Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Olmak ve Hobilerin Peşinden Koşmak: Motorlu Tekne Balıkçılığı

StratoS

Aktif Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
2
Selamlar,

Yine bir ilgi alanının peşinden gitmekteyim :)

Engelli olmak bazen yasal olarak bazende hareket kısıtlığı olarak hayatımızı etkiliyor. Özellikle hobilerimizi bu konularda feda edebiliyoruz.

Bu noktada, aslında kendimize uygun hobilerle yasal mevzuat çerçevesinde belki bir şeyleri yapabiliriz diye araştırıyorum.

Balıkçılık konusunda çok detaylı bilgim ve merakım olmasa da denizi ve onun havasını solumayı çok seviyorum. Bana hayat veriyor. Birde taze bir Baba olarak, ilerde oğluma iyi örnek olma, onu teşvik etme içinde Spor/Hobi anlamında faaliyetleri gerçekleştirmek istiyorum.

Gelelim konuya: "Motorlu Tekne Balıkçılığı"

Bir ekonomist olarak öncelikle bu hobi/sporun maliyetine bakacak olursam, sıfır, ufak motorlu 3 metreden başlayan tekneler romörkleri ile ortalama 10.000 TL ye geliyor. 2. elde bu rakam yarı yarıya düşüyor.

Romörk olduğu için ve toplam boyutu 3-4 metre olduğu için branda ile açık bir otoparkta park edilerek korunabilir. Bu şekilde liman ve demirleme gibi maliyetleri de olmaz. Gemi ağırlığı 750 kg dan küçük olduğu için B ehliyet ve çeki demiri ruhsata işli herhangi bir araçla çekilebilir ve bu romörke plaka/ruhsat ve sigorta yaptırmaya da gerek yok. (https://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/207238-engelli-araci-ve-cekme-karavan.html

Seçilen teknenin boyu 5 metreden küçük olursa yıllık vergi/Bağlama Kütüğü Harç Bedeli gibi yıllık min. 500 TL den başlayan maliyetler olmaz.

Eğer motor gücü de 10 beygir den daha düşük olursa, Amatör Denizci Belgesi Sınavı (ADB) na girip ADB Belgesi almaya da gerek yok.

Gelelim sonuca:
*Ufak bir balıkçı teknesini romörk ile aracınıza sadece çeki demirini işletip B ehliyet ile çekebilirsiniz.
*Denize indirdikten sonra, motor gücü 10 hp den düşükse "Amatör Denizci Belge"niz olmadan kullanabilirsiniz.
*Boyu 5 metreden küçükse yıllık herhangi bir bedel ödemeden teknenizi sadece yakıt maliyeti ile kullanabilirsiniz.

Yakıt maliyeti de istemiyorsanız, 9 hp gücünde ortalama 200-300 kg ağırlıktaki tekneyi çekebilecek elektrikli motorlardan da alabilirsiniz.

Ancak, bu tür bir tekne maksimum 2 kişi ile mümkün olduğunca açık olmayan bir denizde, ve mümkün mertebe en dalgasız havada herhangi bir konfor beklemeden satılan tekne sınıflarını temsil ediyor.

Ben en azından 3-4 arkadaşımla, çok açık/tehlikeli (İstanbul Boğazı-Karadeniz gibi) bir deniz olmasa da Ege Denizinde biraz açılmak istiyorum. Ve arada sadece balık için değilde ailemle de egenin birbirinden güzel koylarına açılıp vakit geçirmek istiyorum derseniz biraz daha farklı bir durum ortaya çıkıyor.

Bu şekilde 4 + 1 oturma kapasiteli, en azından acil durum tuvalet ihtiyacı/ dinlenme / deniz tutması / kafa bozulduğunda içine girilip uyuyulacak gibi durumlar için kapalı bir kamerası olan ancak 5 metreden küçük bir tekne baktığınızda hem fiyat artıyor, hemde 200-300 kg olan ağırlık 400-600 kg lara çıkıyor.

