Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bir şizofreni hastası vasisi olmadan baba sağlık haklarından yararlanabilir mi?

Deniz Arsoy

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar benim çalışamama raporum var şizofreni hastasıyım. Vasim olmadan babamın sağlık haklarından yararlanabilir miyim? Ayrıca maaştan. Annem ve babam vefat etti. Vasi olmadan ne yapabilirim?

deniz yetim aylığı alırsın bu durumda

Yetim aylığı derken ne kadar ve sağlık güvencem olur mu? Sırf şizofreni de değil bir sürü hastalığım var. Hastaneye gidemiyorum masraflardan. Teşekkür ederim bu arada.

Deniz, ablacım sen kaymakamlıktaki vakfa git 2022 engelli aylığı için başvur. vasilik kararı yoksa hakkında vasiliğe gerek yok, kendin başvurabilirsin aylık için. 2022 aylığı baglanırsa GSS kapsamında sağlık güvencen de olur.

eger hanede kişi başına düşen aylık 255,22 lira altındaysa 2022 engelli aylığı baglanır sana.

ayrıca:http://www.engelliler.biz/forum/dig...haklar-ve-haklariyla-ilgili-site-rehberi.html

ikametin ordaysa baglı olduğun kaymakamlıktaki vakfa git başvur. kaldığın yerde senle birlikte kalanların toplam gelirini tespit et. kişi sayısına böl. eger kişi sayısına düşen miktar 255,22 lira altındaysa muhtaç bulunursan aylık baglanır ablası sana.

Özürlü sağlık kurulu raporun var mı ablam? oranı kaç ve agır özürlü kısmında evet yazıyor mu?

%86 olması lazım abla, heyete gireli 4-5 ay oldu. Rapor şu an yanımda değil. Ama %80'ler olduğuna eminim.

valla deniz benim durumum daha kötü 4 yıl önce doktorun biri bana şizofren dedi tanıyı koymadı tam babama söledi şizofren bu dedi sora askere gittim şimdi bayan doktor diyor bana şizofren değilsin sen diyor kişilik bozukluğu varmış her doktor farklı bide bana heyet puanda vermedi depresyon dedi gecti küçüklümden beri sorun yasıorum az cok doktor dio şizofren kendini ifade edemezmiş konusması yazması nasıl oluyo bu sende ediyosun bende anlamıyorum insanları intahara bu yüzden sürüklüyorlar işte zor durumlardayız

egos45;

Ben ilk psikoza 2005 senesinde girdim. Annem ve babam sağdı. Babam vasim oldu, babamın sağlık haklarından yararlandım. İlaçlarımı düzgün kullandım, sonra babam vefat etti, ardından annem. 2012'de ilaçlarımı bıraktım 9 ay normaldim ve 9 aydan sonra ikinci psikoza girdim, intihar ettim. Ilk psikozumda televizyonda benden bahsediyorlar falan sanmıştım hatta psikozdan çok önce başladı bu. Psikoz anında ajanlar vs. bir sürü şey. 2 kez hastaneye yattım, realiteden tamamen koptum 2. psikozda, hiçbir şey hatırlamıyorum, anlattıklarından biliyorum. İlki bu kadar ağır değildi, az çok hatırlıyorum ilkinde olanları. Şu an ilaç kullanıyorum yine.

Deniz Arsoy öncelikle basiniz sagolsun,Maas yazmissin eger Rahmetli babanin emeklisi ve maasi varsa ve babanin maasini kimse almiyorsa alma sansin var,Maas yine varsa diyorum, SGK sizden yeni yüzde 60 isgücü kaybi raporu isteyecektir,bunu alabilirseniz yada verirlerse emekli maasinin yüzde 50 sini alabilir onun saglik hizmetinden faydalabilirsiniz, gecmis olsun

ben 2.kez heyete gircem itirazdan dolayı ve bukez daha iyi açıklayacam herşeyi ayrıca kullandığım yeni ilaca basladım selectra ve risperdal bakalım nolucak.

Teşekkür ederim, ama emekli sandığındandı babamın. Vasim olmadan alabilir miyim? SGK'ya mı başvurmam gerekiyor?

Emekli sandığına başvurun - yetim maaşı talebiniz için dilekçe verin.. sizi yeniden hasteneye sevk edecekler yeni raporunuz geldiğinde çalışma gücü kaybı % 60 ve üzeri ise yetim maaşı bağlanır ilk raporunuzu aldığınız tarihten itibaren toplu para vermeleri için de müracaat edebilirsiniz - SGK mevzuatını iyi bilen birilerine danışırsanız hata yapmadan zaman kaybı olmadan alırsınız hakkınızı

Üst Alt