Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşı alabilir miyim? [Soru]

saladin

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
selam arkadaşlar, ben 22 yaşındayım. geçen sene bir işte çalışıyordum ancak bazı problemlerden dolayı işten ayrıldım. bu sene 2 yıllık meslek yüksekokulu tutturdum. sizce engelli maaşı alabilir miyim, yada engelli maaşı alabilmem için neler gerekiyor?
yardımcı olabilirmisiniz lütfen?

%40 ve üzeri sakatlık olmalı
Hiç bir sosyal güvence (anne-babadan dahil) olmamalı
Hiç bir gelirin olmamalı.

Bu koşullar varsa, 2022 sayılı yasaya göre maaş almak için yaşadığın yerdeki Kaymakamlığa gidip başvuruda bulunabilirsin.

İstenilen Belgeler:

a) Başvuru Formu (Bu formda yer alan; aylık istek dilekçesi ile mal bildirim belgesi aylık talebinde bulunan tarafından doldurulup, imzalanacaktır. Muhtaçlık belgesi, ikametgah ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği ise yetkililerce doldurularak imzalanacak ve mühürlenecektir.)

b) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu.

c) Türkiye İş Kurumuna başvuru yaptığına dair belge.

ç) Kontrol Muayene Taahhütnamesi (Aylık talebinde bulunan tarafından doldurulup imzalandıktan sonra ilgili Defterdarlık yada Malmüdürlüğünde yetkilisince imzalanıp mühürlenecektir.)

d) Üç adet vesikalık fotoğraf

Ek olarak, burs içinde bir yerlere başvurun.

ben bu maaşı almak için gititm ama yeniden beni rapor almak için gönderdiler oysaki benim vergi dairesinde ve başbakanlıkta hatta kimliğimde bile engelli olduğum yazıyor neden böyle birşey yapıyorlar hala anlayamıyorum!

Üst Alt