Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin sağlık güvencesi nasıl olur?

ergün32

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
1
arkadaşlar engelli olmamızdan dolayı ssk mızı devlet karşılamıyormu.. bana ayda 37 tl ücret karşılığı sgk dan faydanabileceğim söylenmişti ve gecen baktığımda hiç hastaneye gitmediğim halde bir yıllık yaklaşık 500 tl borç çıkardılar bu borcu nasıl sildirebilirim bilgisi olan varmı.

Herkes genel sağlık sigortalı olmak zorunda artık. Gelir tespiti yaptırdığınızda çıkan sonuca göre prim ödemek zorundasınız...

Eğer 2022 maaşı alıyorsanız ya da bakmakla yükümlü birey kapsamında sağlık güvenceniz yoksa, sanırım bu parayı ödemekten başka bir seçeneğiniz yok.

peki babam emekli bende 560 raporlu babamdan bakılabilirmyim erkek olarak

not isim nurse yazıyor diye kız sanıtyorlar :)

Bakmakla yükümlü olunan birey 5510 sayılı yasanın 3. maddesinde tanımlıdır:

a) Eşini,
b) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın bu Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,

Yani, % 60 ve üzeri raporla malul olmak ve bunu sgk'ya kabul ettirmek lazım.

bende gss ödüyorum boşamı ödüyorum bilmiyorum engellilerin sağlık sigortası ödeme zorunluluğu varmı hala?

2022 maaşı alanlar hariç -sakat ya da değil fark etmeksizin- gelir kriterlerinin üzerinde kalan herkes GSS için prim ödemeli.

Üst Alt