Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Benden dolayı sigortalı olan babam 2022 maaşı alabilir mi?

yolcu46

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
ben %50 gözde işgücü kaybı olan birisiyim ve sigortalı bir işte çalışıyorum. benim sigortamdan sağlık hizmeti olarak annem ve babam faydalanıyor. aynı zamanda babamda (kesin değil) %45-50 civarında duyma kaybı var. aslında rapor var da bu rapor tek doktor üzerinden verilmiş bir rapor, o yüzden yaklaşık dedim, bu da (106+85/2*0,5=47.75) oluyor.
konu ile ilgili baktım verilere göre babam için 2022 maaşna başvurursam benim sigortamın zararı olur mu? ve yine extra bir konu babamın üzerine 26 dönüm arazi görünüyor bu problem olur mu? yok olmazsa babam için bu işleme nerden ne şekilde başlamam lazım?
bu konu hakkında fikri olan lar yazarsa çok sevinirm
ilginize teşekürler

İlgili yönetmelikte:
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik;
a) 65 yaşını doldurmuş, kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarının herhangi birisinden her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olan Türk vatandaşlarını,
b) Bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin (b) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan özürlülerden; kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları,
c) Bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin (a) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını doldurmuş bulunan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan ve her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları,
ç) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde; kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve fiilen bakımını gerçekleştirdiği 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanları,
d) Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan malul olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık ya da gelirleri özürlülük derecelerine göre bu Yönetmelik kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanları,
kapsar.
diyor. Durumunuza uymayan bir çok madde var burada. :(

Ben Özürlüyüm ve benim yarınım yok

Bu arada ben özürlüyüm ve benim aylık gelirim asgari ücret yani bunla bu ülkede nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağını herkes biliyor ve benim yarınımın ne olacağını kimse bilmiyorum çok şükür bu gün bir işim var ama yarının ne olacağı belli değil ben işten çıkarılmışta olabilirim işyerimde kapanmış olabilir bir çok nedenler var peki babamın bu 2022 den yararlanabilmesi için ne yapmalıyım

ben işten çıkarılmışta olabilirim işyerimde kapanmış olabilir
Böyle bir durum olduğunda zaten babanın ve senin 2022 aylığı hakkınız otomatikman doğar. Şimdiki durumda ise, kuruma (SSK'ya) verilecek bir dilekçe ile babanın bakımından mükellef olmama durumu doğar mı, doğmaz mı onu tam bilemiyorum. :roll: Sanırım olabilir. Bilen arkadaşlar cevaplasın..

Üst Alt