Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bebeklerde sonda kullanımı ve mesane enfeksiyonu sorunu..?

dregoth

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar benim 10 aylık bir kızım var sipina bifidalı L2 tutulumlu ve nörojenik mesane problemi var. Yaklaşık 3 aydır idrar yolları enfeksiyonundan kurtarmaya çalışıyoruz, hatta geçen hafta 8 gün hastanede yattı, enfeksiyonun birrinden kurtarmadan diğeri başlıyor, bu dediğiniz karnıbahar olayını denemeye başladım, gaz yaptı :(
ancak ben yinede antibiyotik ile birlikte vermeye devam ediyorum çünkü başka çarem kalmadığını düşünüyorum gerçi içirmesi biraz problem oluyo nacak kuzum susayınca mecburen ağlayarakta olsa içiyo :(,
bu konuda sizinde fikrinizi almak istiyorum, yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekürler...

dregoth, sabit sonda mı var bebğinizde? Kendinden jelli sondayla TAK yapılamıyor mu bebeklere? Bilmiyorum bebeklerde uygulama nasıl...
Bir de antibiyotiği Kültür Testi sonucuna göre mi veriyorsunuz, yoksa rastgele mi?

Bebeğimizde sabit sonda yok. zaten tak yapmayı da 2 hafta önce öğrendik, ben siirt'te görev yapan bir memurum. malum burada tak yapmayı öğretecek insanlar bulmak bile memnun edici. kendinden jelli sondayı 1 hafta önce kullanmaya başladık ancak daha önce kullandığımız normal sondadan sanki daha memnun kalmıştık, jelli sondayı takmak biraz problem oluyor. bebeğimizde genellikle E. coli denen baş belası var sürekli ona yakalanıyor. hastanede E.coli sebebiyle yatmıştı. 30 kadar iğne yaptılar. en son kültür testinde temiz çıktı. eve geldik doktorun verdiği suprax şurubu sürekli kullanıyorduk. 3 gün sonra yeniden idrar bozulmaya başladı, kültür verdim yine e coli, şimdi baktrim şuruba başladık. ancak sürekli bu şekilde devam etmesi bizi çok endişelendiriyor. sizin bir yazınızda octenicept dezenfektana rastlamıştım. o bende mevcut, doğduğunda kızımın sırtındaki açık yaraların dezenfektesinde kullanıyorduk, yazınızı okuduktan sonra sondayı takmadan önce onu takacağımız kısıma tatbik ediyoruz. ancak ne kadar titiz davranırsak davranalım yine yakalanıyor.
:(
artık bügünden itibaren karnıbaharıda kızıma içiremiyoruz, susasada içmiyor ağlıyor :?

Sondanın gireceği bölgeyi BATİCON ile temizleyin.
Her TAK'tan önce ellerinizi sabunla mutlaka yıkayın
Günde birkaç kez bebişin genital bölgelerini yıkayın.
Sondayı iterken kesinlikle ama kesinlikle eliniz sındaya değmemeli. Üreyen o batasıca e-coli büyük ihtimalle sizin elinizden bulaşıyordur.
Sondaya elle müdahale etmemizin en büyük nedeni, sondanın yumuşaklığı ve iterken bükülmesidir. Bunu aşmanın en pratik yolu şu: Sonda paketini birkaç santim açın, içine su doldurun, boşaltın. Sonra poşeti 2-3 santim daha aşağıya doğru açın (ama ambalajın iç kısmına kesinlikle değmeyin). Sonra sondanın ucuna idrar torbasını takın. Sonra sondayı elinizi hiç değmeden poşetinden çıkarın. Sonra poşetin o açtığınız kısmının iç bölümünün (yani steril bölümünün) arasında sondayı yerleştirin. Yani sondayı o steril iç kısım ile parmağınızın arasında tutun. Böylece sondanın en ucundan tutup ittirebilirsiniz. Böylece asla sondaya elle dokunmamış olursunuz.
Yazarken yöntem uzun ve anlaşılmaz geliyorsa özür dilerim. Olmaddı ben resim çeker yollarım...

Ayrıca, MUTLAKA MUTLAKA MUTLAKA DOKTORA SORMAK KOŞULUYLA şuradaki ürünlerden birini kullanmanız yararlı olabilir:
www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=30044
Ama bebiş için mutlak doktor kontrolü şart! Eğer kullanmada sakınca varsa, o zaman Yaban mersini veya maydanoz suyu deneyebilirsiniz. Bebiş belki onları içmekte zorluk çekmez... Özellikle yaban mersini daha bir kolay içilecektir...

Son olarak, mesanenin tamamen boşaltıldığından emin olun. Bebeği yan yatırarak mesanenein tam boşaltılmasını sağlayın. Ayrıca sondanın ucuna idrar torbası takarak mesanenin çok daha iyi boşaldığını tecrübe ettim ben.

Bebeğin durumu nasıl? Yukarıdaki linkte verdiğim bitkisel tavsiyeleri doktorunuza sorup denediniz mi?

selam

merhaba oturan boğa.
Öncelikle ilginize çok teşekkürler, bebeğimizde bu aralar enfeksiyon devam ediyor. Doktorun dediğine göre enfeksiyon olmaması mucize olurmuş. Daha önceleri hi slip marka kendinden jelli sonda kullanıyorduk şu an pennine marka jel tüplü sonda kullanıyoruz. Sanırım onun biraz faydası oldu. çünkü elle temas onda daha az oluyor ve sondayı takmadan önce octenisept dezenfektanı kullanmamıza ragmen enfeksiyona yakalatmadan kurtaramıyoruz. Enfeksiyonun biri geçiyor diğeri başlıyor. Şu an dün verdiğimiz kültür sonucunu bekliyoruz. Bol su içirmeye özen gösteriyoruz ancak maydanoz suyu yada karnıbahar suyu verince onları içmediği için vazgeçtik. Sondayı da her 3 3,5 saatte bir yaptırıyoruz. ama işin doğrusu bu süreç bizi biraz yormaya başladı. Haftada 5 gün fizik tedaviye götürüyoruz.

