Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin Poliklinik Hizmetlerinde öncelik hakkı bulunduğuna dair Genelge -2010/73

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
623
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü​

Sayı : B.10.0.THG.0.12.00.04.254.99/
Konu : Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası

...........................VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE
2010/ 73​

Sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta hakları mevzuatı başta olmak üzere mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda Bakanlığımızca muhtelif zamanlarda yayımlanan genelgelerle düzenlemeler yapılmıştır.

Ancak süreçte genelgeler kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulamalarla ilgili hasta ve yakınları tarafından gerek Bakanlığımıza gerekse TBMM Dilekçe Komisyonuna çeşitli görüşler iletilmiştir. Sözü edilen başvurularda dile getirilen hususlar dikkate alınarak Bakanlığımızca konuyla ilgili yeniden değerlendirme yapılması gerekmiştir.

12 Eylül 2010 tarihinde “Halk Oylaması”na sunularak kabul edilen 5982 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hükümleriyle Anayasamızın 10 uncu maddesine eklenen fıkralarda yer alan; “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.” hükmü ile “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” hükmü özellikle dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak gruplar aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

A) Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
B) Özürlüler (Değişik 2010/80 sayılı Genelge),
C) Hamileler,
D) 65 yaş üstü yaşlılar,
E) Yedi yaşından küçük çocuklar,
F) Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler,

Ayrıca kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılmalı ve randevu alınmalı, bu suretle sağlık kurum/ kuruluşunda sağlık hizmeti aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır.

Bu arada poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına ilişkin bulunan (Değişik 2010/80 sayılı Genelge)
a) 2004/65 sayılı Genelge,
b) 2003/123 sayılı Genelgenin 2 inci maddesi,
c) 2005/79 sayılı Genelgenin 1 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.
Yukarıda belirtilen hususlarda sağlık kurum ve kuruluşlarımızın ilgili duyuruları yapmasını ve söz konusu vatandaşlarımızın hizmet almasını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ
Bakan​

DAĞITIM:
Gereği:
81 İl Valiliğine
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Mithatpaşa Cad. No:3 (B) Blok Sıhhiye/ANKARA
Şube Tel: 0.312.324 38.07 – Santral: 324.47 99--324 63 89- Dahili: 146-147-148
İnternet sayfası http://sbu.saglik.gov.tr/extras/hastahaklari/giris.html e-posta: hastahaklari@saglik.gov.tr

Slm bülent abi şimdi bu genelgeye göre devlet hastanesi ve fakulte hastanelerinde öncelik bizim mi yani eğer öyleyse nasıl olacak,fakultede mesala sıra alıyorsun makinadan daha sonrada sekreter tekrar sıra veriyor doktor için yani şimdi benim sıram 13 diyelim nasıl olupda 1 sırada gireceğim ,çünkü 2 haftadır kayseri fakulteye gidiyorum herkes burnundan soluyor hastanede valla kimse sırasını vermek istemiyor.benim aklıma kapıya giriş kapısına bu genelgenin asılması lazım o zaman itiraz edemezlez sizin yorumunuz bülent abi nedir birde bu paylaşımından dolayı teşekkür ederim.

genelgeler kanunlar ne çıkarsa çıksın hastanelerde uygulanmıyor. hastane personeline uygulanıyor engellilere ve 65 yaş üstü hastalara gelince uygulanmıyor. yetkilere duyurulur.

bu genelgede neden engelliler ibaresi yok çokmu yer kaplıyordu.

valla ben hiçbir hastanede sıra beklemiyorum söylüyorum öncelik tanıyorlar zaten büyük hastanelerde tabelalar asmışlar

Muayenede öncelik hakkı tanınmıyorsa sekreterle falan muhattap olmaya gerek yok direk olarak Başhekim yoksa Hastane Müdürüne gidecen onlar hallediyor.Bana İbni Sina hastanesinde başıma geldi herkes 65 yaş üstü falan muhabbeti yaptılar Başhekim gittim hemen aradı polikiliniz doktorunu ben başhekimin yanından gelmeden doktor beni arıyordu.

hastaneler agır engelilere öncelik tanı yor normal engeliye her hastane öncelik tanımıyor

bende hem işitme engelli hemde koah hastasıyım.bundan dolayı %80 raporum vardır.bir hafta önce dişlerini yaptırmak için tepebaşı diş hastanesinin engelli polikinliğine başvurdum.başvurum kabul edilmedi.özürlü kimliğimi göstermeme rağmen kabul etmediler.biz ancak fiziksel ve zihinsel engellilere bakıyoruz dediler.ben şimdi aynı hastanede normal vatandaşlar gibi gidip geliyorum.çünkü diş yapmak bir ay kadar sürüyor.bayada bekliyorum.çok zorlanıyorum.mecburen katlanıyorum

