Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalışmaya başladığım için 2022 maaşımı kestirdim. Bir sorun yaşar mıyım?

kafkasyali

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
0
slm arkadaşlar ben de 2022 maşı alıyorum ve bildiğiniz üzere diyabetliler biraz daha dinç ve hayatın içinde zorluklar olsada ama ben yaş ve bolge zorlukları nedeni ile sağlıklı insanların çalıştığı bir iş buldum ve çalışıyorum 2022 maşını kestirdim bir sorun yaşarmıyım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşkler

maaşı kestirmişsin daha ne sorun çıkarıcaklarki:)

sakatlık kadrosuylamı girdin işe yoksa saglam kadrosuylamı?

Çalışmaya başladıktan sonra en geç 3 ay içinde çalıştıgınızı bildirdiyseniz, aylığınızı kestirdiyseniz ve bu çalışmanızla birlikte bir sene içinde toplam 90 günü geçen bir çalışmanız olmadıysa rahat olun sorun yaşamazsınız. Yani ceza gelmez.

Kafkasyalı,
sen özürlü kadrosunda değil de normal kadroda çalıştıgın için sorun çıkar mı diye soruyorsun?
Yani özürlü raporun var ve buna ragmen çalışman sorun çıkartır mı diye soruyorsun?
Çünkü 2022 ile ilgili cevap verdik ama için rahat etmedi galiba. Başka bişi mi anlatmaya çalışıyorsun çalışma hayatıyla ilgili?
Rahat rahat yazabilirsin ablam...

melek hanım 2022 maaaşı alıyordum normal sütatüde işe girdim 2022 yi kestirdim normal sütatüde çalışmam sorun olurmu

melek hanım, bülent bey(oturan boğa) ne yorumlar acaba (sen özürlüsün nasıl sağlam sütatüsünde çalışırsın derlermi deyipte ödediğimiz toplu para ve maaşları geri isterlermi)

Özürlü kadrosu o işyerinin mükellefiyetidir sizinle ilgili değildir.yani 50 kişiden fazla işçi çalıştıran işverenler için bir zorunluluktur.Sizin durumunuza gelince siz almış olduğunuz 2022 maaşınızı işe girdiğinizi yani uzun süreli sigorta kollarında çalıştığınızı beyan ederek bilgi verme zorunluluğu görevinizi yerine getirmişsiniz ve girdiğiniz işyerindeki kıdem veya konumunuzun hiçbir önemi yok 2022 sadece bir geliriniz olup olmadığına bakar siz zaten bilgilendirme yaptığınız için rahat olun bir sorun yok.Bir sorun yok fakat bu konuyla ilgili olarak sadece size bir tavsiyem olur.Eğerki işe başlamış ve sigortanız ödeniyorsa zaten engelli maaşı alıyor olduğunuz için siz bir engellisiniz ve vergi indirimi hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim.İşiniz hayırlı olsun...

slm zafer bey bigilendirmeniz için tşkler vergi indirimi almadım vergi indirimi sağlıklı sıtatüde çalışınca başımı başımı ağırtmazmı bu kamu yada özelde fark edermi

slm zafer bey bir yakınımda 2022 alıyordu işe girde çıkardılar şimdi tekrar 2022 alabilirmi tşkler

Siz zaten engellisiniz engelli olduğunuz için 2022 maaşı almaya hak kazanmışsınız.Vergi indirimi şimdilik sadece engellilik oranınıza bağlı olarak vergi indirimi sağlayacak bir uygulamadır.Bu indirimden faydalanmak istemiyorsanız bu sizin tercihiniz.
Arkadaşınız(Yakınınız)ın durumuna gelince yeni 2022 yönetmeliği uyarınca;
Aylığı kesilenlerin yeniden başvuruları
MADDE 16 – (1) Aylık almakta iken, 15 inci madde gereğince aylığı kesilenlerin aylık talebinde bulunmaları halinde, 11 inci maddede belirtilen belgeler yeniden istenilir.
(2) 15 inci maddenin birinci fıkrasının (b), (ç), (f), (ğ), (ı), (i) bentlerine göre aylığı kesilenlerden, özürlü sağlık kurulu raporu geçerlilik süresi “sürekli” olanların, aylıklarının kesildiği tarihten itibaren 5 yıl içerisinde yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde özürlü sağlık kurulu raporu istenilmez.

arkadışınızın tekrar talebi üzerine sgk primsiz ödemeler genel müdürlüğüne müracatı sonucu kendisine tekrar aylık bağlanır.

selam verdiğiniz bilgilere tşkler sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın

1-%40 raporlukar 2022 alamazmı
2-bir başka arkadaşımda 2005te müracat etmiş 2022 ye eksik evrakdenmiş üstelememiş şimdi aynı raporunu gönderirse 2022 maaşı alıtmı evarak takip sonucu şöyle Durumu:işlem-Yazışma durumu:noksanlıklar nedeni ile kaymakamlığa yazı yazıldı Yazışma tarihi:04.10.2005 müraccat ta çok beklermi

tşkler

1 - %40 oranında ki raporla (18 yaş üstü için) kişinin gelir miktarı 100 TL'yi geçmiyorsa,sigorta ile aktif hiçbir bağı yok ise ( hiçbir geliri yok ise nafaka yükümlüsü anne-babasının gelirlerinden giderler çıkarıldıktan sonra kendisine düşen yardım miktarına bakılır) 2022 alabilir..

2. %40 ve üzeri sürekli ibareli raporu varsa aynı raporla yeniden dosya yaparak başvuru yapabilir. Süresi için net birşey söylemek mümkün değil. Bazen 5-6 ay bazen 1 sene hatta üzeri olabilir. Ki eğer dosyanız eksiksiz olursa ve kabul edilirse kabul edildiği tarihten itibaren size ödeme emrine kadar geçen süre için toplu para ödemeside yaparlar.

eksikleri vukuatlı nüfüs kayıt örneği rapor aslı

tedbiren nüfus kayıt örneği ile rapor aslının yanında diğer evraklarıda göndesinmi

Üst Alt