Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Başlattığım 2022 aylığı başvurumu nasıl iptal ettirebilirim?

Kumru

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
hastahanede başlatıgım 2022 maaşı işlemleri nasıl iptal edebilirim. babamın sağlık güvencesinden düşmemek için işlemleri nasıl durdurmam gerek.. yeşil kartlıı olmak bir işkence ve ben yeşil kartlı olmak istemiyorm ne yapmam gerekiyor..

2022 aylığı almanız babanızın sağlık güvencesinden yaralanmanıza engel değil..

Azize,yeşil kart kullanmıyorsan, saglık giderlerin yeşil kart kapsamında karşılanmayacak zaten. Yönetmelik geçici 4. maddesine göre daha önce yeşil kart kullananlar 2022 aylıgı aldıklarında kurum devralana kadar yeşil kart kullanmaya devam edecekler. Aksi takdirde yönetmelik 24. maddeye göre karşılanacak sağlık giderlerin. Ama sen yakınının sağlık güvencesinden yararlandığın için, aylık hakkını kazanırsan yakınının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edeceksin. Eğer yakınının sağlık güvencesinden yararlanmıyor olsaydın Yönetmelik 24. maddeye göre 5510 sayılı yasa 60. madde 1. fıkra "c" bendinin "3" numaralı alt bendine göre karşılanacaktı sağlık giderlerin.
Ayrıca:http://www.engelliler.biz/forum/202...nirsam-2022-maasim-kesilir-mi.html#post804212
Başvurunu iptal ettirmene gerek yok. Bu yüzden babanın sağlık güvencesinden düşmene gerek yok ki başvurunu iptal ettiresin. Hiç bir şkeilde yakınının sağlık güvencesinden vazgeçme. Bu senin hakkın çünkü.

benim işlemlerime önce başlamayacaklarını söylediler çünçü babamdan sağlık güvencesini iptal etirmem gerektiği söyendi. sonra neyse sen baş hekime git ondan onay al işlemlere başlıyalım dendi, daha sonra 9 polikliniğe gidip elimdeki sağlık güvencesiz yazan 2022 evrağı imzalamam söylendi. zaten ben onu imzalatana kadarda doktor kapılarında resmen süründüm ve ayrıca hasta değilde resmen sağlıklı biri neden bu raporu çıkarıyormuş gibi davranıldı sanki kendi ceplerinden veriyorlarcasına süründürdüler. işlemler bitince tekrar sağlık kuruluna evrağı verdim verdikten sonra heyete girmem için gün verildi. sağlık kuruluna yeşil kartı nasıl almam gerektiğini sordum bana işlemler bitince ssk kendiliğinden kesileceğini söyledi. ve ssklı kalıpta nasıl maaş alındığını hala anlamış değilim.

Azize,
ablam bayadır burada bu konu ile ilgili soruyorsun ama dağınık anlatıyorsun. Önceki mesajlarını tarama gereği hissettim bu yüzden.
önceki bir mesajında demişsin ki:
"Ben talasemi hastasıyım benim merak ettiğim talasemi hastaları h sınıfı ehliyeti alabiliyorlarmı? ve ayrıca benim özürlü raporum yok rapor alınca yeşil kartada geçmek istemiyorum hiç bir şekilde maaş almadan rapor çıkartılabiliyormu? cevaplaranız sevinirim"

Buradan anladığım kadarıyla senin özürlü sağlık kurulu raporun yok.

Yine daha önceki mesajında demişsin ki:
"orak hücre olğum için sadece %40 verdiler ve ssk kendigilinden düşecekmiş yani ssk lı kalmak istesekte kalamıyoruz ve ayrıca 9 polikilinige girdim bir yerden de 30 verildi. ayrıca 2 ay sonra heyete geçecekmişim. toplam yüzde kaç verirler 2022 maaşı olarak ne kadar alırım bunları merak ediyorum.."

Bu mesajından anladığım kadarıyla %40 oranında rapor alacağından dolayı büyük ihtimalle senin maluliyet derecesinde özürlü olduğunu düşünüp, rapor oranın düştüğü için artık babanın sağlık güvencesinden yararlanamayacağın söylenmiş hastanede.
Eğer sen 1 Ekim 2008'den önce babanın sağlık güvencesinden yararlanıyorsan 5510 sayılı yasaya gore babanın sağlık güvencesinden (evlenme, işe girme gibi sebeplerle) düşmedikçe yararlanmaya devam edersin.
Şİmdi soruyorum sana: Sen babanın sağlık güvencesinden 1 Ekim 2008' den önce mi yararlanmaya başladın?
Eğer böyleyse sen durum değişikliğin olmadıkça babanın sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edeceksin. Bunun alacagın özürlü sağlık kurulu rapor oranıyla ilgisi yok. Çünkü sen maluliyet dercesinde bakmakla yukumlu olunan çocuk olduğun için değil daha onceki yasadan dolayı bakmakla yukumlu olunan kız çocuğu kapsamında babanın saglık guvencesinden yararlanıyordun bu da sen bir şekilde babanın sigortasından düşmdikçe devam edecek.
...
son sorunda demişsin ki:
"benim işlemlerime önce başlamayacaklarını söylediler çünçü babamdan sağlık güvencesini iptal etirmem gerektiği söyendi. sonra neyse sen baş hekime git ondan onay al işlemlere başlıyalım dendi, daha sonra 9 polikliniğe gidip elimdeki sağlık güvencesiz yazan 2022 evrağı imzalamam söylendi."
Bu sözler sana nerede söylendi? ne onayı almanı istediler senden?
Sana sağlık güvencesiz 2022 evrağını imzalamanı istemişler ve sen bu evrağı imzalatttıgını soyluyorsun. Sağlık güvencesiz olduğunu neye dayanarak söyluyorlar ve bu işlemler bitince kendiliğinden yeşil karta geçeceğini ve babaın sağlık guvencesinden düşecegini soylemişler. Neye dayanarak? Detaylarıyla anlat lütfen.
En başta yazdıklarımı da düşünerek lütfen derli toplu "neyi, nerede, kimin" soylediğini de "nereye" başvurduğunu, süreci, yaptıgın işlemleri "zaman"ı da belirterek açık bir şekilde anlat olur mu?

