Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engellilerin sıra önceliği hakkı var mıdır? Varsa nerelerde?

• Konbuyu başlatan Cellmaam
  • Başlangıç tarihi
C

Cellmaam

Geçtiğimiz ay H sınıfı ehliyet alabilmek için Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdum. H sınıfı ehliyet almak için gidilebilecek en kötü hastaneyi seçmişim hatırladıkça sinirlerim bozuluyor o konuya hiç değinmeyeceğim.

Benim rapor alma koşturmacamda muayene olunacak kapılara asılı yazılar dikkatimi çekti.[size=6] "..... yasa gereğince ....... kişilere ve engelli vatandaşlara sıra önceliği vardır" [/size]
İlk okuduğumda bayağı bir heyecanlanmıştım, bir anda beynimde şimşekler çaktı, evet dedim ülkemde bişeyler değişiyor artık galiba!

Ama yersiz bir heyecana kapıldığımı anlamam dahiliye servisine gitmemle bitti. Uzun uzun yazmak istemiyorum hemen sadede geleceğim.

Sonuçta hastanelerde engelillerin sıra önceliği varsa bile bunu ben yaşayamadım. Banada diğer sağlıklı insanlar gibi muamele edildi. (Buna sevinmelimiyim? Üzülmelimiyim? hala karar veremedim :D )

Lütfen bilen birileri beni aydınlatsın. Engelilerin hastanelerde muayene olmak için bir sıra önceliği var mı?

Sıra önceliği varsa, ısrarla size öncelik tanımayan hemşire ve/veya sağlık görevlilerine karşı ne gibi bir tutum sergilemeli?

Sağlıklı günler dilerim...

Çok güzel bir konuyu gündeme getirdiğin için öncelikle teşekkür ederim arkadaşım. Evet bu yazılanları bende gördüm ve dikkatimi çekti. Sadece yazıldığıyla kalan bişey olarak nitelendirdim bende. Bakıyorsunuz kuyruk ve aklınıza geliyor öncelik hatta karşınızda duran yazıyı kullanmak istiyorsunuz. Sağlık karnesiyle kayıt yapan memura ulaştığınızda yazıda neymiş oluyor birden. Neyse orayı atlatıyorsunuz ve yine kuyruk başlıyor doktora muayene olmak için. Oradaki hemşireye durumu anlatıyorsun ve hemen cevap veriyor elinde yazılı sıran var. Hani nerde öncelik ben görmedim. Sadece yazılı olarak kalıyor işte aksini düşünmek boş hayal sadece..

Cellmaam malesef kartal.... hastanesinde öyle döönuyor işler yani sen orda sesini biraz yukseltseydin işe yarardı malesef devlet bize bu kolaylıkları saglıyor ama orda calışanlar bunları kullanmamıza izin vermiyorlar mam sen sesini cıakrsaydın bak 30 dk işin bitmişti.. :) cunku ben denedim ve tartıstım ses cıkmadıgı sürece bir yere gelinmiyor.. bu arada eger sen Kartal'daki Siemens bnasını arkasında yeni yapılan Kartal SSK hastanesinide muayene olabilyorsan ol işte aradıgın butun hersey orda zaten içer girdigin bir dunya kuyruk göreceksin. böl. yanında engelli .... ( yazıyı unuttum ya) off oraya gidiyorsun senden engelli kart isteniyor hangi böl. muayene olacagın söyleniyor ve sana hemen sıra veriyor sıra bekleme derdin yok artı sıra doktorun gelmesine kalmıs.. bir zamanalr sabahın 6-7 sinde sırabeklemek için giderdik şimdi ise 9 da gidiyorum 11-12 işim bitiyor aklında bulunsun iyi gunler

Ben de çok önemli olduğunu düşündüğüm için engellilerin sıra önceliği hakkı konusunu gündeme getirmek istemiştim.

Kimse bilgi sahibi değil mi? bu konuda. Bu bir yasamıdır? nezaket kuralı mı?
Hastanelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında, alışveriş merkezlerinde ki kasa kuyruklarında engellilerin bir sıra önceliği var mıdır?