Ne denilebilir ki.. Gerçekten zor günler yaşıyosunuz; sabırlar diliyorum.

Evet, yetişkinlerde bile mesanede enfeksiyon belasından kurtulmak zorken, bebişin başetmesi mucize gibi bişey. Ama işte, biz elimizden geleni yapalım, özellikle böbrekleri sürekli kontrol altında tutalım, o bile yeter.

Yukarıdaki bitkisel takviyelerin yanı sıra, Piyeloseptyl kullanımı konusunu sordunuz mu doktorunuza?

pyloseptil

pyloseptili içirmek deveyi hendekten atlatmaktan zor bizim için. 7-8 aylıkken zorla verdiğimiz bütün şurubu kusuyordu, şimdilerde yemek yedirmek için bile ağzını açamıyoruz :)
Böbrekleri konusuna gelince 3 hafta önce ultrasonda 3mm büyüklüğünde taş görüldü ve böbreklerinde çok şükür büyüme falan görülmedi. Doktor asitli şeyler (portakal suyu v.s.) içirmemizi önerdi bu saye de hem taş eriyecek hemde asidik ortamda bakteri üremesi azalacaktır dedi. ve bu günlerde tekrar kontrole gitmemiz gerekiyor. Biz siirt te yaşadığımız için olanaklar kısıtlı voiding ve böbrek sintigrafisi çekmemiz gerekiyormuş, onlarına haziran ayında hacettepeye götürüp yaptırmayı planlıyorum. Şimdilik böyle bakalım yarınki idrar kültüründe ne çıkacak?

Evet bu gün kültür sonucunu aldık ve çok şükür temiz çıktı, ama biz bunu sürekli yaşıyoruz. Yani temiz çıktıktan bir kaç gün sonra yeniden enfeksiyon başlıyor. Doktorumuza bitkisel tedavi olayını danıştık ve içirebilirsek sakıncası olmadığını söyledi ve pyloseptili verdi. bu akşam yeniden içirmeye başlıycaz umarım içer.

Dilerim olabildiğince uzun süre temiz kalır bu sefer... Bir de, bebiş büyüyünce yemek yemekten nefret edecek :):)

nöropatik mesane

bizim bebekte nöropatik mesane ilk dogdugunda belinde yara vardı(meningomiyolosel)ameliyat etirdik ama sanırım bu hastalıdgın bir tedavisi yok allah yardımcımız olsun

Asil3333 sizlerede çok geçmiş olsun, nörojen mesaneden dolayı şu an sonda ve tak yapıyor musunuz ve enfeksiyon ne sıklıkla oluyor? Diyarbakırda bu konuyla ilgili önerebileceğiniz bir hastane ve doktor varsa sevinirim. Sağlıcakla kalın..

bebeklerde sonda

dregoth
sizede geçmiş olsun biz bebege 4 satte bir tak yapiyoruz önceleri enfeksiyon oluyordu biz 2 gün üniversityede yatık tak ögrenmek için şimdi iyi enfeksiyon yok ama cok dikat etmek gerek hijyenik olmak lazim
dicle üniversitesi tıp fakültesinde cocuk cerrahisi ne başvurun bölüm başkanı cocuk ürolojisinden iyi anlıyor tüm tetkikler var bunun için fakülteye gitmek ve docent ile görüşmek. karar verirseniz size telefon no verecem arar randevo alirsiniz

Asil kardeşim sen doktorun ismi ve telefonu verirsen sevinirim. Bu arada geçen aylarda bizde 8 gün hastanede yattık. Dediğiniz gibi tak yaparken çok hijyenik olmak gerekiyor, ancak kız çocukları ne kadar hijyenik olursanız olun çok kolay enfeksiyona yakalanıyorlar. Sizin bebeğiniz kaç aylık ve cinsiyeti ne. Sağlıcakla kalın

merhaba dregoth,yazılanları okuyorum.bu beldeki kese herkeste farklı.benim kese sadece yağ tabakası.yarık omurlardan dışarı çıkan sinirleri koruyor.beraber büyüdük.şimdi portaldan biraz büyük.onun için amaliyat konusunda bizlerden farklı sesler duyabilirsin.
ben de gene enfekte olmuşum.biyolojik yapı itibari ile erkeklere göre daha sık enfekte oluyoruz.
doktor bana gecede 4 saatte bir tak yapacaksın dedi.gece hiç olmazsa 6 saat uyumaya çalışıyordum ama 4 saati geçirirsen her zaman olacak dedi.
bir de sondaya izotonik koymamı tavsiye etti.ellerini sürme ,izotoniyi enjektörle çek sondaya boşalt dedi ameliyat eldivenide aldım.işimiz iş analayacağın.umarım bebeğin bir daha enfekte olmaz.

asil kardeşim cevabın için sağol. Bizim kızımızda dedğim gibi norojenik mesane var, o yüzden idrar kesesini boşaltamıyo, kese sürekli dolu kalıyo ve taşan damla damla sızıyo. o sebepten tak yapıyoruz ya...

Bu arada nine ciğim temennilerin için teşekkür :) sizin keseye yanlış bilmiyorsam lipomeningosel deniliyor. Bizim üst kat komşumuzun çocuğu da sizin gibi

Üst Alt