kalkıyor yani. bu uygulama da 1 Nisan'dan itibaren yürürlüğe girecek.
Kanun Resmi Gazete'de yayınlansın yürürlüğe girsin gerekli açıklamaları yapacagım. ama şunu bil ki Kanun yürüğrlüğe girdiğinde borcunuzu 53 TL'den ödeyeceksiniz. başka bir husus da varsa açıklarım o zaman zaten. şimdilik bunları sorun edip kendinizi üzmeyin.

Evet 1997 ekim doğumlu. Çıkan borç 10 aylık bugüne kadar faiziyle 600 küsür görünüyor. Keşke geriye dönük maluliyet tespiti olabilseydi. Bu çocuklar 18 yaşında da çalışamaz. Sonrası da çalışamaz. Ne konuşuyor ne anlıyor ne kendi işini kendi yapabiliyor. Zaten ondan yanıldık özel eğitimleri devletçe verildi gelişme yaşamadı maalesef. Raporları vardı devlet eğitimini üstlenmişti ya düşünemedik gelir testi yapılması gerekeceğini tesadüf hastanede babadan bakılmadığını öğrendik. Af süresi de kaçtı tabi bize önce gelir testi yapılacağı denilse maluliyet raporunun da alındığı tarihten geçerlli olacağı arada boşluk kalacağı anlatılsaydı sgkda önce gelir testi yaptırırdık. Bize gelir testi yaptırmalısınız diye yazı 16 ocak 2017de geldi.

Canan Can tamam ablası. çok yakında torba kanun resmi gazete'de yayınlanır. Kanun yayınlanınca buradan seni bilgilendiririm. Kanun'u incelemedim çok fazla detay bilmiyorum. o yüzden şimdi yazmamın anlamı yok. siz beklemede kalın ödeme yapmayın. 1 nisan'dan sonrası için önemli değişiklikler var çünkü.

Teşekkür ederim. İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için. Takipte olacağım.

Merhaba kanun çıktı diye anladım. Şimdi biz bu malul kardeşime ait geçmiş 10 aylık borcun taksitlendirilmesi için ne zamana kadar sgk ya başvurmak zorundayız?

Merhaba kanun çıktı diye anladım. Şimdi biz bu malul kardeşime ait geçmiş 10 aylık borcun taksitlendirilmesi için ne zamana kadar sgk ya başvurmak zorundayız?

Canan Can evet bahsettiğim kanun çıktı. 1 Nisan'dan itibaren SGK'ya gidebilirsiniz. Kanun'un ilgili hükmü 1 Nisan'da yürürlüğe girecek çünkü. borcunuz tekrar hesaplanır,taksitle ödersiniz. aylık 53 TL üzerinden borç çıkartılır. borcunuzdan faiz, gecikme zammı vs alınmayacak.
gelişmelerden haberim olsun lütfen.

Kardeşimin 18 yaşını doldurmasına rağmen geç kaldığımız maluliyet raporu nedeniyle 18 yaşından maluliyet raporu onay tarihine kadar olan 10 aylık borç silindi. Nasıl derseniz. Sgk il müdürlüğüne tekrar dilekçe ile başvurduk. Geriye dönük maluliyet tespitinin yapılması ve 18 yaşından önce de malul müydü soruları sorularak malüliyet raporunun yeniden değerlendirilmesini (bu ifadeler önemli) istedik. Sgk il müdürlüğü dilekçe ve eski hastane raporlarımızla yüksek sağlık kuruluna yazdı. Yüksek sağlık kuruluna ulaşan dilekçeye cevap hem hızlı hem de olumlu geldi. Sgk il müdürlüğü yüksek sağlık kurulundan gelen yazı göre maluliyeti geriye dönük kabul ederek borcu sildi. Bir çok ilde böyle uygulandığını öğrendim. Önce olmaz böyle bir şey yok denilse de siz dilekçemizi alın yüksek sağlık kuruluna iletin diye ısrar ettik.Sonuç olumlu oldu. İlgili sgk il müdürlüğü birimi babamın emekliliğine sağlık güvencesine göre ilgili maluliyet servisiydi.

Açıklama : Bulunduğunuz ilin sgk il müdürlüğüne yazacağınız dilekçede bölgenize göre "yetkili sağlık kuruluna 18 yaşından önce de malul müydü sorusunun sorularak kurul raporunun yeniden değerlendirilmesini ve geriye dönük maluliyet tespitini" talep etmelisiniz. Eğer geçmişe yönelik maluliyete neden olan bir hastalıksa cevap olumlu geliyor ve eski sağlık kurul rapor onay tarihi değil 18 yaşını doldurduğu tarih esas alınarak aradaki borçlar silinebiliyor.

Canan Can maşallahın var sen baya iş çıkar mışsın yahu:) harikasınız.
özellikle bu konuda tecrübelerinizi ve bildiklerinizi paylaşmanızdan dolayı teşekkür ediyorum.
ben mesela bu anlattıklarınızla ilgili bir bilgiye sahip değildim sayenizde öğrenmiş oldum. inşallah bu sorunu yaşayan başkalarının da derdine çare olur:)
emeğinize yüreğinize sağlık:)

Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Size de teşekkürler.

Üst Alt