Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler gss öder mi?

gen206

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
merhaba 2012 yılından bugüne dek devletin çıkarmış olduğu zorunlu GSS ödüyorum ve yaklaşık 1 sene önce de engelli raporum var buna rağmen ödemem devam ediyor, aranızda durumu benimle aynı olan var mı? engelli bireyler yani bizler Gss ödemeye zorunlu muyuz yoksa engelli raporumuz olduğu için muaf sayılmamız gerekmiyor mu? bende sgk yı arayıp veya bizzat gidip soracağım fakat gitmeden sayfaya da yazıp bilen arkadaşlardan bilgi almak isterim, saygı ve sevgilerimi sunar sağlıklı günler dilerim.

engellide gss ödüyor. yarı aç yarı yok yaşarsan devlet ödüyor bunun dışında çalışmasan bile engellide olsan ailenin yanında kalıyorsan ailenden parayı alıp ödüyorsun mecbur. ödemediğin takdirde borç birikir faizlenir silinme ihtimalide var ama silinmezse daha kötü sıkıntılara yol açar !

Haklısın engelli olduğumuzdan her işe giremiyoruz mecbur ailemizle yaşıyoruz o da yetmezmiş gibi onca sıkıntıların arasında annemiz babamız birde zorunlu gss borcumuzu ödüyor, utanıyorum sıkılıyorum ama öte yandan da elimden de birşey gelmiyor ya en çok ta ona üzülüyorum.. Teşekkür ederim cevabınız için.

gen206 engelli oldugundan dolayı bir avantajın yok gSS gelir testinde. anladığım kadarıyla şu an prim ödeyerek GSS'lı olmuşsun. yani ailede kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden yüksek çıkmış o vakit. bu durumda da GSS gelir testinde g1 çıkmışsın ve 60/g kapsamında her ay prim ödüyorsun.
1.1.2017-31.12.2017 döneminde geçerli olmak üzere ailede kişi başına düşen aylık gelir sınırı 592,50 Tl altındaysa tekrar GSS gelir testi yapılmasını isteme hakkınız var. şu an hanede kaç kişi yaşıyorsunuz? ailede kişi başına düşen aylık gelir ne kadar?
eger ailede kişi başına düşen aylık gelirin 592,50 TL altında oldugu tespit edilirse GSS gelir testiniz G0 çıkar ve 60/c 1 kapsamında GSS'lı olursunuz ve prim ödemezsiniz. bu sağlık güvencesi eski yeşil kart gibidir priminiz devlet tarafından ödenir.

ek bilgi:
Gelir tespitinde esas alınacak aile bireyleri
MADDE 10 –
(1) Gelir tespitinde, aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük ana ve büyük babadan oluşan aile esas alınır.
(2) Aile bireylerinden birinin veya birkaçının genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olması, diğer aile bireylerinin genel sağlık sigortalılığı için yapılacak gelir tespitinde esas alınmalarına engel teşkil etmez.
(3) Yaşları ne olursa olsun aynı hanede yaşayan evli olmayan çocuklar gelir tespitinde aile içinde değerlendirilir.
(4) Öğrenim nedeniyle geçici olarak aynı hanede yaşamayan yirmibeş yaşını doldurmamış evli olmayan çocuklar, öğrenimleri süresince aile içinde değerlendirilir.
(5) Aynı hanede birden fazla aile yaşaması durumunda her bir aile için ayrı gelir tespiti yapılır.
(6) Gelir testine tâbi tutulacak kişi ile aynı hanede yaşamayan ana ve baba için bakmakla yükümlü olunsa dahi ayrı gelir tespiti yapılır.
(7) Kendisine kanunî temsilci atanan kişilerin aynı hanede birlikte yaşadıkları eşi, evli olmayan çocuğu, ana ve babası gelir tespitinde esas alınır. Bu fıkrada belirtilen eş, evli olmayan çocuk, ana ve baba dışında, aynı hanede birlikte yaşasalar dahi kanunî temsilcileri gelir tespitinde değerlendirilmez.

biz ailecek anne,baba, kardeş,dede,ve bebek toplam 5 kişiyiz, 2 kişi evde engelli ve maaşı yok, dedenin emekli maaşı var, 1415 tl, ailede calışan da yok biz gss ödüyoruz, gelir testi yaptırsam ödeme zorunluluğum kalkar mı

cemay36 aile bireylerini saymışsın ama bir şey anlamadım ben. GSS primi sen mi ödüyorsun kim ödüyor ayrıca?

sen; eşin,çocuğun,kardeşin ve babanla mı yaşıyorsun?

bugüne kadar hiç GSS gelir testi yaptırdınız mı siz? yaptırdınızsa GSS gelir testini en son ne zaman yaptırdınız? sizin geliriniz yuksek değil, prim ödememeniz gerekir. en kısa surede GSS gelir testi yaptırın.

evde 2 engelli var dediniz. 2022 engelli aylıgı da evde bakım aylıgı da almıyorlar mı hiç?

size yardımcı olabilmem açısından sordugum her soruyu cevaplayın lütfen.