Acaba konuyu bu şekilde genişletirsem hakettiği alakayı görür mü? :D

bende rapor almak için gittiğim bir devlet hastanesinde bir yığın eziyetle karşılaşacağımı anlayınca soluğu başhekimlik makamında aldım sağolsun onlar ilgilendiler ve o günkü özürlü polikliniklerine yönlendirdiler (tabiki doktorlara telefon açarak)sizede ancak yaşadığım için böyle bir tavsiyede bulunabilirim.

Her ne kadar yasa boyle soylese, bazi yerlede boyle yazsa da bu sadece bir asilmis yazi olarak duruyor.
Otobuse bindiginizde sorgusuz sualsiz, birileri veya kendimiz ikaz etmeden engellilere ayrilmis yerlere oturabildik, hastaanede oncelik hakkimiz oldugunu soyledigimizde; cevrenizdekilerin anlamayan, boyle bir uygulamam da olurmuymus ifadelerle bakisi, herkesin hasta oldugu yerde onceligin neden olsun ki sorulari,.... bunlari cogaltabiliriz.

Belki bizlerde yeterince hakkimizi aramiyoruz. Uluslararasi bir organizyonun oldugu ve bircok milletten insanin oldugu bir yerde tuvalete ugramistim. Haliyle tuvalette sira vardi. Ben normal olarak kuyrugun en sonuna gectim ve tam beklemeye baslamistim ki hemen birkac kisi (yabanci) hemen bana gecmemi neden, bekledigimi soylediler tabi ben tam olarak alisik olmadigim bu durum karsisinda tesekkur edip isimi gormustum bile. Burada haksizlik etmeyelim birkac kez buna benzer durumu normal kendi vatandaslarimizdan da gordum.
Burada bizlere ayrilmis olan otoparklara herkesin gelisi guzel park etmesini, engellilere ayrilmis market kasalarinin kullanimini tam olarak gerektigi sekilde duzenleyemedik.

Ama birsekilde istersek var olan uygulamayi basarabiliyoruz. Yabancilarin cok sik kullandigi veya yabancilarin yasadigi ortamlarda engellilere oncelikli, kolaylik saglayici uygulamalarin gerektigi gibi uygulandigini (cok seyrek olsada aksakliklari buralarda da gorsekte) gormekteyiz.

Bence sorun gerekli egitimin kucukken verilmemesi. Egtim sadece bir ulkenin nufusu kac, baskenti ne, bilmem ne boceginin yapisi ne olmamali.

Cem Yilmaz'in dedigi gibi gercekten "egitim sart"

Bu arada bizlerde hakkimizi tam olarak bilelim ve bu hakkimizi isteyelim, israrci olalaim.
Boyle diyorum ama zaman zaman bende hakkimi istemekte cekingen davraniyorum, ama bunu tam olarak yenmeye calismaliyim, calisalim.

Bir gun hersey daha guzel olacak :wink:

evet..sadece her zamanki gibi...sadece ve sadece kağıt üzerinde yazılı...Uygulamaya gelince..maalesef :(

Bir kaç ay önce Üsküdar devlet hastanesi gittim.
Her yerde sıra vardı. Yolum Başhekim yardımcısından geiyordu.

Kendisi bizzat böyle bir hakkınız var dedi kullanın vede kullandım bende o hakkı.

Her devlet hastenesinde hasta hakları diye bir birim var.
Bu durumlarda o birime başvurmanız yeterli olacaktır.

YASADA BÖYLE BİR HAK OLABİLİR FAKAT
BU ÜLKEDE EN BÜYÜK HAK TORPİLİ OLAN VATANDAŞLARA ÖNCELİK VERİLİYOR
ENGELLİ VATANDAŞLARIN %3 ÇALIŞMA HAKKI BİLE BELLİ DÜZENDE UYGULANMIYOR ÇÜNKÜ DEVLETİN BU KONUDAKİ DENETLEME SİSTEMİ BİLE RÜŞVET ÇARKININ ESİRİ OLMUŞ

OturanBoğa' Alıntı:
Şu genelgenin bir çıktısıyla gitmekte yarar var: www.engelliler.biz/haklarimiz/ehohv.htm
Zorluk çıkaran kişilere okutmak gerek...