ben talasemi hastasıyım ve 2022 aylığından yaralanmak istedim, bir kaç ay bu sitedeki yazıları takip etim ve bir kaç soru sordum..yüzde kaç alırım h sınıfı ehliyeti alabilirmiyim özür ornına göremi 2022 aylığı veriliyor diye sorular sordum.. Deftarlık mühasebe müdürlügüne gidip sakatlık ve malül aylığı evrağı aldım. ordanda devlet hastahanesine gönderildim devlet hastahanesinde bu işlere sğlık kurulu bakıyormuş, oraya gittiğim zaman bana önce babamın sağlık güvencesini iptal etirmem gerektiğini o yüzdende işlemlere başlayamıyacaklarını söylediler daha sonra fikrini değiştirip sen elindeki evrakları başhekimlikte onaylat sana işlemleri başlatalım dediler, bende başhekimliğine gidip onaylatım tektar sağlık kurulu memuruna gittim ve (sağlık kurulu muayene kağıdı verildi (Kağıdın içinde Sosyal Güvencesiz yazıyordu) Kağıdı 9 poliklinikte imzalatım. ben bu işlemleri yaptıdıktan sonra tekrar sağlık kurulu memuruna evrağı verdim bana heyete geçmem için gün verdi.. bende ona 2022 maaşı alırsam babamın sağlık güvencesinden düşecekmiyim diye sordum oda evet işlemlerin bittince ssk kendiliğinden iptal olacağını ve yeşil karta geçmem gerekeceğini söyledi, bende işlemlere başladığım içinde pişman oldum ve evrakları iptal etirmek istedim ve halada ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. işlemlere devam etmek istemiyorum çünkü yeşil kartlı olursam babamın sağlık güvencesinede dönemiyeceğimide biliyorum. benim tanıdığım talasemi hastaları 2022 aylığı alıyorlar yeşil karta geçmişler ben ise sağlık güvencesini hiç bir riske atmak istemiyorum. Melek hanım bana zaman ayırıp yazdığınız için Teşekür ederim:)

Ablam, defterdarlık seni özürlü sağlık kurulu raporu çıkartman için hastaneye sevk etmiş. Hastane sağlık kurulundan özürlü sağlık kurulu raporu çıkartacaksın.
Sağlık kurulunun görevi sevkle başvurun üzerine sağlık kurulu raporu hazırlamak. 2022 aylıgının kime verilip verilmeyeceği onları ilgilendirmez.
"Babanın sağlık güvencesinden yararlanıyorsun, onu iptal ettirmeden senin işlemlerini yapamayız "demek, tam bir saçmalık. İşleri istendiği gibi sağlık kurulu raporu hazırlamak. Gerisi memuru ilgilendirmior.
Burada hakkaten bu muameleye şaşırdım.
Defterdarlk seni özürlü sağlık kurulu raporu çıkartman için sevketmedi mi hastaneye?

İşlemleri iptal ettirmene gerek yok. Sen 1 Ekim 2008'den önce babanın bakmakla yukumlu yakını olarak sağlık güvencesinden yararlanıyorsun sanırım. Bu hakkın durum değişikliği olmadıkça kaybolmaz.
Sanırım hastanedeki memur malul oldugundan dolayı babanın sağlık güvencesinden yararlandıgını, rapor oranını düşünerek bundan dolayı babanın sağlık güvencesinden düşeceğini ve babanın sağlık güvencesini iptal ettirmene gerek kalmayacagını söylemiştir. Oysa sanırım sen 1 Ekim 2008'den önce babanın sağlık güvencesinden yararlanmaya başladın, bunun da sağlık kurulu raporuyla ilgisi yok.
Yine de ne olursa olsun mmur işini yapmalı ve bu konulara karışmamalıydı.
2022 aylıkları ile ilgili başvuruları inceleme işini ilçe idaresi yapar. Sen evraklarını hazırlayıp teslim edince muhtaçlık sorgulaman yapılır. Muhtaç bulunursan aylık baglanır, aksi takdirde baglanmaz.
O yüzdn o memura bu işlemlerden sonra niçin babanın sağlık güvnecesinden düşecegini sor. Bakalım ne diyecek?
Büyük ihtimalle "artık malul sayılmayacagından dolayı" diycektir..
Ayrıca evrakta yazan "sosyal güvencesiz" yazısı saglık güvencesiyle alakalı değil. Senin için "sigortasız" demek isteniyor. Çünkü sen sigortalı değilsin. Sadece babanı sağlık güvencesinden yararlanıyorsun. burası kafanı karıştırmasın.
Yeşil kartta muracat etmedikçe yeşil kart baglanmaz sana endişelenme. Ayrıca 2022 aylıgı baglanırsa da yeşil kart çıkartman gerekmeyecek rahat ol.
Hiçbir şekilde babanın sağlık güvencesini iptal ettirme.
Gelişmelerden bizi haberdar et lütfen..
NOT: Babanın sağlık güvencesinden 1 Ekim 2008'dn önce mi yararlanmaya başladın?

Üst Alt