Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağlanan iş göremezlik maaşı SGK priminin alt tabandan ödenmesi durumunda değişir mi?

tdl

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba

3 ay önce (2 yıl önce geçirdiğim işkazası nedeni ile) I sakatlık raporuna göre işgöremezlik aylığı almaya başladım.
Bu maaşı sgk lı olarak çalıştığım sürece alabilecekmişim sanırım.
benim merak ettiğim bu maaşın hesaplanmasında kullanılan günlük kazanç sadece kazadan önceki tarihi mi kapsıyor.
bir diğer ifade ile kaza geçirdiğimde ve maaş bağlandığında SGK primim tavandan yatarken bundan sonra iş değiştirip sgkmı en alt sınırdan göstertmem halinde
aldığım maaş değişecek mi?

ayrıca emeklilik yaşım veya günümde bu sakatlık oranım nedeni ile bir değişim olacak mı
1974 doğumluyum prim gün sayım 4265 sgk başlangıcım 1999

maaşın kaza geçirdiğin tarihteki brüt maaşın esas alınarak hesaplanır ve sana ödenir.

Eğer raporunuz % 40 ve üzerinde ise, sakat statüsünde erken Yaşlılık emeklilğinden yararlanabilirsiniz:

2008_oncesi.PNG

Not: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

teşekkür ederim
anladığım kadarı ile bu maaş sgk primim tavandan yatsa da tabandan yatsa da değişmeyecek
emeklilik için ise 6 sene sonra başvurmam gerekecek
bir konuda daha bilgiye ihtiyacım var bizim sgk ya ibraz ettiğimiz rapordaki oranın altında yada üstünde bir oran tespit edebilirmi sgk
örnek veriyorum benim üniversiteden aldığım raporda oran %15 sgk dan bana bağlanan maaş %10 dan bu olabilir mi yada tersi
ve emeklilik için başvurunca yeniden heyet raporu mu istenecek yoksa dosyamdaki mevcut belgelere göre mi işlem yapılacak

SGK raporu ilgili cetvele uygunluk açısındna değerlendirme yetkisine sahip. O son kertede belirleyici olan şey cetveldir. Eğer sgk cetvele aykırı karar verirse, itiraz eder, yeniden değerlendirme talep edersiniz.

Üst Alt