Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin diş tedavisi devlet tarafından mı karşılanıyor?

Halil

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Engellilerin özel muyahanelerde yaptıracakları diş tedavilerin devlet tarafından karşılandığına dair bir duyum almıştım Bir kaç gün sonra böyle bir tedavi yaptırağım :) bu bilginin aslı var mı acaba? bilgisi olan arkadaşlar varsa buraya yazsın lütfen...

Şöyle bir kaynak buldum..

“%40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabilirler.
Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilemiyorsa ve genel anestezi altında müdahale gerekliliği söz konusu ise tedavinin, anesteziyoloji ve reanimasyon uzman hekiminin sorumluluğunda genel anestezi altında cerrahi müdahale uygulanabilen, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu genel anestezi ile müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.”

Peki bunun içinde ayrı bir sakatlık raporumu alınacak. :)

tüm özel muayenehanede çalışan diş hekimleri vermez sanırım bu hizmeti hangilerinin bu uygulamaya katıldıklarını nasıl ögrenebilirim dişim agrıyoda :( acil söylerseniz sevinirim:)

Halilcim geçmiş olsun,

Rapor olayından pek fazla anlamam ama "aslı gibidir" ibareli fotokopisi işini görür sanırım. Çünkü yeni bir uygulama bu.. Daha birçok eksiği vardır, yani.. Yeni bir rapor istemeyi akıl edemeyebilirler. :twisted:

Sevgili defne,

Yazıda "tüm" diyor. Sen yazının bir çıktısını da al yanına.. Noolmaz noolmaz.. :roll: (Tabii daha detaylısını. Genelge falan varsa onu.. Google Amca bulur sanırım. :wink: )

[size=13]“%40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest diş hekimliklerine doğrudan başvurabilirler.
..[/size]
[size=13][/size]

Yazdığınız metin;SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİNDE aynen geçmekte.“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği sizde olması halinde elinizdeki rapor geçerli.Yeni bir rapor almanıza gerek yoktur.

Bugün diş hekimine gittim ilgili yasadan bahsettim haberi yokmuş..

Yalnız bende şöyle bir sorun var benim şu anda yaptırmam gereken 5 tane diş var en arkadaki sağlı sollu 2 diştede sorun var ağzımı tam olarak acamadığım için en arkada buluna o 2 dişe mudahale edemiyor dr 1 ay içerisinde Bayburt a Çene cerrahı gelecekmiş ona gitmemi tavsiye etti yani şu an itibariyle yaptırmam gereken 7 adet diş var bu dişleri Gömme diş dedikleri dişlerden yaptırmayı düşünüyorum şimdilik çene cerrahını bekliyorum..

Babur abi bu yasa 25 Mayıs 2007 de cıkmış yani çokta yeni değil ama kimseninde haberi yok bu yasadan ben bu 7 dişi özel muyahanede yaptırsam diş taşlarının temizliğinide yaptıracağım bana en az birmilyara mal olur az bi rakam değil madem bizlere bu hak verilmiş yararlanmak lazım ama kime laf anlataçağımı inan bilmiyorum bu tür işlerde birilerine laf anlatmak bıktım çünkü.. :(

bu gün serbest çalışan bi diş hekimine gittim ve tedavim sonrası faturayı baglı oldugum saglık sigortama göndermesi gerekdigini söyledim çıkan yasadan haberi oldugunu geçen yıl dişciler odasından kendilerine geldigini söyledi kanal tedavimin ilk aşamasına başladı bakalım ne olacak fatura ödenecekmi bende merak ediyorum

halilcigim geçmiş olsun
ben diş hekimlerinin bu yasayı bilse bile bilmezden geleceklerini haberimiz çok diyeceklerini zannediyorum

Böyle yasalar AB zoruyla yapıldığı için, mutlaka bir falsosu oluyor ve "başımıza yeni bir iş çıktı :( " gözüyle bakılarak istemeye istemeye yerine getiriliyor.

Daha eski tarihli yasalar var. (Örn.. Şehirlerarası seyahatlerde indirim olayı) Ama ilgililerin haberi yok, bilseler de uygulamak işlerine gelmediği için bilmemezlikten geliyorlar..

Mehmet, diş hekiminin bir zararı olmuyor ki. Parayı biraz geç alır.. O kadar..

