Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli olup sürekli iş görmezlik maaşı alan geçici iş görmezlik maaşı alabilir mi?

usta67

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
iş kazasından dolayı %40 engelli raporundan vergi indiriminden emekli oldum ayrıca sürekli iş görememezlik maaşı almaktayım 2014 'te geçirmiş olduğum kazadan dolayı yaşadığım sağlık problemi nedeniyle tekrar ameliyat oldum ameliyattan sonra tarafıma verilen raporları çalıştığım için SGK müdürlüğüne gösterdim ve herhangi bir sıkıntı olmadığını geçici iş görememezlik parasını 2 ay ödediler 3.ayda tekrar gittiğimde bana bu parayı alamıyacağımı söyledi neden alamayacağımı sorduğumda emekli olduğum için dediler.Bende daha öncekilere nasıl verdiniz diye sorduğumda emekli olduğunu bilmiyorduk dediler.Yazıyı Ankara'ya gönderip soracaklarını söylediler ve ödenen paranında geri alınma ihtimali olduğunu söyledi.Şimdi size arkadaşlar soruyorum emekli olup çalışan sürekli iş görememezlik maaşı alan kişi aynı kazanın devamında geçirdiği ameliyattan dolayı verilen rapor geçici iş görememezlik maaşını alabilirmi.

usta67
Emekli birisi istirahat parası dediğimiz geçici iş göremezlik ödeneği alamaz.

Bakın bu verlen raporlar işkazası olararak girildi normal raporlara verilmediğini biliyorum

Emekli olup SSK’lı çalışanlara geçici iş göremezlik ödemesi
sgdpye tabi çalışan emeklilere geçici işgöremezlik rapor parası
5510 Sayılı Kanuna göre emekli olduktan sonra 4/a kapsamında eski adıyla SSK kapsamında çalışmaya devam eden kişilerin maaşları kesilmemekte, (4/a) sigortalıları yönünden SGDP ödenmiş sürelerde sigortalılara iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası yönünden yardım yapılmakta olup, bu süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları yönünden sigortalılık süresi sayılmamakta, primler toptan ödeme olarak iade edilmemekte ve hizmet birleştirilmesinde dikkate alınmamaktadır.

Yukarıdaki tanımlamadan anlaşılacağı üzere emekli olduktan sonra 4/a kapsamında çalışması devam eden emeklilerin hastalıktan dolayı iş göremezlik raporu alması halinde kendilerine herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Ancak emekli çalışanların iş kazası ve meslek hastalığı geçirmeleri halinde kendilerine bu durumlardan kaynaklanan geçici iş göremezlik raporları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası ödenebilmektedir.

Üst Alt