Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diyaliz hastalarının malulen emekli olma şartları nedir?

Ayva

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
Annemi malulen emeklilik etmek istiyorum.maluliyet için gereken şartlar tamam ama daha önceden başcuran anneme sgk %60 örgütü kaybı olmadigindan Red vermişti.oysaki annemin yüzde 98 engelli saglik raporu da var.(engelli sağlık raporuyla malulen emeklilik farkli şeyler, doğru) suan annem haftada iki gün diyalize giriyor.diyalize girenler ve vücudunda birden fazla rahatsızlığı olanlar malulen emekli olabiliyor mu?kronik şeker hastası gözlerine vurdu ,aynı zamanda böbrekleri de sağlıklı değil.konuyla ilgili bilenlerden cevap alabilir miyim?

Ayva

SGK Hastalık Listesi'ne göre malulen emeklilik şartı şu şekilde:

Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Aşağıdaki kriterlerden herhangi birinin sağlanması halinde;
a) Kronik hemodiyaliz veya periton diyalizi
b) Böbrek transplantasyonu
c) En az 3 ay boyunca serum kreatinin düzeyinin sürekli 4 mg/dl (en az 3 kez 3 farklı zamanda) ve üzerinde olması veya kreatinin klirensinin 30 ml/dk olması ve altında bir değere düşmesi ile beraber aşağıdakilerden en az ikisi;
1. Patolojik kırıklar
2. Kalıcı motor ve duyusal nöropati (EMG ile tespit edilen)
3. Kalıcı aşırı sıvı yüklenmesi sendromu beraberinde:
a. Diastolik kan basıncının 110 mmHg veya üzerinde olduğu diastolik hipertansiyon olması ( ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu ile tespit edilen)
b. Tedaviye rağmen devam eden inatçı vasküler konjesyon bulguları (telegrafi, ekokardiografi ve klinik bulgular ile desteklenen)
4. Takip eden 6 aylık süreçte en az 30 günlük ara ile değerlendirme sonrası hesaplanan ve vücut kitle indeksinin 18.0’in altında olması ile tanımlanan kilo kaybının olduğu inatçı anoreksi.

Sigorta girişinden sonra böbrek fonksiyon kaybı gelişmiş ve diyaliz tedavisine sürekli ihtiyaçlı hale gelmişse ve 10 yıllık sigortalilik süresi ile 1800 günü tamamlamiş ise malulen emekli olabilir.

Arkadaşlar merhaba kafama takılan bişey var yardımcı olursanız sevinirim bende polikistik böbrek yetmezliği var aileden. 2014te hastaneye engelli raporu için başvurdum ama heyet yüzde sıfır (0) rapor verdi süresiz sonrasında SGK lı işe girdim 2018 de diyalize girdim. Şuan 91 Raporum var
1800 günüm tamam
10 yıl Sigorta süremi bekliyorum.
Aldığım ilk rapor sıfır olan engel olur mı

Teşekkürler

Arkadaşlar merhaba kafama takılan bişey var yardımcı olursanız sevinirim bende polikistik böbrek yetmezliği var aileden. 2014te hastaneye engelli raporu için başvurdum ama heyet yüzde sıfır (0) rapor verdi süresiz sonrasında SGK lı işe girdim 2018 de diyalize girdim. Şuan 91 Raporum var
1800 günüm tamam
10 yıl Sigorta süremi bekliyorum.
Aldığım ilk rapor sıfır olan engel olur mı

Teşekkürler

Şükrü çiftçi

Hayır sorun olmaz herzaman son aldığın rapor geçerlidir
Emekli olurken ssk senden tekrar rapor isteyecek sevk edecek seni ozamanda yüksek oranda rapor alırsan emekliliğe hâk kazanıyorsunuz

Konuyu tekrar aktif edicem kusura bakmayın ama benimde kafama takılan konu bu..

2012 böbrek nakli oldum %74 rapor aldım
29.09.2014 ilk işe başlangıc tarihim ve hala aktif çalışıyorum.
2018 yılından beri de ev diyalizi yapmaktayım haftada 3 gün.
Malulen 2024 Eylül ayında emekli olabilmem gerekmiyor mu ? Sonuçta diyalize işe başladıktan sonra başladım.
Seneye eylülde 10 yıl dolacak. 1800 günü zaten geçtim

Aolzarin

Malulen emeklilikte işe giriş tarihinden sonra ortaya çıkan hastalık sonucu %60 çalışma gücünü kaybetmen gerekir. Ya da var olan hastalığının işe girdikten sonra artması bunu da kabul ediyorlar.

Senin durumun iş hayatına başlamadan önce böbrek nakli olmuşsun. Şimdi de evde tedavi olarak diyalize devam ediyorsun. Aktif çalışıyorsun ama bu durum seni etkiliyor mu %60 oranında çalışma gücü kaybın var mı ?

2024 Eylül ayında başvuru yapma hakkını kazanıyorsun. Bir şey kaybetmezsin yap başvuruyu SGK seni hastaneye sevk eder raporun Sgk Sağlık Kurulu tarafından incelenir kabul veya red olur. Senin gibi aynı durumda olan birisi çıkarsa net bir cevap verebilir. İyi Günler.

evet şuan %90 raporum var diyaliz hastası olduğum için, dolayısıyla çalışma güç kaybı %90... Teşekkürler bilgilendirme için.

Üst Alt