Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Etiler Sakatlar ve Kimsesizler Derneği

blake

Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
0
bu dernekten kendilerinin yardım toplaması sırasında haberdar oldum.
faydalananlar, faydalanmak isteyenler, faydalı olmak isteyenler veya bilgi sahibi olmak, bildiklerini aktarmak isteyenler olabilir düşüncesiyle kendi sitelerinden, kimdirler ne yaparlar paylaşmak istedim.

VİZYONUMUZ-MİSYONUMUZ

Engellilerin eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, mesleki vb. hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek ve istihdamı, sosyal hayata uyumu, insan hak ve özgürlüklerinden gerçek anlamda faydalanabilmelerini sağlamak; engellilere yönelik ayrımın kalkması ve hayatlarında girişken, üretken, verimli, başarılı bireyler olmaları için çalışmalar yapmak; engelliliğe yol açan nedenleri ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için her türlü çalışma yapmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak; engelliler arasında karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirmek; ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve rehabilitasyonlarını sağlamaktır.

Etiler Engelliler ve Kimsesizler
Yardımlaşma Derneği
Tüzüğü
BİRİNCİ BÖLÜM

Derneğin Adı, Merkezi, Amaç ve Çalışma Alanı
Adı ve Merkezi
Madde 1-Derneğin Adı: "Etiler Engelliler ve Kimsesizler Yardımlaşma Derneği"dir.
Derneğin Merkezi: İstanbul.

Madde 2- Derneğin Amacı
Derneğimiz kamu yararına olup T.C. vatandaşı olan engelliler ile kimsesizlerin kendi aralarında birleştirilmesini sağlayarak onların eğitim, sağlık ve sosyal dayanışma amacı etrafında dayanışma derneği bünyesinde toplamak için dil, din, ırk, bölge ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar. Çalışmalarla ilgili kurum ve kişilerle işbirliği yapar. Yeterli olabilecek gücü kazanabilmesi için eğitici, birleştirici, tedavi edici ve özgürlüğü azaltıcı çalışmalar yapar. Onları tüketici durumdan kurtararak üretici konuma getirmek ve topluma kazandırılmaları için iş sahaları ve atölyeler açmak; bedensel engellilerin ve kimsesizlerin onurlarını koruyarak ve acınır durumlara sokmadan ülkenin kaynaklarından eşit pay almalarını sağlamak; hak ve isteklerinin savunucusu ve takipçisi olmak; kimsesiz ve yardıma muhtaç özürlülerin rehabilitasyonlarını sağlamak ve korunmaya almak, ortopedik özürlüler için gereken araç ve gereçlerin yapılması ve sağlanmasını sağlamak; özürlülere maddi ve manevi yardımda bulunmak; onları ve ailelerini korumak ve destek olmak, özürlüleri temsil eden dernek ve vakıflar ile sosyal faaliyet ve işbirliği gibi gibi kanunlarımıza sadık kalarak her türlü insani ve barışçıl faaliyetlerde bulunmak ve her toplum bireyi gibi ortopedik özürlülerin de her alanda yerini almalarını sağlamak ve insanlığa örnek olabilecek düzeye ve kişiliğe getirmektir.
devamı ETLER SAKATLAR VE KMSESZLER DERNE

ETLER SAKATLAR VE KMSESZLER DERNE

Geçen evimize geldiler.
Kapıdan yardım topluyolardı.
Güvenilir bir yer mi acaba ?

kapıya gelip yardım toplayanlara itibar etmeyin

Ben de makbuz verdikleri icin yardımda bulundum ama bilemiyorum. Internet siteleri pek faal görünmüyo yani ordan da tatmin edici bir kanaat oluşmadı bende.

Türkiye de engelliler adına faal çalışan çok az sayıda dernek ve vakıf var. Zaten bunlar isim yapmış yerler. Bence bağış yapacaksanız gidin bizzat bu yerlere yapın. Kapıya gelip yardım toplayan bir insandan ben şüphe duyarım ve asla yardım etmem. Çünkü biliyorum ki topladıkları paralar engelliler adına değil kendi kişisel çıkarları adına topluyorlar. Bunu sakın unutmayın lütfen!!