Bu şekilde 10 hp lik bir motor tekneyi çekemeyeceğinden "Amatör Denizcilik Belgenizi" almanız gerekiyor.

Bu belge için:

"ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI VE KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK " Gereklilikleri:

a) 14 yaşını bitirmiş olmak (18 yaşından küçük olanların Muvafakatnameye uygun imzası noterlikçe onaylanmış veli veya vasi muvafakati aranır.),

b) Aşağıdaki Sağlık şartlarını taşıdığını sınava başvuru sırasında belgelemek,

ADB alacak kişilerin göz ve kulak-burun-boğaz (KBB) muayenelerinden geçerek, bünyesinde göz ve KBB uzmanı çalıştıran resmi veya özel sağlık kuruluşlarından "Amatör Denizci Belgesi Alabilir" raporu almaları gerekir. Rapor, sınav tarihinden en çok dört ay önce düzenlenmiş olmalıdır.

Amatör denizcilerin göz ve KBB sağlık muayeneleri, kara taşıt sürücüleri için geçerli olan esaslar dâhilinde yapılır. Ancak, monoküler olup sağlam gözü 10/10’dan daha az görenler, renk körlüğü veya gece körlüğü olanlar amatör denizci belgesi alamazlar.

İdare, sağlık durumlarından kuşku duyulan ya da hasta oldukları bildirilen ADB sahiplerinin, sağlık durumlarının tekne kullanmalarına engel olup olmadığının belirlenmesi amacıyla sağlık yoklamalarının yenilenmesini her zaman isteyebilir.

c) Amatör Denizci Sınavını başarmak, şartları aranır.

Yani eğer engel durumunuz, bu şartları sağlayabilir sağlık durumuna engel değilse, 50 sorunun sorulduğu 1 saatlik sınavdan 30 soruya doğru yanıt verdiğinizde bu belgeyi alabiliyorsunuz. (Doğrular yanlışları götürmüyor.)

Bu arada belge süresiz. Yani 1 kez aldığınızda ömür boyu geçerli. Ve sınav için herhangi bir kursa katılma zorunluluğu yok.

Sadece toplamda 145 TL gibi (Rakam zamana göre değişebilir) bir ücreti yatırmak gerekiyor.

Bu belgeyi aldığınızda aşağıdaki resimde yer alan kamaralı 4,95 metre 500 kg ağırlığında bir balıkçı/hobi/aktivite teknesine ister elektrikli ister mazotlu 30 hp gücünde bir motor takıp kullanabilirsiniz.

(Marka ve Model temsilidir.)

IMG_7514.jpg

IMG_7517.jpg

IMG_7526.jpg

IMG_7528.jpg

IMG_7532.jpg

IMG_7535.jpg

IMG_7536.jpg

50'lik bir motor, 750 kg civarı olması ile römork taşımada sıkıntı yaşanmaması, 5 metre üzeri olmasına rağmen 1 sefere mahsus ödenecek bağlama harç bedelini düşünmeden, teknenin önünü de güneşlenme amacıyla kullanabileceğiniz bir tekne isterseniz Fisherman iyi bir alternatif.

600fm-fisherman-12.jpg

600fm-fisherman-2.jpg

Teknenin önünün en verimli şekilde kullanılmasını isterseniz Moonday ve Enma'da da güzel alternatifler var. Ama iç kamaraları maalesef yatmak için uygun gözükmüyor. Sadece tuvalet ve giyinme olarak kullanılabilir gibi.

large-1464702628-9.jpg

large-1464702652-11.jpg

large-1464702675-13.jpg

dsc_0144-orta_3e113.JPG

dsc_0164-orta_851c9.JPG

sam_0156-orta_31748.JPG

Tekrar selamlar,

Hafta sonu tekne sahibi arkadaşlarımla görüştüm. Onların görüşleri doğrultusunda bu konuda şuanda yaptığım yönlendirmeyi değiştirmem gerektiğini düşündüm:

1- 600 üstü kg üstü tekneleri denize indirip kaldırmak çok zormuş. Hele biz engelliler için... Belki yılda 1 sefer yanınıza arkadaşlarınızı alıp, indirip, römorke koyabilirsiniz. Ama her hafta/15 de 1 /ayda 1 indir kaldır mümkün değil dediler.
Ben bu durumu düşünmüştüm. Ama yaz dönemi indirip, Marina/Barınağa koyarım diye düşünüyordum.