Kalem ablacım, ben eşim çocuğum ve babamla yaşıyorum, gelir testini yaptıralı 2 yıl oldu sanırım, 60 lira civarında para ödüyorum, 283 lira borcum varmış, ufak bebeğim var, muayene için devlet hastanesine götürdüm para almadılar, nasıl oldu anlamadım,gss yi ödemezsek kac aydan sonra muayene olamıyoruz, tekrar gss testine girecem hemen sonuclanır mı

cemay36 ablacım senin ve eşinin hiç geliri var mı? eger yoksa sen niye boşuna boşuna prim ödüyorsun?:( senin ve eşinin hiç geliri yoksa senin prim ödememen gerekir. hemen pazartesi vakfa git. gelirinin olmadığını ve GSS gelir testinin yenilenmesini soyle. GSS gelir testi sonucunda sonuç G0 çıkacak ve sen 60/c 1 kapsamında sağlık guvencesine kavuşacaksın. bu da eski yeşil kart gibidir primini devlet ödeyecek.
son olarak kesin hesap yapmam açısından şu sorularımı cevapla?
1. evde bakım aylığı, 2022 engelli aylığı alıyor musunuz eşin ve sen?
2. araç,ev,tarla vs mal mülk var mı eşin ve senin üstünde?
3. iki yıl önce gelir testini sen mi yaptırmıştın ve geliriniz yine bu şekilde miydi?

evde bakım aylığı almıyoruz,raporumuzu düşürdüler kardeşim raporu yüzde 70 den 53 e düştü zihinsel engeli var, benim de raporum 50, raporlarımız yeni cıktı,kardeşim üzerine 20.000 tl değerinde ev hissesi var, kiradayız,gelirimiz yine o şekildeydi, işyerim vardı reklam işi yapıyordum, iflas ettim, 2 yıldır serbest olarak calışıyorum, vergiye tabi değilim,erken emeklilik için sgk ya başvuracağım, 1998 sigorta girişim var, 480 gün, bağkurum var 3300 gün, bana 3980 gün lazım dediler, ssk sayılmıyormuş, bağkurdan emekli olabilirmişim,askerlik borclanmasıyla (8 ay ) 3540 gün oluyor, 340 gün eksik, 1 yıl daha calışmam lazım, gerci onlar prim gün sayısı ile 15 yıl lazım dediler, ben de kanunen yaşa bakılmayacağını söyledim prim gün sayısı baz alınır, 2022 engelli aylığına başvursam emekli olana kadar engelli erken emekliliğe mani olur mu, engelli kartı cıkarabilirmiyim

çalışan için,
gss ödemelerinin engellilikle bir ilgisi yoktur, 2008 yılı sonrası işe giren herkes bunu öder. 2008 öncesi 5434 sayılı kanun varken gss pirimlerini devlet ödüyordu şimdi 2008 sonrası iş değişti 5510 sayılı kanun yürürlüğe girdi ve bu tarihten sonra işe girenler gss ödemeye başladılar.

çalışmayan engelli için,

gss miktarı yapılan gelir testine göre çıkan sonuca göre basamaklar halinde gelir durumuna göre ödenir. belli bir sınrın altındakiler ödemez.

1- sgk da maluliyet için başvurursunuz. maluliyet diyorum engelli raporu değil en az %60 çıkarsa gss priminden muaf olursunuz.
2- sizin gelirinizin olup olmaması önemli değil. aynı ikamet ettiğinz evdeki bireylerin gelirinin toplamı hanede yaşayan sayısına bölündükten sonra çıkan rakam asgari ücretin 4 te 1 i yada 3 te 1 i olması lazım. yanlış hatılamıyorsam tabi ikisinden biri olucak. yoksa prim ödersiniz.
3- en az ödeyeceğiniz 2 taksitlik borç kalınca yani 2 aylık kalınca sağlıktan yararlanabiliyorsunuz. örneğin 3 aylık borç varsa sağlıktan faydalanamazsınız.

GSS gelir testi 1 Nisan itibariyle kalkıyor. yakınlarının saglık guvencesinden yararlanamayanlar ve kendi sigortası olmayanlar 53 TL ödeyerek 60/g GSS'lı olacaklar.
ancak muhtaç durumda oldugunu düşünenler istediği takdirde GSS gelir testi yaptırabilecek. eger ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL altında olursa 60/c 1 GSS'lı olacaklar ve primini devlet ödeyecek.
1 Nisan'dan itibaren borcu olanların borçları yeniden hesaplanacak SGK'ya başvurdukları takdirde. bu borçların faiz ve gecikme zammı alınmayacak. sadece borcunuz ne kadarsa o ödenecek.
GSS gelir testinde ailede kişi başına düşen aylık gelir 592,50 TL altında çıkacak olanların borcu silinecek.
borçlarınızı 12 aylık taksitlendirme yapabileceksiniz.
borçluoldugunuz halde sağlık güvencenizden yararlanabileceksiniz.

