Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli bireylere diş hizmetlerinde ücretsiz tedavi imkanı

366.gün

Üye
Konular
15
Reaksiyonlar
1
SGK, engelli kişilerin özeldeki tedavi masraflarının ödenebilmesi için aranan sağlık kurulu raporu şartını sağlık raporuna dönüştürdü.

Tebliğin önceki halinde, engelli kişilerin özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan diş tedavilerinin karşılanabilmesi için, resmi kurumlarda sağlık kurulu raporu düzenlenmesi gerekiyordu.

SGK, 21 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yaptığı düzenlemeyle bu şartı sağlık raporuna dönüştürdü.

Diğer taraftan düzenleme 10/1/2018'den geçerli olmak üzere yürürlüğe konuldu.

İŞTE TEBLİĞİN İLGİLİ BÖLÜMÜ

"MADDE 3 - Aynı Tebliğin 2.4.1.B-1 numaralı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şe-kilde değiştirilmiştir.

"(2) %40 ve üzerinde engelli kişilerin özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan diş tedavilerinin ödenebilmesi için, engellilik durumu belgelendirilmelidir. Bu hastalar; Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş sağlığı merkezleri (ADSM), ağız ve diş sağlığı hastaneleri, ağız ve diş sağlığı eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversitelerin diş hekimliği fakültelerince muayene yapan hekim tarafından sağlık raporu düzenlenmesi halinde, özel sağlık hizmeti sunucuları ile Kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerine başvurabilirler. Sağlık raporunda, yapılacak ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler açıkça belirtilmelidir. Engellilik durumu nedeni ile ağız ve diş muayeneleri yapılamayan hastalarda bu durum sağlık raporunda belirtilmelidir. Sağlık raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 10 iş günü (raporun alındığı gün dahil) içinde tedaviye başlanması gerekmektedir."

engelli olan bireyler özel diş hastanesinden faydalanabilecekmi yani ?

Böle bişi varmıki benim hacettepye gttim geçen gün tomografi için 82tl istedi uarım kldı çektirmedim

Çene ameliyatı için

Hmm ölemi şimdi raporu göstersem ücret almıcakmı

Hacettepe diş

İşin yoksa ilgili hastanelere laf anlat, rapor düzenlet sonra macera hakkını kullan özelde tedavi ondan sonrada onun parasını SGK dan almak içim üç takla at. Canı sıkılan biri denesede öğrensek olabileybılı varmıymış. :)

Öle bişi varsa iyiya yarım kaldı benim :)

Çok pahalı diş tedavisi çene

şuna açıklık getirecek biri var mı, bu düzenlemeyle engelli olarak özel hastanelerde diş için implant yaptırabilecekmiyiz;
yaptırabiliyorsak ne kadar ücret bize yansıyacak implant başına?

Özel bir muayenehane de buna dahil mi?

yav ne beleşçi insanlarız kimse araştırıp da şuraya bişey yazmıyor herkes biri denesinde ondan öğrenelim die bekliyor 😊

Siz konuyu çok yanlış anlamışsınız. Engel durumundan ötürü devlet hastanelerinde müdahalesi yapılamayan hasta talep edecekte doktor raporu yazacakta 10 gün içinde muayene başlayacakta :) Ohoooo :) Onunla uğraşmaya değmez

09.04.2018 bugün İstanbul bahçelievler adsm ye gittim. Dişeti tedavisi için tedavi yapmadılar ve ozelede sevk etmediler. Kanunu gösterdiğim halde git üniversite hastanesine onlar sevk etsin dediler. Peki üniversite sevk yapmazsa ne olacak dedim yapacak birşey yok diyorlar. Bimere şikayet SGK ya şikayet sonuç sıfır

Cuma günü SGK'yı aradım konu hakkında detaylı bilgi istedim hiç kimse detaylı bilgi veremedi çünkü bilgileri yok ancak bir kişi şöyle bişey söyledi; Ortodontik ( Diş Teli,İmplant gibi ) tedaviler harici tüm yapım-bakım masraflarını SGK karşılar, tatmin olmadım bir iki diş kliniğini aradım ancak onlarda bir bilgi sahibi değiller.

Engelliler özel hastanede ücretsiz diş tedavisi olabiliyor mu?

engelliler ağız ve diş sağlığı merkezinden aldıkları raporla özel hastanede diş tedavisi olabilir diye haberler okudum. ne kadar doğru? yaptıran ? bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Üst Alt