Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım aylığı başvurusunda bulunduk, 2022 aylığı için de başvuru yapabilir miyiz?

nurbahar

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ablam %76 ağır engelli raporu var.Friedreich ataksisi hastası.evde bakım maaşı için başvurduk.6 haftadır henüz heyet gelmedi.2022 maaşını almaya hakkımızın olduğunu öğrendik.evde bakım maaşı sonuçlanmadan aynı zamanda 2022 maaşınada başvuruda bulunabilirmiyiz?teşekkürler şimdiden...

Degerli arkadaşım nurbahar bende bir engelli vatandaşım sizin sorunuza cvp vermek isterim

tabikide evde bakım ücreti almak için başvuruda bulunmuşsunuz bunun yanı sıra 2022 engelli maaşından yararlanabilirsiniz
2022 maaşını alabilmeniz için baglı bulundugunuz mal müdürlügüne müracaat ta bulunarak mal müdürlügünün sizi gönderecegi hastaneden saglık kurulu raporu cıkartıp mal müdürülü aracılıgı ile emekli sandıgı pirimsiz ödemeler genel müdürlügüne müracaat ta buluna bilirsiniz yani 2022 engelli maaşından da faydalanabilirsiniz

sevgi ve saygılarımla

cevabın için teşekkür ederim izmirli kazım.fakat bugün mal müdürlüğüne gittim.bu konuyu onlarada açtım.mal müdürlüğü bana hem ablamın babamın sigortasından yararlandığı için bu 2022 maaşını alamayacağını hemde gelirin giderler düşülmeden (yani bu şekilde birşey yokmuş mal müdürlüğünün demesine göre) evde yaşayan sayısına bölünerek 100tl'yi geçtiği için böyle bir maaştan yararlanamazmışız.ablamın raporunuda gösterdim ama evrakların konusunu dahi açmadı ve sizin yazdığınız gibi birşey söylemedi.birtek evde bakım aylığını alabileceğimi söyledi.benim ne yapmam gerekir sizce?

2022 maaşı için mal müdürlüğüne başvuruda bulunduk ama...

Merhabalar;
bugün 2022 maaşı için mal müdürlüğüne gittik.ablam babamın sigortasından yararlandığı için bu maaşı alamayacağını söylediler.babamın emekli maaşını sordular.820tl olduğunu söyledim.evde kaç kişinin yaşadığını sordu.3 kişi dedim.ozaman bu maaştan yararlanamazsınız gelir 100tl'den fazla olduğunu söyledi.ablama 250 tl düşüyormuş.evdeki giderin (yani elektrik,su,telefon,mutfak masrafı vs.)düşülmediğini böyle bir konuyu ilk defa duyduklarını ve bunu kurumun dahi araştırmadığını söyledi.sadece ablamın %76 ağır engelli raporuna göre evde bakım maaşını alabileceğini anlattı.bana hiçbir şekilde yardımcı olunmadı elimde raporum var sahtekarlıkta yapmıyorum.hakkım ne ise onu arıyorum.ben şimdi ne yapmalıyım sizce?beni bu konuda aydınlatırmısınız lütfen? :(

Degerli Arkadaşım NurBahar Daha Önce Ablanızın Babanızın saglık Karnesinden Yararlandıgını Yazmamışsınız Onun İçin Ben Sadece Prosüdürü Yazdım Tabikide Bu Şekilde 2022 engelli maaşından yararlanamaz yararlana bilmesi için hiç bir saglık güvencesinin olmaması aynı şekilde gelirininde olmaması gerekiyor bende engelli bir vatandaşım benim raporumda %82 oranında

ablanızın raporunda ağır özürlü bölümü evet olarak işaretlenmiş ise,bakım parası alabilirsiniz.sanırım bu durumdada alabileceğiniz tek bu olur.şartlar uygun olduğu takdirde engellilere verilen her hakkı almalısınız bunu asla sahtekarlık olarak değerlendirmeyin.

peki ablam kendisi yeşil karta dönmüş olsa bu hizmetten yararlanabilirmiyiz izmirli kazım?

öyle bir durum söz konusu değil arkadaşlar.bende 2022 mağaşı için başvurdum bir süre önce.her nekadar artık böyle bir engel yok diye duymuş olsamda emin olmak adına başvuru yaptığım yerdeki memurlara sorduk.ocak ayı itibariyle böyle bir durumun ortadan kalktığını hiçbir şekilde babanın sigortasından feragat etmeye gerek olmadığını söylediler.
sözün kısası artık engel yok:)

biz evde bakım için başvurduk.ablamın raporunda ağır engelli yerinde evet yazılmış.bize evde bakım hizmetinin yanında 2022 maaşını alabileceğimizi ve buna hakkımızın olduğunu öğrendik.fakat mal müdürlüğü bize az önceki yazdığım yazıda belirttiğim gibi böyle bir maaştan yararlanamayacağımızı babamın sigortasından yararlandığı içinde 2022 maaşını alamayacağımızı söylediler.peki bu maaşı alan arkadaşlar nasıl alabiliyorlar?hiçbir memur bizimle ilgilenmedi ve başından sağmak için türlü bahanelerde bulundu.bana haksız yere yapılan sahtekarlıkların raporlarını gösteriyor bu memurlar.ben sahtekarlık yapmıyorumki hakkım olanı arıyorum.peki bu konuda beni aydınlatırmısınız...:mad:

Degerli Arkadaşım size katılıyorum ancak 2022 engelli maaşı emekli sandıgı pirimsiz ödemeler genel müdürlügü tarafından ödenmekte olup baglı bulundugumuz mal müdürlükleri aracılıgı ile yapılmaktadır 2022 engelli maaş'ı maddi ve manevi gücü yerinde olmayan tc vatandaşlarına baglanmaktadır nurbanu arkadaşımın yazısını okuduktan sonra bölgeme baglı olan mal müdürlügündeki tanıdık memur larla irtibata gectim ben söyledigim gibi hiç bir şekilde maaşının olmaması ve mal varlıgının bulunmamasını ifade ettiler yeşil kartlı vatandaşlara baglanır cünki yeşil kart maddi ve manevi gücü bulunmayan vatandaşlara verildigi için gerekli 2022 engelli müracatlarında işlemler biraz daha kolaylaşıyor

Degerli Nurbanu arkadaşım mal müdürlügündeki memurun söyledigi dogru saglık güvencesi varsa ve gelir mal da varsa 2022 yasasında yararlanamazsınız bireyin yararlanana bilmesi için mal varlıgının veya gelirinin olmaması gerekmektedir.Ayrıca Resmi İnternet Sayfasında da yazmaktadır madderleri okumanız öneririm
http://www.sgk.gov.tr/sgkshared/sgk/rehberler/2022/2022_sayili_kanun.pdf GECMİŞ OLSUN DER SEVGİ VE SAYGILARIMI SUNARIM

peki 2022 maaşını alanların hepsi yeşil kartlı mı?

Degerli arkadaşım NURBANU hayır tabiki 2022 maaşı alanların hepsi yeşil katlı degil

Sizin kafanızın karışmaması için en güvenilir bilgi sosyal güvenlik kurumu iletişim hattının numarasını vereyim oradan daha güvenilir bilgi alabilirsiniz
170 nolu iletişim hattını arayabilirsiniz mesai saat leri 09:00 17:00 arasıdır tekrardan gecmiş olsun der sevgi ve saygılarımı sunarım allah tan acil şifalar dilerim

arkadaşım bak bunu bülent bey göndermiş.kime nasıl inanayım bilmiyorum:confused:

1. sgk'nın 2022 aylığı ile ilgili olarak yayınladığı son genelgede şöyle bir bölüm var:
    5.11. Aylık almakta iken, kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak için aylığından feragat etmesi nedeniyle aylıkları kesilenlerden, daha sonra yeniden aylık talebinde bulunmaları halinde sağlık yardımından yararlanmadığına dair ayrıca belge istenmeyecektir.​
    Ben bundan çok net olarak şunu anlıyorum: kanuni yakınının sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanmak 2022 aylığı almaya mani sayılmayacak. Bu gerekçeyle aylığı kesilenler yeniden başvuru yaptıklarında 2022 aylıkları bağlanacak ve o kişilere kanuni yakını üzerinden sağlık hizmeti olup olmadığı sorulmayacak.
    Yani, hem 2022 maaşı almak hem de yakını üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkün! :)

Siz de böyle mi anlıyorsunuz?

Bence bu durumda olan arkadaşlar hemen 2022 başvurusunda bulunsunlar...​

1. Arkadaşlar, soruları yazmadan önce iki satırlık ilk mesajı neden okumuyorsunuz?

İsteğe bağlı ya da çalışan statüsünde kendi sigorta primini yatıranlar 2022 aylığı alamaz.

Sadece, kendi primi yatmayan, anne-baba üzerinden sağlık güvencesi bulunan 18 yaşından büyük kişiler için bu düzenleme. Eskiden o kişilere "ya yakınlarından aldığın sağlık güvencenden vazgeçip yeşil kart'a dönecek ve 2022 maaşı alacaksın, ya da 2022 maaşı bağlanmaz" deniyordu.Artık bu denemeyecek.

Gökhan, yukarıdaki genelge yeni yayınlandı (25 şubat 2011). Haftaya yeniden başvuru yaparsan bu sorunu yaşamazsın...​

Degerli Arkadaşım Konunuzla İlgili Bölgemde Bulunan Mal Müdürlügüne Sizin Adınıza Bilgi Amaclı Müracaat ta Bulundum Gerekli Araştırması Başlatıldı Güvenilir Bilgi Cuma Günü Akşam Üstü Sıralarında Elimde Olacak Bilgi Alır Almaz Sizlerle Paylaşacagım İyi Günler Diler Saglıklı Mutlu Günler Temenli Ederim

Nurbahar;

Bir engelli hem 2022 aylığı hemde evde bakım aylığı alabilir.. Yeter ki kriterler uygun olsun..

2022 için kesinlikle uyulması gereken kriterler :

1. En az %40 özürlü raporu olmalı ( evde bakım maaşına başvurduğunuza göre bu tamam )
2. Başvuran kişinin ssk, bağkur gibi kurumlarda aktif sigortalılığı olmamalı ( yakınlarının sağladığı sağlık güvencesi bu kritere girmez, eğer ablanız çalışmıyorsa sigortalı olarak yada isteğe bağlı sigorta primi ödemiyorsanız bu da tamam )
3. Evde ki gelirin kişi başına düşen miktarı 100 tl'yi geçmemeli,( kira, mutfak masrafı, fatura vs vs çıktıktan sonra kişi başı 100 TL geliri geçmiyorsa bu da tamam)

Bunlar tamamsa evraklarınızı alın gidin başvurun, memur red edilir desede başvurun siz. Ankara onaylıyacaktır.

Ayrıca, "Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından ödenen bakım ücreti muhtaçlığın tespitinde bir gelir olarak dikkate alınmaz.". Yani, 2022 maaşı için gelir hesabı yapılırken almış olduğunuz evde bakım aylığı bu hesaba dahil edilmez.

Üst Alt