Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kadrosunda iş yerinde Korona'ya (covid-19) yakalandım, haklarım nedir?

asi_45

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
62 yaşındayım %60 engelli raporum 2.derece vergi indiriminden Emekliyim. O.S.B Bir fabrikada engelli kadrosunda metal levha işçisi olarak çalışıyordum. Covid-19 vakasına yakalanan ilk işçiden sonra fabrika üretime devam etti ve sonrasında vakalar arttı 25.ci gunde yıllık iznim olmasına rağmen izin istedim ama ayırmadilar. Fabrikanın en yaşlısı benim ve kronik rahatsizligim var raporlu ilaç kullanıyorum. Vaka artışların dan sonra tüm kronik rahatsızlığı olan ve benden daha küçük yaşta olanları izne ayırdılar.Ben kendi iznimi kullnamk istememe rağmen ayirmadilar.Ta ki fabrikada kendimi kotu hissedip doktora çıkana kadar ki doktor hastane sevki yerine işbaşı yapmamı istedi ben kendim isi bırakıp hastaneye gittiğim de bulgular Covid-19 u gösteriyordu aksam saatlerinde test sonucum pozitif çıktı.Ve fabrikada bu durum üzerine Ayni gün 15 gunlugune üretime ara verdi.(daha öncede pozitif vakalar mevcuttu )
Benimle beraber ailem de toplam Eşim çocuklarım dahil 8 kişi pozitif çıktık ve tedavi edildik.Zor bi süreç geçirdik.En uzun tedavi olan bendim.
Ve su an iyiyim.
Bu konuyla ilgili fabrikaya nasil bir hukuki süreç e başlayabiliriz.
Ve ne yapmam gerekiyor ailece cok kotu olduk çocuklarım işlerinden oldu .Herkesin bakışı değişti bizlere karşı

Çok geçmiş olsun, allah kalbinize göre nasip etsin. Sanırım iş mahkemesinde dava açabilirsiniz, bilen arkadaşlar yönlendirmeye çalışacaktır. Pandemi durumunda böyle bir olaya mahal verdiği için kurumunuzun hatası ortada bence manevi tazminat davası bile açabilirsiniz.

Geçmiş olsun bu anlatmış olduğunuz konu büyük itimalle ileri dönemlerde işçiler arasında ve siyasiler tarafından gündem olacak gibi corana-covid 19 hastalığının iş kazası olup olmadığı ve ileride kalıcı bir hasar yaratıp meslek hastalığı üzerinden sayılıp sayılmayacağı gibi
Yasamış olduğunuz sorun hakkında ise kişişel fikrim şikayetçi olabilir bu konu üzerinden bir hak iddaa edebilirsiniz sonuçta lakin eğer kanunlar çerçevesinde işyeri çalışma izinlerini almış gerek belgelerinde sıkıntı yok ise üretim devamında bir sıkıntı yok ise ozaman yapılacak birsey olmayabilir işveren kendini üretim yapacagını bu yüzden mümkün oldukça izin taleplerini geri çektigini savunabilirler si
Tekrar diyorum suan yaşamış olduğunuz süreç daha önce yasanmadıgı ve bir salgın dönemi olduğu için ileride nasıl bir sonuç alacağınızı kestirmek güç Allah yardımcınız olsun.

kamuda sonradan engelli kadrosunda % 55 engelli.hastalığım bağışıklık sistemi ile kronik hastalığı olan kadrolu işçisiyim.mart 16 sın dan sonra Cumhur başkanlığı karar ile idari iznine dilekçeyle çıkarıldım. kurum genel müdürlük emriyle 24 nisandan sonra yıllık ücretli izine çevirdiler. Mayıs 14 .bodrosun da 15 gün yılık iznimin kullanıldığı nı gördüm. Daha 2019 dan 15 , 2020 den de 30 gün iznim var. Şimdi ben yıllık izinlerimi kullanmaya devam mı edeceyim , yoksa idarı izinli mi sayılacağım,60 günden fazladır evdeyim.sonu ne olacak bilmiyorum.Allah sonumuzu hayır eylesin .

Üst Alt