Defne, yukarıda "sana da geçmiş olsun" demeyi unutmuşum. :oops: Şimdi diyim. :)
Darısı benim başıma. :D

Halil Yılmaz' Alıntı:
Bugün diş hekimine gittim ilgili yasadan bahsettim haberi yokmuş..

:(
Yasanın tarihini yazıyorum.25 mayıs 2007 tarih ve 26532 sayılı mükerrer resmi gazetede yayınlanan SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SAĞLIK UYGULAMA TEBLİĞİ

http://www.dentista.com.tr/go.php?page=medya

Burada da yazdığına göre adamlar faturayı özürlüye kesiyor ve parasını alıyor, sonra özürlü kurumdan alabildiği kadarını alıyor.
Üstelik ilgili kanunu da yazmışlar.
Demekki bunlar sigorta kurumlarının daha üstünde bir fiyat çakıyorlar, üstelik paralarını peşin alıyorlar, sonrada sen uğraş geri alabileceğin kısmı için diye faturayı özürlüye veriyorlar.
İşte Türkiye'm.

sadece kişilerin kendileri için mi yoksa bakmakla yükümlü olduu herkes ( eş çoçuk ) buna dahilmi acaba bilgisi olan varmı konu hakkında daha detaylı bilgi verecek arkadaş olursa

diş tedavisi

Yapılan diş tedavisi için ödenecek ücret bütçe uygulama talimatında yer alan rakamlar kadardır, bu rakamlara da serbest diş hekimleri genelde çalışmazlar dolayısıyla, serbest diş hekimine tedavi yaptıracak engellinin (sadece kendisi, bakmakla yükümlü olduğu kişiler değil) tedavisini yaptırıp faturasını bütçe uygulama talimatındaki rakamlardan kestirip kurumundan talep etmesi, kalan parayı da ayrıca ödemesi gerekmekted
ir.

diş tedavileri

konuyu gündeme getiren benim ama bukadar karmaşık oldugunu bilmiyordum ben sadece diş taşı temizligi ve bir dolgu yaptıracaktım şimdi ropordan felan bahsediyorsunuz oysa özürlüler idaresinden alınan özürlü kimligi bi işe yararmı yaramazmı hastanede raporun fotokopisiyle niye ugraşalım bi cevap

“Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.”
Özürlü Kimlik Kartı da geçerli olsaydı onu belirtirlerdi. Onun zaten bir kaç yer dışında pek bir işe yaradığını sanmıyorum. :( Sen aktif olarak kullanıyor musun?

diş tedavileri

aktif olarak kullanıyorum mesela tcdd yolları th y ları baraj ve milli kütüpane devlet tiyatroları yalnız şehirler arası otübüf firmalarının işine gelmiyor

Onlar yukarıda söylediğim "bir kaç yer" oluyor. :wink: Formaliteye zaman ayıramadıkları, uzun zamandır o işlemleri yoğun olarak yaptıkları için vb. oralarda kullanabilirsin tabii.

Ama otobüs ve diş vb. uygulamaları henüz yeni. Oturmuş sayılmaz. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Ayrıca böyle bir uygulamaya "istekli" de değiller. Zoraki yapıyorlar..

Bir de; özürlü kimlik kartı, rapordan daha kolay suistimal edilebilir vb. Öyle olunca tek çözümü bürokratik engel çıkartmakta buluyor yetkililer. Adımız boşuna engelliye çıkmamış yani. :evil:

diş tedavileri

haklısınız zaten ülkemizde engeleri aşmak bi mesele ben zaten artık yasalarada devletede ilgi duymuyorum hakımızı ararken haksız duruma düşüyoruz

raporum %50 iken %80 cıkmış ve zihinzel olmadığım halde zihinzel oldum buna ne demeli sizce?

ben diş hastahanesine gittim diş hastahanesi özele sevk etti tedavim bitti özel fatura verdi ödedim devletten alacaksınız dedi nereye başvuracam nezaman alabilirim parayı

Engellilerin diş tedavileri

engellilerin diş tedavileri hangi şartlarda özelde yapılabiliyor.Fark alınmadan yapılıyor diye biliyorum özel muayeneye de gidebilir diye okumuştum bu konuda bilgisi olan var mı

sdt diş tedavi yapılırken eger engelli kişi hareket yani hiperaktip hareket yaparsa özele gönderip anestesi yapıyorlar

sagol :)melek 1 ay oldu verdim sgk bakalım ne kadar verecek:D

Üst Alt