Not: bahsi geçen dernek hakkında hiç bir bilgim yok.

Arkadaşlar ben adliyede kamu görevlisiyim. Bu dernekten bir kişi elinde colgate diş macunlarıyla geldi ve sattıklarını derneğe bağış olarak aldıklarını iddia ederek makbuzla beraber bir kaç satış yaptı. Kendisini derneğin yönetim kurulu başkanı olarak tanıttı ve tekmili kıyafetle dolaştığını bunun nedeni ise de dolandırıcıları yakalamak olduğunu söyledi. Kendisinin cep numarasını istedim vermekten çekinde derneğin numarasını verdi. İnternet siteleri açılmıyor çok da faal görünmüyorlar. İnandırıcı bulmuyorum dernek hakkında detaylı bilgisi olan var mı aksi halde şüphelerimde haklı çıkarsam savcılık boyutuna taşımayı düşünüyorum. Bilgilerinizi bekliyorum.

sayın kraljag,
anlattıklarınız şüphelerimi artırdı doğrusu. derneğin yönetim kurulu başkanı kapı kapı yardım topluyor ama cep telefonunu vermiyor.
neden kendi cep telefonunu vermiyor da derneğinkini veriyor? ayrıca bu tip kuruluşlar ne kadar çok insanla irtibata geçer, ne kadar çok kişiye kendilerini anlatırlarsa kardır. bu kişi neden bundan kaçınıyor? dolandırıcıları tesbit etmek için tebdili kıyafet dolaştığını idda etmesiyse hiç inandırıcı değil. kendisini (derneği faaliyetleri vb. ) anlatamazken dolandırıcıları nasıl yakalayacak? daha kendisinin kim olduğundan emin değiliz.

ayrıca bu başlıkta da gördüğünüz gibi, bu derneğe yardımda bulunan insanlar var (ben de dahil). fakat derneğin herhangi bir faaliyetini gören, duyan veya katılan yok. sadece para topladığını biliyoruz.

bu derneğin güvenilir olup olmadığı (insanları dolandırıp dolandırmadığı) nasıl tesbit edilebilir? adliyede çalışmanız hasebiyle adalete yardım etmeniz ve bunları öğrenmeniz daha kolay. bunu öğrenip bizlerle paylaşırsanız çok faydalı olur. ben de bunu araştıracağım.

Dernek hakkında detaylı bir inceleme yaptım ve iletişim bilgilerini bulduktan sonra bir komşumun engelli çocuğu için yardım almak amacıyla ulaştım kendilerine...Eğer dernek çocuğa yardım ederse ilk faaliyetini görmüş olacağız. Tabi ki bir yardım da kişilerin masum olacağı anlamına gelmez ama "kanunsuz suç olmaz" ilkesinden masumiyetleri ilan edilmiş olur. Sizlere de iletişim bilgilerini vermek istiyorum. Müsait olduğum bir zaman da vergi dairesinden gerekli sorgulamayı da yapmayı planlıyorum yalnız öğrenmek istediğim bir şey var. Dernekler "İktisadi İşletme" adı altında mı açılıyor?

Etiler Engelliler ve Kimsesizler Yardımlaşma Derneği
Adres: M. Fevzi Çakmak Cd. Nil sk. Şirinevler Cad. NO:15 K:3 D:6 / Şirinevler / İstanbul
Tel: 0212 639 32 22 - Fax: 0212 639 32 02
Kocasinan V.D.: 469 049 9708
İKTİSADİ İŞLETMESİ

