Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

C3-C4 Seviyesindeki Boyun Kırığı ve Geri Dönüşler..?

firlamanecati

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese selam, geçmiş olsun.

Ben bu siteyi bir ay önce keşfettim. Bir ay boyunca içerisinde ne var ne yok okumaya çalıştım. Bazı sorularım olacak müsadenizle.

Biz bundan bir ay önce ailem ile memlekete giderken virajı alamayıp virajdan yuvarlanarak takla attık. Bunun sonucunda annem ve bende önemli herhangi bir sorun yokken babamın boynu kırıldı. İlk bir gün müşahadede tutulduktan sonra babam başka hastaneye sevkedildi.

Orada boynunun c3 ve c4 seviyesinden kırık olduğu anlaşıldı.

Epikrizinde şu şekilde yazıyor:

"Bilateral C3-C4 lateral mass vidası ile posterior enstrumantasyon + C3 ve C4 total laminektomi"

Kendisi şuanda hala yogun bakımda yatmakta. Yatak yarasından dolayı sürekli ateşi çıkıyor ve sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı kan şekeri düşmüyor.

İlk günlerde boyundan aşağısını hissetmiyorken şimdi hisler göğsüne kadar his var. Sol eline dokununca hissediyor ama oynatamıyor. Sağ elinde ise T4 bölgesine kadar his var.

Bu şekilde bir deneyim yaşayıp geri dönüşler yaşayanlar oldu mu? Bizim babam için ne yapmamız gerekir?

Yoğun bakımdan çıkınca palyatif bakıma yatacak oradan da fizik tedavi diyorlar. Ben hastanede elimden geldiğince hergün fizik tedavi yapmaya çalışıyorum(fizyoterapistten öğrendiklerimi gün içerisinde tekrarlıyorum)

Ne yapacağımı bilemiyorum, kendisi de bu durumu kafasına takıyor.

Herkese teşekkür ederim şimdiden, geçmişler olsun

Evet yapabileceğiniz fizik tedavi ile mümkün olduğunca geri dönen hareketlerini güçlendirmek seviyesi çok yüksek omurilikdeki hasar azsa yürüyebilecek seviyeye gelebilir ama bunu tamamen zaman gösterecek bende c4-c5 seviyeyim maalesef omurilikdeki hasar çoktu yürüyemedim ama bir ayağımda biraz hareket var 1 elimi nerdeyse eskisi gibi kullanabiliyorum.size tavsiyem tamamen düzelmesede vücudunu olabildiğince güçlendirsin bir nebze kendi işlerini yapabilir bu sayede, geçmiş olsun.

cok tesekkur ederim idosente.

Daha bir buçuk ay oldu şuana kadar bazen ellerine dokununca hissediyor daha yeni ayaklarının altına dokununca hissemeye başladığını söylüyor.

Sevinince falan ayak refleksleri artıyor

firlamanecati

Rica ederim zaten 7-8 ay yoğun fizik tedavi aşaması olur dönebilecek hareketlerin tamamı bu evrede ortaya çıkar genelde. Fizik tedavi olayı tamamlanıncada zaten ömür boyu devam edeceğiz ama imkan varsa daha profesyonel yardım alın vücudunu güçlendirmek için özellikle üst vücut ne kadar güçlü olursa okadar rahat eder. Çünkü bizim hastalık tembelliği seviyor 😁 ne kadar rahat hareket edebilirse moralide yaşama tutunması da okadar güçlü olur.

Üst Alt