Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Cerebral Palsi olup, iyileşen, yürüyebilen var mı?

blueboyfe

Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
Slm arkadaşlar,

yakınınız veya çevrenizde sonradan yürüyebilen cp li var mı ve ne tür bir tedavi ile başardığını bilen varsa yazsın lütfen.

merhabalar celebral palsy ( CP) ilerleyici bir hastalık olmadıgını biliyorum tedaviler amaliyat fizik tedavi hidroterapi (su içinde egzersiz) thera suit (uzay terapisi) celebral palside uygulanan tedavi yöntemleri bunlar hastanın yürümesi için uygulanan tedavi yöntemleri diye biliyorum ortopedi ve fizik tedavi doktorlarından bu konuda daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz hastayı muayneye götürdügünüzde geçmiş olsun iyi akşamlar

Doğuştan CP'liymişim. 3 Yaşına kadar yürüyemiyordum. Topuklarım yere ermiyor, dizler bükük ve kasıklardan bacaklarım yana açılmıyordu. 3 Yaşında (1982) topuklardan ve kasıklardan ameliyat oldum, sonrsında yürümeye başladım. Tabiî yürüyüşüm normal bir yürüyüş değildi. Dizlerden bükük bir şekilde yürüyordum.

slm a. geyik acaba 3 lü tendom amelıyatımı olmuştun ?

cp seraplal palsi

ben 3 yaşından sonra oldum.botoks uygulandı 1 ay bunun etkisiyle az iyi olur gibi oldum daha sonra.aynı halime döndüm. sonra 10 yasında ameliyattan sonra yürümeye başladım şimdi iyiyim. tavsiyem direk ameliyata yatmayın.önce hastalığınız ünüverste gibi yerde arastırın daha sonra ben öle yaptım.

en iyi tedavi yöntemi olarak amerikan serebral palsi derneği bildiğim kadarı ile Suit Terapi'yi uyguluyor. Suit Terapi bütün dünyaya yayılmış durumda çok memenunum bu durumdan türkiye temsilciliklerini Suit Terapi Türkiye Şeklinde google'a yazıp ararsanız bulursunuz.
Serebral Palsi SP hakkındaki yeni yazı dizisi UCP klonu gibi duruyor :)

refleksoloji icin hücre yeniliyor diyorlar uzay terapisi basarili olabilir ama beyin kendini yenilemeyen bir organ ne yazikki yani fizik olarak ne kadar düzelsekte beyindeki hasar düzelmiyor keske buna bir care bulunsa

Benimde 5,5 yaşında bi yeğenim var cp hastası fizik tedavi görüyo ama çok yavaş gelişme gösteriyo bizde şimdi refleksolojiyi denemek istiyoruz.Allahın izniyle inşallah faydası olur.Biraz maddi olarak bizi zorlar ama yinede denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Yegeninizin problemleri neler? Cp nin cesidi var hafifi var agiri var

Doğum öncesi, doğum sırasında yada doğum sonrası herhangi bir nedenle beynin hasar görmesi sonucu oluşan motor (ve bazı durumlarda mental) bozukluktur. SP adale sertliğinde bozukluk, anormal, postür( duruş bozukluğu ) ve bozuk hareket görünümüyle karşımıza çıkar. SP gelişimsel bir bozukluktur. Motor fonksiyonlarda bozukluğun yanında, duyu bozuklukları,(sensorial disfonksiyon), gözde kayma, titreme (nistagmus) gibi bozukluklar zeka geriliği ( mental retardasyon ), davranış bozuklukları, öğrenme güçlükleri, dil-konuşma bozuklukları ve ağız diş problemleri de görülebilir.
Beyinde motor bölgenin ( kol-bacakların tam kullanımı, yürüme, yemek yeme, merdiven çıkma gibi günlük yaşamı sürdürmeye yarayan hareket yeteneğini sağlayan beyin bölgesi) gelişimi 7-8 yaşlarında tamamlanır. Hamilelik döneminin başlangıcında 7-8 yaşlarına kadar beyinde oluşabilecek herhangi bir problem bu bölgenin fonksiyon bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Ortaya çıkan tablo ise serebral paralizi olarak adlandırılır.