Kalem

bende gss primi ödemek istemiyorum ev dedemden kalma bizim araba ve ortak ev var bu şartlarda alabilir miyim sadece 1 emekli maaşı giriyor eve cevabınız için teşekkürler

erola şu an 60/g GSS kapsamında prim ödeyerek sağlık guvencesinden yararlanıyorsun. ama sen 60/c 1 GSS kapsamında (eski yeşil kart) ücretsiz olarak sağlık guvencesinden yararlanmak istiyorsun. kısacası prim ödemeden sağlık guvencesine sahip olup olamayacağını soruyorsun?
sana yardımcı olabilmem açısından hanede hangi aile bireyleriyle yaşadıgını bilmem gerek. 60/c 1 GSS'de (eski yeşil kart) gelir hesabına sadece aynı hanede kalan aile bireyleri dikkate alınıyor. eger ailede kişi başına düşen aylık gelir, 592,50 Tl altındaysa elbette 60/c 1 (yeşil kart) GSS kapsamında sağlık guvencesinden yararlanabilirsin. bu durumda primin devlet tarafından ödenir.

arabanın kasko/rayic degerini biliyorsan yaz.
ortak ev demişsin anlamadım. ev kimin üstüne? siz mi oturuyorsunuz o evde yoksa kiracı mısınız?
hanede sadece emekli aylıgı varmış. kim emekli aylıgı alıyor ve miktarı ne kadar?
bunları yazarsan hesabı ben de yapabilirim.
başka gelir ve mal mülk varsa belirt lütfen. evde bakım aylıgı, 2022 aylıgı vs alan varsa da belirt.

Kalem
araba 50 bin eder 3 tane ortak ev var kira almıyoruz hiçbirinden birinde biz birinde amcamlar birinde amcamınoğlu kalıyor babam 1400 lira emekli maaşı alıyor evde 4 kişiyiz teşekkürler

erola 4 kişi kalıyor derken kimler? annen ,baban,sen ve kardeşin mi? kardeş varsa GSS gelir tespitinde senin gelir hesabına dahil edilmez. araç ve maaş bu kardeşe ait değilse, bu durumda kesin sınırı geçiyorsun. 60/g GSS kapsamında prim ödemeye devam edersin bu şartlarda.3 kişi olunca babanın aylığı ile aracın kasko/rayic degerinin 120'de biriyle sınırı zaten aşıyorsun.

GSS gelir testinde hanede kalan herkes gelire dahil edilmiyor sadece aile bireyleri dahil ediliyor. Kimlerin aileden sayılacağı da yönetmelikle belirlenmiştir. yukarıda kimlerin aileden sayılacagını da yazmıştım.

Engelli birey, SGK ya başvuruda bulunup, "sigortalının bakmakla yükümlü özürlü çocuğu" kapsamında başvuruda bulunursa; GSS onun için ortadan kalkmış olabilir. Nasıl yani?

1- SGK başvuru olacak
2- Daha önce almış olduğu sağlık raporu yada raporları olacak
3- Ekipriz örnekleri
4- Erkek için askerlik belgesi yada muaf belgesi

Bunlar ilk etapta lazım. sonra Sağlık Kurulu Heyeti, kabul ederse bu belgeleri ve yeniden muayene ve rapor şartı koymazsa (2 yılda bir kontrol gibi) kişi, ömrünün sonuna kadar GSSden kurtulabilir.

Hatta ustune, hak sahibi olduğu anne ve veya baba vefat etse maaş bile bağlanır.

Bu fırsatı değerlendirebilirsiniz..

İşlemler bazen kısa bazen de uzun sürer, azim ile bekleyin..

Selam ve dua ile..

erola valla elimde veri olmadan buradan ne desem boş. ben senin söylediğin bilgilere göre cevap verdim. bundan sonrası için kaymakamlıkta bulunan vakfa gidersin sorularını sorarsın. onlarda dosyan da var zaten. daha net cevaplama şansları var.
hanede aileden kimler var, araç kime ait, evler kime ait, ailede annen ve babandan başka kardeşin mi var vs bu soruların cevabını bile tahminle yürüttüm. agzından kerpetenle bilgi alınıyor senin:)
veriler sınırlı olunca sana yardımcı olmam da zorlaşıyor. zaten anlamı da yok her şeyini burada paylaşmanın. gidersin vakfa kafana takılan her soruyu sorarsın. ya da alo 144'ü arayıp bilgi alırsın. hatta alo 150 bimer hattını arayıp sorarsın vs vs vs.

Üst Alt