2-Marina kiralarına baktığımda, geneli Euro üzerinden ve ortalama 2 yıllık kirası teknenin parasına eşdeğer hale geliyor.

3- Barınaklar iyi, hava parası ve yıllık cüzzi aidatları dışında bir sıkıntısı yok derken, özellikle hırsızlık ve teknenin zarar görmesi gibi konularda sıkıntı olduğunu anlattılar...

Sonuç itibariyle başa döndüm. Maliyeti çok yüksek olmayan ve hafta sonları için rahatlıkla indirip, kaldırabileceğim hafiflikte tekne öneriyorum. Bu tür teknelerin genelinde kamara yok. Dolayısıyla bir sandal edasıyla tentesini takıp, 2-3 saat balık avlamak ve gezmek için kullanılabilir. (Hafif oldukları için mümkün olduğunca sakin ve dalgasız denizde kullanmak gerekir.)

İlgilenen arkadaşlar olabilir düşüncesi ile tekne modelleri konusunda bir liste yapıp paylaşacağım.

Son düzenleme:
Evet...

İlgilenen arkadaşlar için çalışmamı tamamladım.

1- Tekne sahibi olmak/balıkçılık yapmak istediğinizde, ehliyetsiz ve 1 sefere mahsus ödenen bağlama harç ücreti ödemeden bu işi yapmak isterseniz kamerasız sandal tipi 4-4,5 metre arası 9,9 hp motorla çekebilirsiniz.

Motor ağırlığı ile 200-300 kg ağırlıkla romörke belki 1 kişinin daha yardımı ile alabilir, aracınızda çeki demiri işliyse herhangi bir ek bürokrasiye girmeden evinize çekebilirsiniz. Yaklaşık 50-70 kg lık motoru söküp, evinizde/garajınızda güvenli noktaya alabilir, Çeki demiri ile yaklaşık 5-5,5 metre tekneyi brandalayıp tutabilirsiniz.

Bu tekne ile 2-3 kişi dalgasız deniz ve açılmadan hareket etmeniz lazım. Çünkü hem motor gücü kısıtlı olduğu için hemde tekne 5 metreden düşük olduğu için aksi durumlar risk taşır.

2- Eğer ben hem balık hemde ailemle ufak bir gezinti yapayım derseniz, bu sefer 5 metreye çıkıp, motoru min. 30-40 HP ye çıkarmanız gerekiyor. 5 metre altı olduğu için de bu tekne içinde 1 sefere mahsus bağlama harcı ödemezsiniz ama 10 hp ve üzeri motor kullanımı için Amatör Denizcilik Belgesini almanız gerekiyor. Kursları ile yaklaşık 2 haftalık program ve kurs parası ile 500 TL civarı bir ücreti var.

Tabi ki, motoru ve boyutu arttırdığınız için, ağırlık 500-600 kg lara çıkıyor. Bunu indirip kaldırmak biraz daha zor. Ancak zaten aile yani (3-4 kişi ile çıkacağınız için herkesin desteği ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Bu teknelerin çoğunda kamara da var. Bu noktada özellikle aileniz için önemli. Giyinme alanı, dinlenme alanı ve tuvalet vb ihtiyaçlar için kullanabileceğiniz bu kabin özellikle aileniz yani yaşlı ve hanımlar için önemli hale geliyor.

Kg olarak 750 kg ın altı olduğu için yine aracınızla rahatlıkla çekebilir branda ile örtebilirsiniz.

3- Son olarak, biraz daha çıtayı yükseltip, 6 metrelere çıktığınızda ağırlık 750-850 kg lara çıkıyor. Bunun için elbette motor gücünüzde min 50 HP olmalı. Hem 10 beygiri geçtiğiniz için hem de 5 metre ve üstü boyutlar olduğu için ehliyet ve bağlama harç ücretini ödüyorsunuz.