engin bey şüphelerinizde haklısınız.ben bizzat bir gazetede iş ilanını aradım.bana telefonda diş macunu üretim ve satışını gerçekleştiriyoruz dediler.görüşmeye gittim su arıtım cihazlarını satıyoruz dediler iki gün sonra gittiğimiz şirketin adresi aynı zamanda etiler sakatlar ve kimsesizler derneği olduğunu söylediler.bir şirket bu kadar bir biriyle alakasız konuda bir araya gelebilir.ve makbuzlarına baktım aynı dediğiniz gibi colgate cencitive diş macunlarını satışını bu dernek için sattıklarını söylediler makbuzlara bakınca kaşe olmadığını vee madem burası bir dernek isee binanın girişinde hiç bir şekildee derneğin olduğunu belirten bir yazı olmadığını görüyorsunuz.biz 3 gün oarayaa su arıtım cihazları için seminer adı altında eğitim görmeye gittik fakatt nelerle uğraştıklarını bizzat gördükk.ve biz belgeleri alıp çıkmak istediğimizdee ne dümenler döndüğünü anladığımızı da anladılar derhal ofisi terkedin dedilerr.iş ilanı için arayanlara ise bir diş macunu satışını bir dernek olduğunu bir su arıtım cihazını sattıklarını söylüyorlarr ama Allah bilirrr neler dönüyoo.dilerim kimseyi daha fazla kandırmadan olaya el koyarlar.yazık herkes ekmek parası derdinde.insanların iyi niyetlerini bu şekilde kötüye kullanıyorlar.

Valilik kovuşturması sonucu derneğin her hangi bir kaydına ulaşılamamış adli makamlara başvuru yolu açıktır. Söz konusu dernek bir dolandırcı grubun faaliyeti kapsamındadır.

mrb arkadaşlar yazdıklarınızı okudum.ve neredeyse hep size kapıya satanları suçlar gibi konuşuosunuz.bende bu işe bilmeden girdim.bana söylenen en az bu işten kazanabileceğim para 1350 tl ve kazanılan paranın yarısının engellilere gideceği söylendi.açıkcası bu şekilde asılan bir ilan bu gibi küçük illerde daha fazla ilgi uyandırır.hem hayır amaçlı hemde para kazanmak için bu işe girdim.fakat elime aldığım dosyanın içinde izin belgelerinin arasında bu işi yaptığım bölgenin adı yazmadığı için beni bilen bir abimiz uyardı ve bende araştırdım.bu derneğin başında olan adam bana tabelanın olmasına gerek yok reklam yapmasakta olurdedi ama ben ve diğer akdaşlarım çok şüpelendik ve derin araştırmalara girdik.bugün ilk kez satışa çıkıldı ve 250 tl gibi bir para alındı.yasa dışı olduğunu düşündüğümüz için yarın işi bırakacağız biz 10 kişi olarak çalışıyoruz ve vicdanımız el vermedi ya yasal değilse die ben tamamen bilmiyorum ama bu satışları yapan arkadaşlara yüklenmeyin sadece paraya ihtiyacı olan ve gerçekten engellilere yarı parasının gönderildiğini düşünerek bu iş yapılıyor.bütün suç derneğin ana merkezi die geçen etiler engelliler ve kimsesizler derneği ben öğrendikten sonra yasal olup olmadığını sizlerle paylaşırım..

hukukçulara sormak lazım.. göz göre göre dolandırılıyoruz..

arkadaşlar biz 4 arkadaş bu işten şüpelenip işten çıktık önce zabıtaya sorduk bizi ordan dernekler müdürlüğüne sorun kaydı varmı die ama ordada kaydı yokmuş ordanda emniyete gönderdiler ve anlattıklarımızdan sonra sözde işvereni alıp emniyete getirdiler biz şikayetçi olduk ve hakkında dava açıldı.ama sanırım sadece para cezası uygalanıor.polis davaya başlamadan önce bu yaptıklarınızın arkasında duracak mısınız die sordu sonuna kadar duracağız dedik.bence bu insanlık görevi.böyle bağış altında satış yapanı ihbar edin...

Bunlar tipik halkın duygularını ranta çeviren şerefsizler ordusudur. Engellilerin asıl düşmanları da bizzat bu insanlardır.

Bazı arkadaşlar amaçlarını "çalışmak ve kazandıklarının yarısıyla engellilere destek olmak" şeklinde özetlemiş. Kusura bakmayın da dilenerek engellilere destek değil sadece köstek olursunuz. Yaptığınız işin adı kesinlikle dilenciliktir. Sokaklarda sözde mendil satıyormuş gibi dilenenlerden bir farkınız yok. Bari yaptığınız işe sakatları alet etmeyin.

