Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli biri iş göremezlik geliri alabilir mi? İş kazası veya meslek hastalığı şart mı

olymposfoça

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
sayın BÜLENT bey (biricik oturanboğa'mız),
kardeşim isteğe bağlı ssk prim yatırıp %80 oranla (şizofreni-ağır özürlü) malulen emekli oldu. bazı sorularım var, yanıtlarsanız sevinirim:
iş göremezlik gelirinden de yararlanabilir mi (iş kazası ve meslek hastalığı olmak zorunda mı)?
bir cevabınızda; fazla olanın tamamını,az olanın yarısını alır + bakıma muhtaç ise %10 eklenir, diye okudum..
ayrıca vergi indiriminden kendisi ve bakmakla yükümlüler ayrı ayrı yararlanabiliyor mu?

:) Teşekkür ederim o güzel sesleniş için.

İş göremezlik geliri alabilmek için iş kazası ya da meslek hastalığı nedeniyle bir işgücü kaybı oluşması ve bunun sgk müfettişleri tarafından tespit edilmesi şart.

Evet, gelir vergisi indiriminden kendisi ve bakmakla yükümlü olunan bireyler ayrı ayrı yararlanabilir: 193/31 uygulamasına dair 222 sayılı tebliğ: "Aile reisinin, eşinin ve çocuklarının herbirinin gerçek usulde tespit edilen ücret gelirine bu maddede yer alan özel indirim ve sakatlık indirimi uygulanır."

cevap için çok teşekkürler bülent bey,
küçük bir ek sorum vardı; 1.dereceden sakatlık %80 ile malulen emekli olan kişi vergi indirimi (dediğiniz gibi 670 tl) alabiliyor mu? affınıza sığınarak, ayrıca babam da %82 (hemiplejik) özürlü raporu aldı, ben memurum, oğlu olarak ben de bu vergi indiriminden yararlanacak mıyım?
yordum sizi, kusuruma bakmayın, sayenizde aydınlanıp çevremdekileri ben de aydınlatacağım...

çok teşekkürler...

Yok yok, o rakam net ele geçen rakam değil :) O, gelirin o kadarlık kısmı gelir vergisinden muaf tutulacak anlamına geliyor. Bunun maaşa yansıması asgari geçim indirimi ve maaş miktarına göre değişiyor.

Emekliler açısından vergi indirimi diye bir şey söz konusu değil.
Çalışan sakat kişini ve bakmakla yükümlü olduğu bireyler bu haktan yararlanabilir.

Üst Alt