Motoru ile 850 kg ağırlı bulan tekneyi, denize indirip almak zorlaşıyor. Mutlaka iyi bilen 1-2 kişi ile bu işi yapmanız lazım. Eğer tekneyi sıklıkla kullanacaksanız, bir süre sonra denizde kalması ve bağlamak için yer aramanız gerekiyor ki, bir önceki yazımda bununla ilgili sorunlardan bahsetmiştim.

Ancak kamarası, ön güneşlenme bölümü ve arka geniş alanı ile neredeyse yat konforunda ailenizle vakit geçirebiliyorsunuz.

Son olarak, 750 kg civarı olduğu için yine aracınızla çekebilirsiniz. Ancak 6 metre ve romörk ile 7-7,5 metrelik uzunluk sebebiyle standart bir park alanında tekneyi tutmanız zor olabilir.

Peki ya sıfır fiyatlar?

1- Seçenek 4-4,5 metre ve 9,9 hp motor kombinasyonunu 20-30.000 TL ye alabilirsiniz.
2- Seçenek 4,99-5 metre ve 30 hp motor kombinasyonunu 45-60.000 TL ye alabilirsiniz.
3- Seçenek 5,5-6 metre ve 50 hp motor kombinasyonunu 75-100.000 TL ye alabilirsiniz.

*Fiyatlar donanıma göre değişkenlik gösterebilir.

Önerim: Eğer bu işe yeni giriyorsanız, 3. seçenek sizi oldukça zorlayabilir. Bu yüzden 1 veya 2. seçeneği tercih edebilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, tekneyi saklayacak otopark alanı konusunda hiç bir sıkıntınızın olmaması gerekiyor.

Yılda motor ve teknenin bakımına 1.000 TL ile tekne ve motora göre 4-5.000 TL arasında harcayacağınız düşünmelisiniz.

Ben biraz daha zaman geçtikten sonra (arkadaşlarımın yanında onlara destek olarak piştikten sonra.) 2. seçenekten başlamayı düşünüyorum.

Belirlediğim modeller:

*SAFTER 5 metre - Yarım Kamera Full Donanım Motor Dahil Liste Fiyatı 70.000 TL

Safter 5.00 Yarim Kamarali Tekne Model - Safter Tekne

500.jpg

500-2.jpg

500-3.jpg

* MARİNBOAT 4.95 metre - SAMBA DELUXE Full Donanım Motor Dahil Liste Fiyatı 60.000 TL

Marın Boat

IMG_7523.jpg

IMG_7525.jpg

IMG_7528.jpg

* MOONDAY 5.40 metre SD - Yarım Kamera Full Donanımlı Motor Dahil Liste Fiyatı 90.000 TL (5 metre üzeri olduğu için Bağlama harcı da ödenecek. Ağırlığı diğerlerine göre bir miktar fazla olduğu için 40-50 hp motor tercih edilmeli.)

https://www.moondayyachts.com/tr/spor/540-sd

large-1478695131-540%20kesik%20007.jpg

large-1464702652-11.jpg

large-1464698243-7.jpg

* ENMA 4.99 metre BARACUDA - Kamarasız - Full Donanımlı Motor Dahil Liste Fiyatı 100.000 TL (Motor olarak 50-60 hp öneriliyor.)

https://www.enmamarine.com/urunler/1008/barracuda-serisi/1035/enma-499-barracuda.aspx

dsc_0551-orta_43ad8.JPG

dsc_0064-orta_5b46a.JPG

dsc_0064-1-orta_4982f.JPG

Benim durumuna göre en mantıklısı Safter ve Marinboat gibi duruyor...

Ve Amatör denizcilik belgemi aldım :)

Şimdi artık tekne hayallerine kapılabilirim :) Hayal diyorum çünkü, tam istediğim gibi bir tekne için şuan 100.000 TL rakamlarını görmüş durumdayım :(

Ama şuan için ulaşamasam da kendime uygun bir tekne bulduğum için mutluyum.