Derneğin adı bile ne olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Engelliler ve kimsesizler kelimeleri kasıtlı şekilde ajitasyon yapmak için bir araya getirilmiş. Bunun ötesinde bu ülkede hala kapılarına gelip sakatlar için para dilenenlerin samimiyetine inananların olduğunu görmek çok acı...

Daha profesyonel bir ekip var. İlginç şekilde etrafımda okumuş iş güç kariyer sahibi kadınlara dadanmış bir ekip var. Nasıl nereden elde ediyorlar bilmiyorum bu kadınların cep telefonlarını bulan bu ekip tam 50 liraya "engelliler yararına" tiyatro bileti satıyorlar.

İki arkadaşıma da tesadüf bu ya ben yanlarındayken geldi bu telefon ve hiçbir şekilde muhatap olmamalarını söyledim. Defalarca arıyorlarmış!!!

Evimde otururken defalarca kapım çaldı ve yine hep genç kızlar erkekler ellerinde abuk sabuk gerçek olmayan izinler makbuzlarla yardım topluyor. Sorsanız haberleri yok amaçları sadece engellilere yardım etmek. Hepsinin yaptıklarından haberi var. Sakat insanları kullanarak para topluyorlar. Ve topladıklarının bir kısmını da o sözde uyduruk derneğe verip gerisini cebe atıyorlar. Ben kovmaktan onlar kapımı çalmaktan bıkmadılar...

Hükümete en küçük eleştiri getirenlerin telefonlarını dinleyen silivriye dolduran adli sistemimiz bu alçakları yakalamaktan aciz. Dönen rantın haddi hesabı yok. Milyonlarcamız okuyarak çalışarak insanlık onuruna yakışır şekilde hayata tutunmaya çalışırken çoğu sakat dahi olmayan bu şerefsizler bizim adımıza dilenerek onurumuzu şerefimizi beş paralık ediyor ve açıkça köşeyide dönüyorlar...

Bu insanlardan nasıl tiksindiğimi kelimelerle anlatmam mümkün değil...

Hükümete en küçük eleştiri getirenlerin telefonlarını dinleyen silivriye dolduran adli sistemimiz bu alçakları yakalamaktan aciz. Dönen rantın haddi hesabı yok. Milyonlarcamız okuyarak çalışarak insanlık onuruna yakışır şekilde hayata tutunmaya çalışırken çoğu sakat dahi olmayan bu şerefsizler bizim adımıza dilenerek onurumuzu şerefimizi beş paralık ediyor ve açıkça köşeyide dönüyorlar...

Bu insanlardan nasıl tiksindiğimi kelimelerle anlatmam mümkün değil...

+1
Bu devlet zaten işine geleni görür. İşine gelmeyeni görmez.

Ben size bu ülkede devlet olmadığını devletinde bi nevi bunlar gibi haksız kazanc elde ettiğini kanıtlarım.
Ama devleti de bu yardım topluyucuların aynıları işgal etmişler. (55 milyar deprem vergisi; Hangi depremzedenin cebine 1 kuruş girmiş?)
Milleti kandırıp vergi topluyorlar.

Geçen polis çevirdi aracı kimlik dedi. Bende sinirlendim tabi.

Kendimce bu ülkede bana kimse kimlik sorma hakkına sahip değil.
Devlet bana zarar verenleri yargıladımı ki? Benim bedenimin tazminatını yaşamımın tazminatını verdimili bana kimlik soruyor?

Polis diyorki niye gerginsiniz beyefendi?
Aynısı başına gelse sen bırak gergin olmayı dağa çıkardın emin ol!!!

Onun için dağa çıkanda boşuna çıkmıyor. Hatayı kendinde aramayanlar.

Kütük gelir kütük gider. Sonra milleti şehit oldu cennete gitti mavalları ile milleti kandırır.

