Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Benzer diye SGK ilaç ödemesi yapmıyor! Kaç gün geçmesi gerek?

hnr

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
0
merhaba, doktorumun yazdığı ilacı eczaneden alamıyorum. sebebi ise daha önce benzer türde bir ilaç yazılması. bu ilaçtan 4 tane var . ilaçlar aynı değil, etken maddeleri de farklı fakat sgk'nın böyle bir uygulaması varmış. yeniden ilaç alabilmek için 4 gün beklemem mi gerekiyor? daha önce doktorum yeniden alabilmek için ilaçların tamamının bitmesinin gerekmediğini söylemişti. reçete bu gün yazıldı sanırım 3 gün geçerli kalacak. 3 gün sonra ilaçları aynı reçete ile almam mümkün mü?

Raporlu ilaçlarınızı ilaç süresinin dolmasına 15 gün kala alabilirsiniz.İlaçlarınızın ne zaman biteceğini E-devlet üzerinden ilaç kullanım diye arayarak bulabilirsiniz.Orada hangi ilacın hangi tarihte biteceğini görüntüleyebilirsiniz.

ilaç raporum yok. e-devlet'te 1 haziranda biteceği yazıyor. fakat 1 haziranda benim reçetenin süresi doluyor. doktorum daha önce yeniden ilaç alabilmek için tamamının bitmesine gerek olmadığını yanlış hatırlamıyorsam 3 tane kala yeniden ilaç alabileceğimi söylemişti. bu konuda bilgisi olan var mı?

3 tane kalma olayı yanlış maalesef.Raporlu ilaç değilse 1 gün kala dahi vermiyorlar.Size bundan sonraki günlerde sıkıntı yaşamamanız için bazı önerilerim olacak.Öncelikle ilaçlarınızı sürekli aynı eczaneden alırsanız eczacınız size bu tür sornlar yaşadığınızda yardımcı olacaktır(mesela ilacı verir ve günü geldiğinde yazdırdığınızda sistemden düşer)
Dğer bir önerim ise sürekli kullandığınız ilaçların doslarınızı doktorunuzdan rica ederek fazla yazdırınız.Mesela günde 2 adet kullanıyorsanız 3 yazdırın.Böylece hiç bir zaman ilaçsız kalmazsınız.
Size şu an yardım edebilecek en doğru kişi ise aile hekiminiz.Aile hekimleri genelde hastalarının ellinde kalan fazla ilaçları isterler ve odalarında bu ilaçlardan bulundururlar.Aile hekiminize gidip elinde sizin ilacınızdan olup olmadığını sorunuz.Eğer varsa size ücretsiz olarak verecektir.

Sugaremro

yardımınız için teşekkür ederim.

maalesef bu sistemin işleyişinde problem var. sgk bana ilaç vermeyecekse bunu doktorum reçete yazarken sistem üzerinden görebilmeli. hasta bu konuda eczanede bilgilendirildiğinde tekrar doktora gitmek zorunda, hem hasta için hem sistem için boşa meşguliyet, boşa maliyet.

Doktor isterse görebilir.Eczacı nasıl görüyorsa oda aynı şekilde görür fakat doktorlarımız maalesef vakit kaybetmek istemiyorlar bu tür konularla.Aslında haksız da sayılmazlar .Çok yoğunlar çünkü.

reçetenin geçerlilik süresi 4 günmüş. bu gün ilaçları alabildim.

fakat şimdide şöyle bir sorun var, doktorum iki aylık ilaç yazdı, her bir ilaçtan iki kutu almam gerekirken eczane sadece bir kutu verdi ve sistem bire düşürmüş dedi. bu ne anlama geliyor? neden ilaçlarımı eksik verdiler? bilgisi olan paylaşabilir mi? teşekkürler.

Üst Alt