Bu süre zarfında bu konuda öğrendiğim önemli bilgileri paylaşmak istiyorum:

1- Ortopedik engelli arkadaşlar tekne sahibi olmak, gezmek, balık tutmak istiyorlarsa, mutlaka teknelerinde elektrikli ırgat olması lazım. (Motorlu çapa sistemi) Yoksa o çapayı çekmek pek mümkün olmuyor :(

2- Boş ağırlığı 600 kg üstü olan tekneyi romörke alıp, indirmek yanımızda biri olsa dahi çok zor oluyor. Bu yüzden tekne seçerken, büyük ve kamaralı tekne bakıyorsanız öncelikle ağırlığına bakmanız gerekiyor.

3- Deniz üstü araçlarında, otomotiv gibi fiyat/performans oranına çok bakamıyorsunuz. Çünkü özellikle ucuz bir araç aldığınızda onun limitlerini bildiğiniz için çok hız yapmaz ve ekstra dikkat ederek araç kullanabilirsiniz. Ancak deniz üstünde çok hız yapmam, sağdan giderim gibi bir kavram yok. Fırtınayı geçtim, hafif bir rüzgarda bile teknenin salımı sizi alabora olmaya itebilir. Ve karayolunda olduğu gibi, yardımın gelmesi de öyle kısa zamanda olmaz.

Bu sebeple çok lüks değilde kaliteli tekneler almanız gerekiyor. Kaliteden kasıt malzemenin dayanıklığı ve direncidir. Ağırlık ve maliyet sebebiyle fiber teknelere baktığımız için, fiber teknelerde dayanıklılık ve direnci aşağıdaki kıstaslarda görebiliriz:

a) 4-5 metre arası yarım kamaralı/depolu tekneler 400-500 kg dan hafif olamaz. 6-6,5 metre arası teknelerde 600 kg dan hafif olamaz. Eğer hafifse bilin ki malzeme kalitesini kontrol etmek gerekir.

b)Belli markaların tekneleri kendini kanıtlamış ve tekne yapısı gereği sağlam karakter çizen teknelerdir: Rota, Tacar, Safter, Moondayyachts, Enma vb.

c) Bizler için deplasman tipi tekne tercihi daha anlamlıdır. Çünkü bu tür tekneler fazla hız yapmaz, oturaklıdır amaçları gezi ve balıkçılıktır. Ancak özellikle kışın kısıtlı zaman dilimde balığa çıkmak isteyen balıkçılar(Fırtına patlamadan, hava kötüleşmeden önce) hızlı ve hafif tekneleri tercih ederler. Ama çok hız ve hafiflikte risktir.

------------------------------------------------------------------------------------------------

4- Engelliler olarak bizim bir şey ile uğraşmamız sağlık sebebiyle devamlılık arz etmeyebilir. Bu yüzden servisi ve bakımını rahat yaptırabileceğiniz, bulunduğunuz bölgeye yakın markalar seçmenizi öneririm. Servisi uzak markalara olası bakım durumunda götüremeyeceğiniz için garanti dışı bakımlar yapmak hem bütçesel olarak hem de teknik olarak risktir.

5-Yazın hafta sonları, 5-6 metre yarım kamaralı/kamaralı bir tekneyi her seferinde indirim kaldırmak pek mümkün olmayabilir. (Kaldırsanız bile her seferinde evinize çekemeyebilirsiniz.) Bu yüzden belli bir süre sonra, çekmeyeyim, denizde kalsın dediğinizde önceki yazılarımda bahsettiğim 2 alternatif karşınıza çıkıyor.

a)Yat limanları - Yıllık kiraları yüksek ve yabancı para üzerinden.
b)Balıkçı barınakları - Üyelik ve hava parası olsa da ekonomik ama olası hırsızlık fazla.

Bu durumda, balıkçı barınağı tercih sebebi olabilir ama içten motorlu bir tekne ve buzdolabı gibi sökülüp kolayca taşınacak donanımlar yerine yanınıza alabileceğiniz aksesuarları tercih etmenizi kaydıyla... Bu şekilde hem motorunuzu koruyup, hem de diğer hırsızlıkların önüne geçersiniz.

