Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bireyin 2022 maaşından faydalanması için neden babasının gelirine bakılır?

RK.209

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
Hiç bir geliri olmayan 18 yaşından gün alan ve en az %40 raporu olan birey 2022' den yararlanması için neden "babasının" gelir durumuna bakılmaktadır?

Hayır. Sadece sizin adınıza düzenlenir belgeler. Sizin aylık 98 TL'dan fazla geliriniz yoksa ve aktif sigortalı değilseniz aylık bağlanma ihtimali oldukça yüksek.

kişi başına düşen gelirin 98 TL ' yi geçmemesi gerekir..

Eğer bahsedilen kişi 18 yaşını tamamlamamışsa kendi adına başvuramaz onun adına bakmakla yukumlu yakını, 2022 engelli yakını aylığı için başvurabilir. Bu durumda onun adına başvuracak annesinin ya da babasının her türlü aylık gelirinin 98 TL'yi geçmiyor olması, muhtaçlık kriterlrine uygun bulunması gerekir. Eğer başvuran engelli yakını muhtaç bulunursa engelli yakını aylığı baglanır.

18 yaşını doldurmuşsa, özürlü aylığı için kendi adına başvurabilir. Bu durumda dogrudan kendi gelirine bakılır. Eğer hiçbir geliri yoksa bunda nafaka yukumlusu yakını olan anne babasının gelirinden ona düşecek yardım miktarına bakılır. Bu durumda anne babasının gelirinden giderler düşürülür, kalan vesair paradan kişi sayısı da düşünülerek kendisine kalan yardım miktarına bakılır.
Kısacası 18 yaşını tamamladıktan sonra anne babasından alabileceği yardım miktarıyla birlikte aylık geliri 98 TL'yi aşmıyorsa aylık baglanır. Aksi takdirde baglanmaz.

Eğer bahsedilen kişi 18 yaşını doldurmamış ve şartları tutmuyorsa 18 yaşını doldurduktan sonra kendi adına özürlü aylığı için başvurabilir.

Üst Alt