Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kimlik kartı başvurusunu nereye yapmalıyız?

Endereren

Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
Engelli kimlik kartı için başvuru yapan varmı? illaki kendi bağlı bulunudğumuz ilçeden mi yapma zorundayz başvaruyu?

Engelli kimlik kartını, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri'ne ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak suretiyle alabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri'ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı alabilirsiniz.

E-Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvurusu

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelliler-icin-kimlik-karti-basvurusu

ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİN GEREKLİ BELGELER

- Engelli Sağlık Kurulu Raporu aslı veya noter onaylı örneği (Engel oranının %40 ve üzeri olması gerekiyor)

- T.C. kimlik kartı ya da Nüfus cüzdanı fotokopisi

- 2 adet vesikalık fotoğraf

- Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerinden temin edilebilmektedir)

- Engelli Kimlik Kartı Bilgi Formu

sistemde sorun var sanırım e devlet üzerinden başvuru yapıyorum ama olmuyor umarım geçicidir.

edit: başvurum oldu ne zaman sürede kartı gönderirler ?

Sivasli ön başvurumu yapılıyor evraklar sistemden mi çıkıyor yoksa belgeleri biz sosyal hizmetlere mi götürüyoruz. Fotoğraf falan nasıl oluyor bilgi verirseniz sevinirim

i_brahi_m

hocam anladığım kadarıyla e devlet üzerinden başvuru yaptığımızda sistemde kayıtlı ise engelli raporu ve resim direk oluyor. benim sistemde olduğu için yapabiliyorum ama bu sefer de başvurum gözükmüyor sistemsel bir sorun var sanırım yoksa e devletten olması lazım.

Caner Giray hocam İnternetten biraz araştırdım eğer yanlış değilse e devletten belgeleri vs doldurup evraklarla sosyal hizmetlere gidip başvuru yapıyormuşsun yorumlar öyle. Sanırım e devletten ön başvuru gibi bişey yapılıyormuş olmadı pazartesi sosyal hizmetleri arayıp öğreneceğim

Sivasli hocam siz yakın zamanda kimliğinizi falan değiştirdiniz mi öyleyse sistemde resminiz olabilir bu yüzden işiniz kolay olmuş olabilir. Ayrıca engelli raporunuz işlimi e devlette

i_brahi_m
evet son 1 ay içerisinde kimlik kartı ehliyet ve engelli raporumu yeniledim. elimde engelli kimlik kartım var ancak bunun değişmesi gerektiği söylendi o yüzden hazır tüm işlemleri yapmışken onuda değiştireyim dedim. e devlet üzerinden başvuruda bulunuyorum ancak başvurum gözükmüyor. sistemsel bir hatamı yoksa yanlış birşey mi var anlayamadım. bende pazartesi arayıp öğreneceğim.

Sivasli en iyisi [FONT=sans-serif]Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri'ne gitmek ben fotoğraf çektirip raporla birlikte gideceğim. Yarın müsait olursam arayacağım bakalım prosedür nasıl işliyor sormak lazım [/FONT]

E devletten 2019 da başvurdum hala beklemede.Bu yolu denemeyin.Bakanlıktada makarnacılar kuyrukta gercek engellinin hakkını yiyorlar kırk dereden su getiriyorlar.Bu arada e devlette , e nabızda engel oranları gözükmeye başladı.

Ben bu gün başvuru yaptım 2 fotoğraf raporun fotokopisini aldılar merdiven olduğu için çıkamam diye gelmesin demişler kardeşim işlemleri yaptı 2 haftaya gelin alın demişler eski kartıda istemediler.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde oturmaktayım. İlçede yer alan "Sosyal Hizmetler Müdürlüğü"ne gittim. Evraklarımı verirken oradaki görevli "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Ankara İl Müdürlüğü" ne giderseniz aynı gün içerisinde kartınızı alırsınız dedi. Eğer ilçeden işlem yaptırırsanız en az 20 gün sürer dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Ankara İl Müdürlüğü'ne gittim (Anafartalar Cd No:70 ) saat 11:00'de evraklarımı (sağlık raporu,nufuz cüzdan fotokopisi ve fotoğraf) verdim ve 2.5 saat sonra saat 13:30'da engelli kartımı aldım.

Hızlı işlem isteniyorsa bulunduğunuz ildeki ana müdürlüğe gidip işlem yaptırmanız gerekiyor. E-devlet'ten yapılan işlem çok önemli değil. Oraya başvuru yapmıştım neredeyse 10 gündür bekliyordum. Meğerse il müdürlüğünden aynı gün alınıyormuş..

@sankara ilden ile değişiklik gösteriyor benim olduğum yerde 2 hafta sonra alacaksın demişler eskisini de öyle almıştım. Aceleye gerek yok kimlikle acil işim yok şuan gelsin de fark etmez.

Bu gün yaptığım engelli kimlik kartı başvurusu e devlete düşmüş ama detayları görünmüyor

E-devlette önceden randevu veriyorlardı.Sanırım şimdi direk kartı adrese gönderiyorlar. E-devletten başvurdum Başvuru durumunda "Hizmet Süreci Başladı" diyor yeni haliyle buradan başvuru yapıp kartını alabilen var mı acaba?

sbrbrgc ben il müdürlüğünden başvuru yaptım gelip alacaksınız eve göndermiyoruz dediler

Edevlet üzerinden başvuralı 2 ay oldu. İlerleme yok..

Ergin

29 Eylül'de e-devlet üzerinden başvurdum dün akşam üstü arayarak kartın basıldığını hazır olduğunu istedğim zaman gelip alabileceğimi söylediler.

Eğer e-devlet sistemde fotoğrafınız varsa ilk başvuru için müdürlüğe gitmenize gerek yok başvuracak arkadaşların bilgisine.

Hayırlı akşamlar Kader arkadaşlarım
E-devlet üzerinden başvuru yapabiliyorsunuz

Kimlik karti için raporun aslinimi aliyorlar a.s.p.b da

sbrbrgc

E-devlette Başvuruya tıklayınca bende direkt böyle bir yazı çıktı :

[FONT='inherit']Başvurunuz alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Engelli Kimlik Kartınız MERNİS veya belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

[/FONT]
[FONT='inherit']Bu nasıl oluyor ? Daha evrak falan da götürmedik.[/FONT]

Cankayadaki a.s.p.b.il müdürlüğü vermiyormus engelli kimlik kartı.

Sosyal hizmetlerden almak bence daha mantıklı işlem 10 dakika bile sürmüyor rapor 2 fotoğraf tamam ben öyle yaptım. Acelem yoktu 2 hafta da gelir dediler gelince gidip aldık.

E-devlette Başvuruya tıklayınca bende direkt böyle bir yazı çıktı

Aynı yazı bendede vardı ama basılıp kart gelince aradılar. Gidip aldım.

[FONT='inherit']Engelli Kimlik Kartınız MERNİS veya belirttiğiniz adrese gönderilecektir.[/FONT]

Evrak falan verilmiyor herşey e-devlet üzerindeki evraklar üzerinden gerçekleşiyor. Resim olarakta e-devletteki kimlik,pasaport, ehliyet için kullandığın son resim oluyor.

sbrbrgc

Bilgilendirme için teşekkür ederim Peki başvurudan kaç gün sonra hazır oluyor ve arıyorlar ?

E Devlette nyapabiliyorsunuz profilnizde fotoğraf olursa iyi olur

ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİN NEREYE VE NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Üst Alt