Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli baba üzerinden sağlık güvencesinden yararlanma şartları nedir?

se_vimli25

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Gss ile ilgili yeni çıkan düzenlemeyi okuyup anladığıma göre 25 yaş ve altı öğrencinin bakmakla yükümlü kişisi(baba vs.) olup olmasına bakılmaksızın gss kapsamında önceden emekli-çalışan anne veya babası idi.Ayrıca yeni düzenlemeden diğer anladığım bilgi ise Aileden bir kişi bakmakla yükümlü ise diğer herkesin sağlıktan yararlanmasını sağlıyormuş.Net bilgi almak amacıyla alo 170i aradım.Aldığım bilgiye göre

ailede hiçbir kimse emekli olmasa bile aile içerisinde bir kişi örneğin baba 53 tl ödediğinde aile içerisinde 25 yaş ve üstü okumayan çalışmayan herkesin sağlıktan yararlanmasını sağlıyormuş.Şimdi burada 53 tl ödeyen kişi bakmakla yükümlü olarak diğer kişilerin sağlıktan yararlanmasını sağlıyorda.Örneğin burda baba emekli olsa diğer kişilerin sağlıktan yararlanmasını yaş sınırı ile sağlamıyormuş.Şimdi burada baba niçin bakmakla yükümlü olmuyor.Örneğin baba emekli olup 25 yaş ve altı okuyan çocuğu olduğunda bakmakla yükümlü olarak geçiyor.

Yeni düzenlemeyi okuduğumda bakmakla yükümlü baba için yaş sınırı ile ilgi bilgi göremedim.
Sormak isteğim soru:53 tl ödeyen kişi yaş sınırı olmaksızın bakmakla yükümlü kişi olarak geçiyor da emekli olan baba niçin yaş sınırı ile bakmakla yükümlü kişi oluyor.Acaba bana yanlış bilgi verilmiş olabilir mi yani emekli olan kişi 53 tl ödeyen kişi kişi yaş sınırı olmaksızın bakmakla yükümlü kişi mi?

se_vimli25 yazdıklarınızdan bir şey anlayamadım:)
53 TL ödeyenler 5510 sayılı Kanunun 60. maddesinin 1. fıkrasının g bendine tabiler (60/g).
60/g kapsamında olanlar için de, emekli ve çalışanlar için de bakmakla yukumlu kişiler şu şekildedir:
5510 Sayılı Kanun der ki:
"10) (Değişik: 17/4/2008-5754/1 md.) Bakmakla yükümlü olduğu kişi: 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (c) bendinin (1), (2) ve (7) numaralı alt bentleri ile yedinci, sekizinci ve onikinci fıkralarının dışında kalan genel sağlık sigortalısının, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan; (1)(2)
a) Eşini,
b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,
c) Geçiminin genel sağlık sigortalısı tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babasını, (1)"

eger siz bu şartlara tabi değilseniz babanızın sağlık guvencesinden yararlanamazsınız. eger aile içinde kişi başına düşen aylık gelir 592,50 Tl altındaysa GSS gelir testi yaptıracaksınız. geliriniz bu sınırın altındaysa 60/c 1 GSS'lı olursunuz (eski yeşil kart gibidir, piriminizi devlet öder). GSS gelir testi yaptırmak istemezseniz 53 TL ödeyerek 60/g GSS'lı olursunuz.

Üst Alt