Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biyonik kulak (Cochlear Implant) hakkında bilgisi olanlar..?

aynali

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar;

İlk önce şunu belirtmeliyim ki %55 oranında işitme engelliyim doguştan 7 yaşına kadar normal ve saglıklı bir insan gibi duyabiliyordum ama 7 yaşından sonra işitme sistemlerim hızla zayıflamaya başladı bunun üzerine annem ve babam beni hacettepe üniversitesi ve birçok hastaneye götürdüler yapılan testler ve tetikler sonucunda ileri derecede işitme kaybı tespit edildi ve işitme cihazı takmam önerildi
ben kulak içi ve kulak arkası işitme cihazını yıllarca kullandım, ama bir faydasını göremedim. kullanmış oldugum işitme cihazları sesleri kulagıma iletiyordu, ama sesleri ayırt edemiyordu. yani kulagıma gelen sesler karmakarışıktı. bir kaç gün önce basında çıkan haberlerde ssk'lı hastalara 20 bin 500 doları geçmemek şartıyla biyonik kulak (Cochlear Implant) takılabilecegi yazıldı.
aranızda biyonik kulak (Cochlear Implant) kullanan arkadaşlarımız varsa buraya bu cihaz hakkında düşünce ve görüşlerini yazabilirler. çünkü ben de bu cihazdan almak istiyorum. ayrıca bu cihazı aldıgım taktirde söz konusu ssk'ya %20 katkı payı ödeyecek miyim? ayrıca bu cihazın yan etkileri oldugu belirtildi, sizce bu dogru mu?
düşünce ve görüşlerinizi bekliyorum
şimdiden ilgi ve desteginize teşekkür ederim.
kendinize iyi bakın

işitme cihazı hakkında

selam aynalı ben de %40 işitme engelliyim bundan yaklaşık 5 yıl önce senin gibi hastaneleri gezdim verilen kulaklıkları denedim ama dediğin gibi ses geliyor ama ne konuşulduğu ne sesi olduğu ayırt edilemiyordu. ve ayrıca müthiş başağrısı yapıyordu. sağlığımdan olmamak için kullanmayı bıraktım ve böyle mutlu olmayı öğrendim. sonra senin gibi ameliyatı duydum ve itanbulda bu ameliyatı yapan o zaman ürkiyedeki 2 doktordan birinin merkezine gitim. testler doğrulandı ama sana uygun hiç bir işitme cihazı yok boşuna seni kullanmışlar dedi. ameliyatı önermedi çünkü ameliyat hayatı boyunca iç duymamış insanlara yapılıyormuş. ben doğuştan beri az da olsa duyuyorum ve derdimi anlatacak şekilde konuşabilliyorum meliyatı istersem yapabileceğini ama sonrasını çok önemli olduğunu özellikle sosyal hayata adaptasyonun 2 yıl bazen fazla olabileceğini söylediler. çünkü ameliyattan sonra yeni doğmuş bir bebek gibi yeniden sesleri duyup anlamlandırmayı ve konuşmayı öğreniyorsun. anlayacağın ameliyatın sonuçları hayatının bir süre elinden gittiğini gösterecektir. ben 3 yıl önce bir işitme cihazı kullanmaya başladım ve sesleri daha iyi anlamlandırmaya yaradı istediğim zaman ses ayarlarını güncelleyebiliyorum yani memenunum ama iki kulağıma da takarsam daha iyi olacak bu cihazla olmayacak sesleri bile duyuyorsun ama telefonla konuşurken biraz zor oluyor ben de çıkarıp konuşuyorum. benim diyeceklerim bundan ibarettir iyi araştırmanı ve yine hayatını değiştirecek bir karar olduğunu belirterek hayırlısı olsun derim.
iyi şanslar...

Üst Alt