Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Down Sendromu 25 yaşında kardeşimin sağlık güvencesi ..?

Pritt

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar Merhaba,

özürlü kardeşimin var 25 yasında hastalığı down sendromu. Annem ve babam işçi emeklisi. 850-950 civarı maaşları var ikisininde.Evleri kendilerine ait.

Kardeşimin genel sağlık sigortasından yararlanması için 18 yaşını geçmiş ve 40 tl prim yatırması gerekiyormuş. Zihinsel özürlü çalışamayan biri bunu nasıl yatıracak? Eğerki anne ve babası yatıracaksa neden onların üzerinden sağlık sigortasından yararlanamıyor. Bütün kurumları gezdim kimse bana haklarımız konusunda bişey diyemiyor.

Kardeşimin raporları :

1- Devlet hastanesinden kurul raporu var üzerinde yazılı ibare ''Özür durumuna göre tüm vucut fonksiyon kaybı %77- Ağır Özürlü- Sürekli'' yine bir başka raporda %70

Lütfen beni bu konuda bilgilendirirn.

Kesinlikle anne-baba üzerinden sağlık güvenceli olur. Malul durumda çocuğun bu hakkı bakidir. Raporunuzla beraber sigorta müdürlüğüne gittiğinizde ne diyorlar?

pritt kardeşinizle babanız baglı olduğu sigorta il müdürlüğüne gitsin. Ve babası çocuğunun malul olduğu gerekçesiyle kendi sigortasından yararlandırmak istediğini soylesin. bu yüzden çocuğunun maluliyet tespitinin yapılması için hastaneye sevk yapılmasını, alınacak rapora gre de işlem yapılmasını söylesin.
SGK da bu talebiniz üzerine sizi bir hastaneye sevk edecek ve kardeşinizin malul olup olmadığı konusunda rapor isteyecektir.
Eğer kardeşiniz malul olduğu yönünde rapor alırsa, kardeşiniz babanızın sigortasından yararlandırılacaktır.

Elinizdeki rapor, maluliyet tespitinde kullanılmaz ve işe yaramaz.
Maluliyet tespiti için alınacak raporun SGK sevkiyle olması zorunludur unutmayın. O yüzden ilk işiniz sgk müdürlüğüne gitmek olsun. SGK müdürlüğüne gittiğinizde onlar size yol gösterecektir zaten.

Üst Alt