Genelgeyi eline alsan bile gösterecek biri yok
Başhekim bile muhatap kabul etmiyor çoğu yerde
-burada herkes hasta, ne önceliği istiyorsun diyor.
genelgeyi taktıkları yok
ne istediğini dinleyecek kimse yok

Böyle durumlarda İl sağlık müdürlüğüne bile şikayette bulunsan
biribirini koruyorlar

sistemin suyu çıkmış

ama hastanelerde çalışan personel ve yakınlarına öncelik tanınıyor.

Evet engellinin öncelik hakkı vardır ama herşeyde olduğu gibi uygulamada sorun vardır.
Tabii biz engellilerdede sorun haklarımızı bilmemek ve hakımızı aramamak.
Biliyorusunuz değilmi bir slogan vardır "Hak verilmez Alınır"

hak verılmez alınırda wedo bu ulkede torpılın olmadan yada bıraz sivrilik yapmadan hıc bıseyde alamıyorsun.bunu sende iyi bılıyorsun:)
malesef arkadaslar boyle burası guzel turkıyem ama guzellıkler kımlere?:)

Maalesef bugün ehliyet değişimi için bulunduğum ilin ilçesine randevu aldım saat 15:00 15.30 arasında ilde sıra 3 ay sonrasına atıldığı için isim değişikliği yaptım birde o yüzden mecbur hemen çevre bi ilçeden alayım dedim lanet olsun ki gitmez olaydım gittim 2 tane memur arkalarında biri müdür 3 kişi daha çalışıyorlar ben benim randevu saatim geçti 3 e 10 kala gittim saat neredeyse 4 oldu ismim solenmdi bende müdüre gittim dedim ki ben randevu aldım ama. Çok oldu geçeli benim öncelik hakkım bulunuyormu engelliyim kullanabilirmiyim diye yok sole yok böle beni tersledi memura sor dedi memurdan vatandaşa sormak lazım dedi herkesin içinde engelli bir vatandaşımız varmış siranizi ona verir misiniz diye bağırmaya başladı bende bumudur yani üslup bu mu diye karşı çıktım ama nafile isimlerinizi verin şikayetçi olacagim dedim vermediler

benimle dalga geçer gibi gülerek nüfus memuru diyin dediler aşağıda polis vardı ona indim oda tamam kartın var ama hakkım varmı diyerek terslemeye başladı yani demem o ki ben belki bir gazı olabilirim belki başka bir durum sonuçta ben bu kartı bakkal dükkanından almadın lenf kanseri oldum sayısız kemoterapi sayısız radyoterapi ameliyat ve en sonunda ılık nakli geçirdim ve halen kontrolleedeyim sadece hakkımı kullanmak istedim ama bu yaşadıklarım çok kötüydü inşallah bunları başkaları yasamaz

Mecazi07

geçmiş olsun. burası türkiye çok fazla birşey beklememek lazım. burda adalet hak hukuk pek yok. tek çare atatürk gibi adam akıllı bir liderin gelmesi. başka türlü sorunların düzeleceğini pek zannetmiyorum.

2 Kasım 2018'de Ankara 75. Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine gittim. Numaratörden engelli sırası aldım. Hemen sıra geldi. Sonra'da engelli kliniğine yönlendirdiler. Orada da hasta refakatçısı olarak bir çalışan vardı. Röntgen çekmeye gittim orada da sıra önceliği vardı. Kısacası bir sorun yaşamadım.

Normal acil veya hastanede engelli olarak muayene olmadım deneyip göreceğiz.