Birde içten motorlu tekneler dizeldir. Ve hem bakım maliyetleri düşük hem de tüketimleri oldukça azdır. Bu konuda ilgilendiğimden beri bu konuda herkes, sıklıkla tekneyi kullanacaksan 30-50 hp benzinli bir motor senin cebini deler, sözlerini söyledi.

30 hp dıştan benzinli motorlar, ortalama 30.000 TL ye satılıyor. İçten takma Yanmar/Volvo dizel motolarda yaklaşık bu fiyatlara satılıp, takılıyor.

4-5-6 metre boş hali 400 kg yüksek teknelerde 30 hp ve üzeri motor önerildiğinden bu durumda içten takma dizel motor daha avantajlı bir hale geliyor.

Ve bu bilgiler ışığında sonuç olarak hayalimde ki tekne bu oldu: TACAR - 6,50 BALIKÇI (HARD TOP)

Bağımsız tuvalet, evye - musluk - duş sistemi, 2 kişilik yatak, Yanmar Dizel motor, livar, kamış yuvaları, temiz su/pis su/yakıt deposu, kaptan köşkü tavanına güneş enerjisi uygulamasına uygun, ön kamara üstü tavanı güneşlenme terası olarak kullanılabilir, 6,5 metre boş ağırlık 600 kg, Motor dahil full ağırlık 750 kg (Romörk çekme sınırında) ve 8 kişilik...

https://tacarboat.com/project/6-50-fisherman-hard-top/

Boy 6.50 m
Genişlik 2.00 m
Yükseklik 1.85 m
Ağırlık 600 kg
Motor 21 HP inboard Dizel Yanmar Motor
Sürat 12 knots
Kişi 8 kişi
Yatak Boy 2.10 m
Kamara Boy 3 m
Kamara Yük.1.35 m
Tuvalet Yük. 1.35 m - Kamara içinde ayrı kapılı.

balikci_650_09b.jpg

fisherman_650_soft-3.jpg

fisherman_650_hard-3.jpg

fisherman_650_hard-2.jpg

fisherman_650_hard-1.jpg

fisherman_650_hard-9.jpg

fisherman_650_hard-8.jpg

Selamlar,

Bu konuda geldiğim güncel noktayı ve öğrendiğim bilgileri paylaşayım.

Tekne olarak sundukları ve 600 kg hafifliği sebebiyle İzmir'in en eski firmalarından TACAR'ın 6.5 metrelik modelini değerlendirmiştim.

Hiçbir emsal tekne bu hafifliğe ve özelliklere yaklaşmıyor. Sadece yine İzmir'li Kutlay Marin'in 6.5 metre Rakser Sloop modeli de değerlendirilebilir. Ancak en büyük dezavantajı 1 tonluk ağırlığı ile yapıyor. Elbete kanun/kural dışı çekilebilir (Mevcut B ehliyeti ile 750 kg üstü römörk çekemiyoruz, yukarıda açıklamıştım.) ama römörkün çok iyi olması gerekiyor. Ayrıca rakibine göre +400 kg ağırlık daha güçlü motor takılmasını zorunlu kılıyor. Bu durumda 21 beygir yerine 29 beygirlik Yanmar Dizel motor tercih ettiğinizde 7.000 TL gibi faturanızda bir artış oluyor. Ama yinede teknelerin son halleri ile fiyatlar yakın gözüküyor. En büyük artısı motor kasasının saklı olması sebebiyle arka havuzluğunun geniş olması...

x5_204197487wb2.jpg

maxresdefault.jpg

product_gallery_2019-08-02_17-56-531-230x172.jpg

product_gallery_2019-08-02_17-55-171.jpg

Amatör Kaptanlık ehliyetimi aldıktan sonra arkadaşlarımın tekneleri ile deneyimlerime göre, tekne maliyetleri tahmin ettiğimizden oldukça yüksek.

