Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Babası memur olan üniversite öğrencisi, 2022 aylığı alabilir mi?

zahara

Yeni Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
babası polis olan 20 yaşında ünv öğrencisi engelli maaşı alabilir mi

18 Yaşından büyüksen annen baban seni ilgilendirmez o senin hakkın alırsın bende alıyorum annem emekliydi babam memurdu aldım yıl 2001

%40 ve üstü özürlü raporu varsa, aktif sigortalı dğilse ve kendi geliri dahil nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceği yardımla birlikte toplm aylık geliri 100 TL'yi geçmiyorsa yni ilgili Yönetmelik esaslarına göre muhtaçlık kriterlerine uygunsa baglanır ancak.

Ayrıca Türk Medeni Kanunu 328. madde şöyle der:
"MADDE 328.- Ana ve babanın bakım borcu, çocuğun ergin olmasına kadar devam eder.
Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler."

Ayrıca 2022 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik'in dayanak aldığı TMK 364. madde şöyle der:
"
A. Nafaka yükümlüleri
MADDE 364.- Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır. "

Şimdi bu bilgilerin ışığında örnek olay 2'yi dikkatle okuyunuz ve 2022 aylıgı gelir hesabının nasıl yapıldıgı konusund fikriniz olsun.
Eğer bu şekilde nafaka yükümlüsü yakınınız olan anne babanızdan alabileceğiniz yardım miktarıyla birlikte toplam geliriniz 100 TL'yi geçerse muhtaç bulunmazsınız ve aylık talebiniz reddedilir.

NOT: örnek olay 2'nin geçtiği sgk uygulama kılavuzu daha önceki Yönetmelik'e uygun olarak hazırlanmış ama şimdiki Yönetmelik muhtaçlık sorgulaması da bu şekilde yapıldıgından ve şimdiki Yönetmelik esaslarına uygun oldugundan örnek olarak burada paylaşıyorum. zaten SGK kendi sitesinde de kullanmaya devam ediyor.

bende aynı durumdayım gecen ayın 11 inde basvurdum işlem süresi 45 gün yazıyodu memur 6 ay ses cıkmazsa sonra gelirsin noldu diye sormaya dedi..
45 gün hangi olaylr sürüyo ben onu anlamıyorum ama beklemekden baska çare yok sanırım

Üst Alt