Ben yıllar önce böyle br uygulama olduğunu bilmeden ikamet ettiğim devlet hastanesinde sıra önceliğini bankoda ki görevli kadın önceye almıştı arkadan yaşlı adam laf yapıyordu biz bekliyoruz diye görevli kadın sesini yükselterek onun önceliği var deyince acayip şaşırmıştım. Adamdan da ses çıkamadı doğal olarak. Fazla beklemeden işimi hallettim.

bende enfeksiyon icin belirli dönemlerde kan veriyordum bi devlet hastanesine gittim tabi ben tekerlekli sandalede geride bekliyorum. Tahlil bölümüne gittik orda kardesimle annem konusuyor ve ordaki görevli saat doldu yarın gelmeniz gerekiyor diyor bende arkadan seslendim bu halımle nasıl yarın gelebilirim siz gelip alırsanız benım ıcın sorun yok dedim.Görevli görünce hemen hasta sizmiydiniz niye bastan söylemediniz sizlere yardımcı olamayacaksak izim burda ne işimiz var dedi ve öncelik verdi.benımde basıma böyle bir durum geldi

muaynde ise cok kalabalıktıve enfeksyon oldugu için kalabalık ortamda durmam zararlı doktorlara görevlilere söylmemizerağme saatlerce beklettler keye iş yapıyorlar. Hele m cekimi için aykata duramıyorum r bölumunde kac kşi var görevlden rica ediyorum araclarla gelemıyorum amelıyatlıyım öncelik tanısanızhastalardan izin istedim hepsi ok dei ona rğmen grevli mr ı cekmedi. Yarın saba gel eğer kalabalıkolmazs ve hastalar müsade ederse cekeriz demez mi. sinir oldum siz şimdi çekmiyorsunuz kı o zaman mı cekeceksiniz dedim adamın biride ordan demez mi bizde hastayız diye insanlarda anlayıs yok anlayış

halkımızdada var asında suc onlar bie öncelik vermekten acizler olmaz ben bekliyors sende bekle, en hastaysan benimde eve hastam var gbi pek cok sııntıyla karşılasyoruz.

İlgili mevzuatlar ile hastanelerde, Sağlık Ocaklarında, Diş Kliniklerinde Engellilerin önceliği vardır. Numaratör sistemi kullanan bu tür yerlerde sistem otomatik olarak en yakın sırayı vermektedir. Sistemde Engelli önceliğinden yararlanamıyorsanız Engelli belgeniz ile Kamu Hastaneleri Kurumu'na başvurabilirsiniz. Sanıyorum E-devlet üzerinden ilgili kuruma başvurulamıyor. İl sağlık müdürlğü mü yetkili kim bilemiyorum. Ancak Engelli Kimlik Kartı olduğu halde, sistemde öncelikli olmayan çok kişi var, bir şekilde sisteme işlettirmek gerekiyor. Link paylaşan olur ise birilerine yardımı olacaktır.

İnsan olanlar öncelik tanıyor. Sıraya girmeden durumunuzu anlatın. İçerideki doktor dışarıdakileri bilmiyor.

Girişte öncelik tanınan yerler de var. Olması gereken bu. Sisttem otomatik olarak ekrana öncelik bilgisi tanımlamalı.

İlgililere duyurulur...

hastanelerde sekretere engelli girişi derseniz hemen öne alınmış olursunuz, bankalarda yok söylemiştim ama öne almadılar, bilginize..

Sadece hastanelerde, Sağlık Ocaklarında, Diş Kliniklerinde muayenede öncelik hakkı var. Başka yerlerde sıradaki kişilerin veya görevlilerin insafına kalıyor, çünkü mevzuatta başka yerlerde engelli önceliğine dair bir yükümlülük yok.

bildiğim kadarıylada sağlık ocaklarında birde aile hekimlerinde engelli olman yetmiyor ağır engelliysen öncelik hakkın doğuyor eğer yanlış okumadıysam?

tek bildigim ptt bankosundan alinan engelli sıra numarasi.onun disinda hic bir yerde gormedim

Hasta sıralarında ağır engelli olmayan engellinin öncelik istemesini abes buluyorum.

Üst Alt