[FONT=Arial][FONT=Times New Roman][FONT=Times New Roman]sp .ömürboyu süren..kiminde hafif kiminde çok ağır hasarlar bırakan bir hastalıktır.. fizik tedavi ve rehabilitasyonun yanında adak ,kurban kesmek fakir ,fukara ve yatimlerden dua almak.. gece gündüz DOKTORLARI YARATAN GERÇEK DOKTOR Allah tan yardım istemek gerekir... hz.İsa ın duasını okuyabilecek erdemli insanlardan dua istemek çok faydalı olur...tıp geliştikçe çareler tükeniyor mu ne...? kur'an da HAZRETİ iSA nın görmeyenlerin gözlerini açtığını. sakatları yürür hale getirdiğini..ölüleri Allah ın izniyle drilttiğini yazar...sp ile mücadelede maddi ve manevi tedavi birlikte uygulanmalıdır.. [/FONT][/FONT][/FONT]

Her hastaligin mutlaka tedavisi var hatta bitkilerlede vardir ama henüz kesfedilmemis bence cpnin tedavisi birgün cpnin tedavisi bulunacak ama ne zaman?

cp'nin tedavisi bulundu.çok etkin tedavilerle yaşam kaliteleri (fiziksel ve mental olarak) yükseltiliyor.Hatta bu iyileşme hastayı normal insanların seviyesine bile çıkarabiliyor. Uzun zamandır bir grup hasta ile yaptığımız çalışmalar bu hastalığın tedavisinin olduğunu bize ve hastalarımıza gösterdi.Bu iyileşme sürecinde yaşadıklarımız bize her hastalığın bir şifası olduğunu ama bunun ne zaman bulunacağını bilmediğimizi hatırlattı.Ayrıca Bu çalışmalarımızda müsküler distrofilerinde iyileşebileceğini gördük.

doğan uğur;

Doğan Bey tedavinin olduğunu söylüyorsunuz ama nerede, nasıl, kimin yaptığını yazmamışsınız biraz açıklarsanız sevinirim

Son düzenleme:
bende sp ama binim ki en hafifi ben zaten yürüyodum biri elimdennn tutunca 19 yasında geçirdiğim amiliyatlarla deynek yardımıyla yürüdüm tek önerim sabır ve fizik tedavi

Bende cpliyim 18 yaşındayım hemiplejim var şükürler olsun ki her isimi kendim yapabiliyorum allah herkese sabır versin

arkadaşlar benim oglum 4 yaşında 3 yıldır fizik tedavi görüyo serebral palsy yürüyemiyo doktorlar cok hafif diyo ama botox ve su terapisi görüyo ama başka ne yapabilirim yardımcı olacak arkadaşlar varmı acaba şimdiden teşekkürler

sevgili f-f ne ameliyatı geçirdiniz kaç yaşında oldunuz yardımcı olursanız sevinirim

Erden iyi akşamlar benimde 2 yaşında bi oğlum var hemipleji seninle iletişimde olmak istiyorum neler yaptın ve biz daha neler yapabiliriz yani tecrübelerinden faydalanmak istiyorum eğer kabul edersen tabi. Buarada bemim ismim volkan. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Epilepsi var mi

Cp lerin hepsinde epilepsi oluyor mu

Ben 21 yaşındayım doğuştan cpliyim 2 defa kas uzatma ameliyatı oldum ilki 3 buçuk yaşında yurt dışında 2.si Türkiye’de oldum 5 yaşındaydım ve uzun süre fizik tedavi sonucunda çok engebeli yerler dışında desteksiz kendim yürüyebiliyorum umudunuzu kaybetmeyin lütfen ☺

Bende serablal palsi geçirdim küçükken bir sefer ameliyat oldum sonrasinda fizik tedavi gördüm şimdi birşey kalmadı şükür yürüme etme herşey gayet yolunda epilepsi oluyor evet maalesef bende de var

Ben de cp hastasıyım kas uzatma ameliyatı oldum desteksiz çok rahat yürüyebiliyorum

bende cp liyim 12 yaşımda beyin kanaması sonucu oldum, ben diz üstü sürünerek gidebiliyorum, sağ elimde cansız, zamanında ailem hem bütçe yetersizliği hemde eğitim geriliğinden ilgilenemediler benim ile kader deyip üstüne yatıyorlar işte, birde cerebrolizyn diye bir iğne varmış ve işe yarıyormuş. onu isterseniz bir araştırın lütfen..

Kas uzatma ameliyatları var abi bana da ilk gittiğim doktor hafif olduğunu ve zamanla yürüteceğimi söyledi 4 yaşında yürümeye başlamışım ama destekli ailem başka doktora götürüyor kas uzatma ameliyatı oluyorum 10 yaşında şu an 23 yaşındayım dağlık araziler haricinde çok rahat desteksiz bir şekilde yürüyebiliyorum

Taha13 şuan 29 yaşındayım 25 yaşımda gece uykumda hayatımdaki ilk nöbeti geçirdim doktorlar beyinde serebral damarların malformasyonu diye tanımladıkları KOVERNOM olduğunu cerrahi müdehale gerektiğini söylediler ameliyatı oldum bi daha tekrarlanacağını düşünmüyoruz demişlerdi 4 yıl oldu düşük doz kullanıyorum kullanırken hiçbirşeyim yok koruyo ama ilacı kesemiyoruz
sizin kaç yaşınızdan beri var epilepsi hastalığınız

Eşim serebral palsili kendi başına yürüyemiyorum . ankara da önerebileceğiniz ortopedi doktoru var mı

Üst Alt