Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli maaşı kesilince GSS sağlık güvencemiz de kesildi mi?

Konular
7
Reaksiyonlar
0
Annemin engelli maasi muhtac degil diye kesiliyor ama muhtac anlatamiyorum onlara simdi ücretsiz yesilkartida keserler mi

Nasıl muhtaç değil diye kesilir kişi başına düşen aylık gelirimiz 483 tl yi geçiyor mu????

Selmano aylik gelirim 250 tl ama iki katli kelepir evimin ust kayinda ben alt katinda işsiz koah hastasi oglumu oturtuyorum 3 cocuguyla . Ev 50 yillik üstüme kepecek yakinda lakin sydv nin gözünde saray olmus atl kat icin fahis bir rayic bedel biçmişler ve olmayan bir gelir elde edip 486 tlyi aştirmislar bu yuzden iki evin var diyor maaşımı kestiler

@Fatma hanim

2022 aylığı alıyorken 60/c 3 GSS (yeşil kart/priminzi devlet öder) kapsamında sağlık güvenceniz karşılanıyordu. 2022 aylığı kesilince bu sağlık güvencesi de kesilir.

lakin anneniz hanede tek oturuyor. GSS gelir testinde G0 çıkarsa 60/c 1 GSS'lı olur. bu da yeşil kart gibidir, primini devlet öder. ailede kişi başına düşen aylık gelir 676,50 TL altında ise annen GSS gelir testinde G0 çıkacaktır. GSS gelir testini SGK'ya götürdüğünüzde ise annenizin 60/c 1 GSS tescili yapılacaktır.
annin aylık geliri 250 TL. alt katın rayiç degerinin 120'de biri de gelirine eklenir. sanırım evin rayiç degeri 45 bin TL belirlenmişti.

evin rayiç degeri 45 bin bile olsa sınırı aşmıyor. annen GSS gelir testinde G0 çıkacaktır ve 60/c 1 GSS'lı olacaktır (yeşil kart/primi devlet öder).

annenizin sigortalı çocuğu varsa onun sigortasından da yararlanabilir. bunun için de SGK'ya başvurmalısınız.

annenizin e-devlet şifresi varsa, şuradan sağlık provizyon sorgulaması yapar mısınız? https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama
sonra da orada yazanları (kimlik bilgilerini gizleyerek) buraya kopyalayın.

Kalem abla

Kalem abla sosyal hizmet 1aydir geri aramadi evi inceleyip gittiler oraya gittim suan bir bilgi veremek diyor birde bizim eve kim geldi yani ismi ney dedim onuda soyleyemek diyor ben napim sasirdim kalem abla

60/c-1 yesilkart yaziyor birde müstehaktir provizyon alabilir diyor bu ne demek

@Fatma hanim
Annenizin durumu 60-c1 yani asgari ücretin 3/1 kadar gelire sahip olanlar kapsamında degerlendirildiği,gss priminin devletve karşılandığı ve halen yeşil kartlı olduğu,saglık güvencesinden faydalanacağı anlamına geliyor.

@Fatma hanim,
Bu arada annenizin maaşının gelir düzeyi ile ilgili bir sorundan kesilmediği,bunun sebebinin muhtemelen süresi biten raporunun yenilenmediginden kaynaklandigini düşünüyorum,bu konu ile ilgili vakfi veya bakanliğı arayarak net bir bilgi alın.

Fatma hanim
SPAS sorgulamada 60/c 1 GSS'Lı görünüyorsunuz. bu da yeşil karttır. 2022 aylığınız kesilmiş. 2022 aylığınız kesildiği için de 60/c 3 GSS (yeşil kart) iptal edilmiştir. ailede kişi başına düşen aylık geliriniz 676,50 TL altında olduğu için de G0 çıkmışsınız ve siz 60/c 1 GSS kapsamında sağlık güvenceli olmuşsunuz.
GSS gelir testiniz yapılmış ve sonucu SGK'ya gönderilmiş. tesciliniz de yapılmış.

özetle yine yeşil kartlısınız. sağlık güvenceniz kullanıma hazırdır.

Mehmet005

Fatma Hanım'ın 2022 aylığı gelir yüzünden kesildi. 2022 aylığı gelir sınırıyla GSS gelir testindeki gelir sınırı farklıdır.

2022 aylığında gelir sınırı 483,63 TL (AGİ düşülmüş net asgari ücretin üçte biri)
GSS gelir testinde gelir sınırı 676,50 TL ( brüt asgari ücretin üçte biri )
https://www.csgb.gov.tr/home/Contents/Istatistikler/AsgariUcret
brüt asgari ücret:2029,50
2029,50 / 3= 676,50

Fatma Hanım tek oturuyor. geliri 676,50 TL altında olduğu için 60/c 1 GSS'lı (yeşil kart) oldu.

Üst Alt