Seni başından savmışlar la bakmaları lazımdı bendevamlı raporumun fotokopisini hastanelere giderken yanımda taşıyorum benim raporum %71 cogu kimse başından savmaya kalkıyor ama genelge acık ısrarcı olun diş yaptırma biraz zahmetli çünki birkackez 3-4 kez gitmeniz gerekiyor prova vediş yaptırmak için

elinizde başbakanlık kartınız varsa muayene fişi almaya gittiğinizde hemen muayene fişi veriyorlar vermedikleri zamanda hastanenin insan haklarına çıkıp durumunuzu izah ettiğiniz zaman hemen dr u yada fiş vereni arayıp alabiliyorsunuz muayene önceliğinde ise genellikle vatandaşların bazıları duyarsız oldukları için eğer işim acilse muayene kapısında yazan yazıyı gösterip içeri girebiliyorum ama maalesef bazı dr larımız bu konularda duyarsız olduğu zaman yapabilcek birşey olmuyor çünki hasta ile bizleri muhatap etmemeleri lazım bizleri gördüğü zaman içeri almaları lazım oda bazen maalesef oluyor bunada şükür demekten başka çare yok eskiden bu gibi önceliğimizde yoktu

böleleri şikayet ediceksinki şutlasınlar onların yerine çalışacak daha iyi anlayışlı insanlar var işlere girmek için bekleyen..

Genelgeye rağmen bazı Devlet Hastaneleri sadece ağır özürlülere öncelik hakkı tanıyor.Ancak genelgenin hiçbir yerinde böyle bir ifade yok.Bazı devlet hastaneleri ise özürlü ayırımı yapmıyor.Bütün özürlülere öncelik tanıyor.Bu iki farklı uygulamanın mantığı ne olabilir.Bütün Devlet Hastaneleri bu ülkenin Sağlık Bakanlığına bağlı değilmi?

Merhaba arkadaşlar , göğsümde şiddetli ağrı olması sebebiyle acil e gitmeyi düşündük sonra daha önceki acil e gittiğimizde kardiyolojiye görünün demesinden dolayı direk kardiyoloji polikliniğine gitmeye karar verdik gittik. sıra veremeyeceğini söyledi sekreter doluymuş . bende doktorla konuşurum durum zaten acil dedim . kapıyı çaldık içeriden doktor kim lan bu kapıyı çalan diye bir ses duyduk sonrasında hemşiresi ve sekreteri ve az ilerisindede doktoru gördük. göğsümde çok şiddetli ağrı olduğunu ve acil bakmasını ekokardiyografi uygulamasını istedim . sert bir dille muayene sırasına göre hareket ettiklerini ve illa muayene olmak istersem beni en son muayene edeceğini belirtti. durumumuzun acil olduğunu söyledik tekrar bi bakın dedik acilse durumun acil e git dedi. ve muayene odasından çıkarken arkamızdan Allah belasını versin gibi cumle etti. ve bizde biraz bekledik ama ağrım halsizliğim çoktu. hasta çoktu ve hep yaşlıydı genellikle tek genç ve durumu acil gözüken bendim hatta birkaç yaşlı amca teyze sırasını bize vermek istedi durumumun acil olduğunu görünce acı çektiğimi görünce . fakat bunu doktor kabul etmedi .

bizde acil e gittik.

Şimdi benim sorum şu ; engelliyim + acil durumum ( şiddetli göğüs ağrısı ) poliklinikte sıra olduğunda veya muayene sırası alamadan ( muayene sırası dolmuş ) öncelikli olarak muayeneye alınmam gerekmiyor mu ?

eğer gerekmiyorsa bence bu büyük bir eksiklik ve yanlış bir sistem. değiştirilmesi için ne gerekiyorsa yaparım .

eğer öncelik hemen içeri alınmam haksa ? bu hakkımı nasıl savunacağım kim e başvuracağım ? engelliyiz garibanız kimsesiziz diye hep itilip kakılacakmıyız bizden daha güçlü olan sağlıklı ve makam sahibi insanlar tarafından hep hor mu görüleceğiz ?

tüm engelli ve engelsiz ''insan'' olabilenlere sevgi ve saygılarımla...

cevaplarsanız sevinirim.

en iyi genelge kişinin vicdanıdır... Bilgiler için teşekkür ederim...

Üst Alt