şu an itibariyle samsunun altını üstüne getiriyor bunlar!
sözde haberleri yok birşeyden ama az bişeyler sormaya başlayınca hemen kem küm ediyorlar

Bugün bir bay ( sakallı bıyıklı genç birisi) biri de bayan (sarı saçlı ) iki kişi bu derneğin gönüllüleri olduğunu belirterek Giresun'daki ilköğretim okulumuza geldiler.
Boyama kitaplarını 'bir engelli' için 5TL'ye sattıklarını söylediler.
Bir iki soru sordum, işte başkanlarının da engelli olduğunu, makbuz kesebileceklerini, gönüllü olduklarını söyleyerek asıl sorularımı geçiştirdiler. Sanki yardım toplayan grubu eleştiriyormuşum gibi tavır takınılınca daha bir şey sormaya utandım.
en az 10-15 tane kitap sattılar ve gittiler.
İnternette şimdi biraz araştırdım ama haklarında hiç bir şey yok doğru dürüst.
Bu alana hakim birileri görür de gerekeni yapar diye bu siteye üye oldum ve buraya yazıyorum şimdi.
bir daha da böyle şeylere yardım yaparsam iki olsun.
pişmanım.

arkadaslar ben bu yardım toplayan kişiler hakkında çok dikkat edilmesi gerektiği kanısındayım bir çok dernek yardım adı altında rant saglamaktadır . bende engellilere yardım edeceğim gerekçesiyle gaziantepten istanbul'a davet edildim 3 ay gibi bir faaliyetimiz oldu bu faaliyetler arasında avmlerde ürünler satıp makbuz kesmeler kapı kapı dolasıp yapboz boya kıtabı satmalar tekerleklı sandalye ihtiyacı olan insanlar adına derneğin kendi yapmış olduğu yardım kampanyaları falan 3 ay sonunda şüphelerimin artması üzerine girdiğim arastırma sonrasında bu yardımlar tamaiyle dernek yöneticileri ve bu ürünleri satan kişi arasında pay edildiğini öğrendim ve bu konu hakkında gerekli mercilere iletilmek üzere bilgi toplamaktayım ben her derneğin aynı işi yaptığını söylemiyorum söyleyememde ama maalesef bu işi rant haline getirenlerin haddinden fazla olduğunu öğrendim bu mailimden hemen sonra üzerime düşen kamuoyunu aydınlatma görevini yerine getirmek adına ilgileneceklerini düşündüğüm yayın kuruluşlarına mail atacağım dediğim gibi hepsi bir değil ama yardımda bulunmak için kapınıza gelen kişileri diklkate almamanızı rica ediyorum eğer gerçekten birşeyler yapmak istiyorsanız kendi araştırmanızı yapıp kişinin gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu kendi gözünüzle gördükten sonra yine kendi elinizle yardımlarınızı yapmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim

o 5 tl nereye gidiyor biliyor musun boyama kitabının maaliyeti düşüldükten sonra yarı yarıya veya dernek adına bu işi yaptıran şahıs % 70 satan kişi ise % 30 payını almaktadırlar yapmıyorum diyenler yalan söylüyordur dikkat edin gelenler dediğiniz gibi genç ve geneli ya liseli yada üniversiteli kişilerdir bu kişiler derslerden fırsat bulup gönüllü olarak bu işi yaptıklarını hiç bir ücret almadıklarını söylemektedirler unutmayın ki ülkemizde yaşam şartları çalıştığımız halde zordur geçinmek kolay değildir ama ne hikmetse okula giden ve yaşamın ne olduğunu yeterince anlayamayacak yaştaki gençlerimiz zamanının çoğunu bu işlere harcamakta ve hiç bir ücret te almamaktadır ben inanmıyorum aynı zamanda da biliyorum bu işi bende 3 ay yaptım demiştim ve bu 3 ayda beni davet eden kişi oyuncu olduğunu tamamen gönüllü bir iş olduğunu ve hatta benim bütün masraflarımı dahi kendisi karşılayacağını söyledi ( bu kişinin bir kaç dizide oynamışlığı olmakla beraber aldığı roller sadece bir kaç kelimelik dialogların bulunduğu küçük rollerdir )ve yaptıda yol yemek sigara otel her şeyimi karşıladı ama bilmediğim şey yaptığımız şatışlardan gelen paraların derneğe veya ihtiyaç sahiplerine değilde o kişi ve benim boğazıma gittiğiymiş benim boğazıma bilmeden 3750 tl geçmiş ve ben bu parayı elime geçen en kısa zamanda bire bir araştırmalarla bulduğum ihtiyaç sahiplerine yardım edeceğimi kendime söz vermiş bulunuyorum sizde kendi tanıdığınız ve bildiğiniz kişilere yardım ederseniz bu kişileri toplumun duygularını sömürerek rant sağlamarına engel oluruz