Örneğin güneş paneli kullanmadan akülerinizi şarj etmek isterseniz ya da 100 lt su deponuza kullanmak için su çekmek isterseniz mutlaka tam teşekkülü bir barınakta (ki normal barınaklara göre aylık kiraları bir hayli yüksek) ya da marina de olmanız gerekiyor.

Yukarıda paylaştığım gibi marina işi aylık olarak ciddi bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetlere girmemek için ya boş bir barınakta demirlemek ya da tekneyi sürekli römorköre almak zorunda kalıyorsunuz. Bu seferde elektrik için güneş paneli, su için tedarik maliyeti ve yorgunluğu çıkıyor.

Güneş paneli maliyeti ortalama 7-10.000 TL arasına değişiyor. Ancak su bulmak ve düzenli doldurmak/taşımak oldukça zor. Bunun için su yapıcı dediğimiz, deniz suyunu kullanma/tatlı suya dönüştüren mobil sistemler var. Ancak 100 lt lik depo için bunun maliyeti de 30.000 TL yi buluyor.

Kısaca: Kamaralı hem balık hem de ailemle yazın koy koy gezerim, banyo/tuvaleti olsun, güneşlenme alanı olsun, dizel ekonomik olsun, aylık maliyeti olmasın ya da çok az olsun tarzında bir tekne almak istediğinizde her şeyi ile 150.000 TL yi geçiyorsunuz.

Bu noktada, yüksek maliyetli bu hobi maalesef biraz beklemek zorunda kalıyor :(

cok cok cok pahali zevk.tekneyle guzel ama adam isadami fabrikator kadar kazanci olmali.
bir yakinimiz tekne almisti tabi birkac bizde nasiplendik. akdenizde turlar attik bayildim.

sonra satti, satmasida zor oldu.
demisti ki; tekneyi alirken seviniyosun ama satinca daha cok seviniyosun....

GRAHAM BELL

"demisti ki; tekneyi alirken seviniyosun ama satinca daha cok seviniyosun...." bu bütün denizcilerin söylediği bir atasözü haline gelmiş :) Bana da herkes söylüyor.

Evet, alırken bazı donanımları kısıp, 120.000 civarına da tekne mal edersiniz ama bu sefer iyi bir marinaya aylık para ödemeniz gerekiyor ihtiyaçlarınız için...

Birde her şeye maddi anlamda bakıyoruz ama bu işin zaman yönü de var. Tekne aldığım ayda 1 uğrarım diyemiyorsunuz. Mutlaka her hafta düzenli zaman ayırmanız gerekiyor. Temizliği, münferit bakımlarının yapılması da cabası...

Yani bir nevi çocuğunuz gibi oluyor, devamlı bakmanız gerekiyor...

Neyse, bu başlık emekli olup, maddi durumu iyi olup, düşünen arkadaşlara yardımcı olur belki. Benim için maalesef şuanda adım atamadığım bir konu :(

siizinde olur insallah tekneniz. bu kadar sevgiyle ilgiyle bide egitiminizide almissiniz.cidden her fotoyu ilgiyle izledim. hepsi cok guzel. heves etmemek mumkun degil.
marina parasi cok geldi bizim ahbabada tabi. sizin dediginiz gibi bakim isinede vakti pek olmuyordu.

Ben kontraplak veya tahta kendim yapmayı düşünüyorum.

Deniz rehberim diye bir site var kendi teknesini yapanları oradan takip ediyorum. Ücretli, ücretsiz tekne planları da var. Bazılarının Autocat dosyaları da mevcut. Kaç metre olacağına, motoryat mı yelkenli mi, katamaran mı olacağına tam karar veremedim. Gönül 12-15 metre arası tam bir yaşam alanı istiyor ama imkanları zorlasak iyi kötü yapsak sonrası da çok masraflı, getirisi olmayacak bir işe o kadar para harcamak çok mantıklı da gelmiyor. Şimdilerde S650 diye 6.5 m. bir yelkenli modeli var onu inceliyorum. Ya nasip.

Üst Alt