bu kişiler bu ürünleri istanbul tahtakale dediğimiz semtten toptan olarak alıp yurdun her yerinde satışa sunuyorlar pazarlama dönemi insanımızın uyanmasıyla bittiği için yeni pazarlama yöntemleri de budur arkadaşım dikkat ederseniz çok fazla kelime yapıp sizi konuşturmak istemezler eğer soru sormaya başlamışsanız size o ürünü satmanın kolay olmayacağını çok ama çok iyi bilirler

admin neden mesaj atamıyorum ben

arkadaşlar sakın dernek adı altında para toplayan sahtekarlara siz olsun kanmayın sözde iyilik sever yardım sever insanlarımız bir iki allah kelamıda eklenince bu sahtekarlara haddinden fazla yardım ediyor resmi derneklerin tek işi yalakalık gerçek bir hayırsever yardım yapınca güya bize yardım edecek dernekler pastadan pay alma çabasında icraat sıfır tel açıp bilgi dahi sorunca hiçbirşeyden haberleri yok

Ben bu insanların dolandırıcı olduğunu ve aldıkları paraların bir kurşunun bile engelli ve yardıma ihtiyaç kişilere verilmediğini adım gibi biliyorum .
Bunların yatacak yeri yok ne bu tarafda nede öbür tarafda . Bunlar engelli derneklerine para yedirip belge alıp bu tarz yardım kampanyaları adı altında insanların duygularını ve paralarını sömürüyor. Eğer birilerine yardım etmek istiyorsanız kendiniz ihtiyaç sahibi ile birebir görüşerek yapın.

Biri çıkıpta bunları şikayet etmiyor mu peki ?
İlla adamlar silip süpürdükten sonra mı harekete geçilicek ?

şikayet etsen ne olacak adaletin olmadığı bir ülkede adalet aramak saçma. ayrıca telefon kontür dolandırıcılarından tut teror mağduru telefonları para istemeleri , bulgar kızlarının evlilik ve para istemeleri hangi birini şikayet edeceksin. adliyeler dosya ve davalarla dolu hangisi ceza almış bir araştır bakalım.

Ne yapalım, bizde mahkemeleri mahkemye verelim o zaman :)

alan memnun veren memnun bizzat şahit oldum dernek yöneticisinin adını bilmeyen birileri burada para topladılar dernek başkanıda bildirmeme rağmen şikayet edin para vermeyin gibi klasik hikayeler benim anlayamadığım insanlar bu kadar nasın kanabilir bir çok kişinin ortak lafı allaha çok şükür hayır işi yapmışlar adamlar allah rızası için sakatlar için çalışıyorlarmış hayır yapmanın zevkine varmışlar bir öneride bulundum mademki bu kadar hayrı seviyorsunuz ilçeye giden öğrenciler için taşıma ücretini karşılayalım malum ses yok kusura bakmayın biraz abes olacak fakat böyle topluma böyle adamlar gerek

arkadaslar az önce bendende engelliler adına yardım taleb ettıler... makbuzu aldıktn sonra fark ettımkı bana fiş kesmişler.. fiş kesiyorlarsa vergi veriyorlar vergi veriyorlarsa ticari bir kurumlar... vakıflar vergiden muaftırlar... ynı yardım için toplanmadıgı kanaatine vardım... ama iş işte gecmiş oldu tabi...

Üst Alt