Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım hizmetinden yararlanan kişi 2022 maaşı alamaz mı?

sercan

Üye
Konular
22
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben tarsus ta oturuyorum.bakıma muhtaç aylığı aldığım için mal müdürlüğü bana üç aydan üç aya verilen aylığın verilemiyeceğini söyledi bu nasıl bi durum.bir tarafta ikisini de alan arkadaşlar var ama bize verilen cevap: birinden birini alabilirsiniz o kadar. diyor ne yapmalıyız...

1 yılda prosürde degişiklik olmadıysa alabiliyorsunuz arkadaşım.2022 maaş şartların uygunsa alırsınız.

Önce 2022 alıp sonra evde bakıma başvursanız, hiç bir sorunla karşılaşmadan ikisinden de yararlanabilirdiniz. Ama önce evde bakım alınca, 2022 bağlamıyorlar.

Vedat Çoban,
2022 aylığı varken evde bakım aylığına müracaat edenlerin başvurusunda sorun olmuyor ve genelde kabul ediliyor.
Lakin tersi olduğunda yani önce evde bakım aylığını almaya başlar daha sonra 2022 için müracaat ederseniz başvurunuz reddediliyor.

peki hiçbi yolu olamaz mı? bence bu haksızlık, sizcede değilmi?
sayın oturanboğa bilgilendirirmisiniz.

Haksızlık tabii. Haksızlık ve dahası yasal olarak da destekten yoksun!
2022 için başvurulmalı, kurum evde bakım hizmetinden yararlanıldığı için reddederse de itiraz edilip bütün hukuki yollar denenmeli...

Evde bakım maaşı aldığım için 2022 alamayacağımı söylüyorlar..?

arkadaşlar benim adıma annem evde bakam ücreti alıyor ama ben 2022 alamıyorum bunu alanlar nasıl alıyor da ben alamıyorum anlamıyorum ben başvuru yaptığım da onun ikisini alanlar cezalı durumdalar onları yakalayıp tek tek ceza yazıyoruz diyor ama bu kişiler açık açık söylüyorlar 2022 aldıklarını anlamadım gitti valla.

Size yanlış bilgi vermişler.
Evde bakım aylığı alanlar diğer şartları uyduğu sürece 2022 alabilirler.

2022 almak için 18 yaşını doldurmuşsanız sizin gelirinize bakılır.
Herhangi bir geliriniz yok ise nafaka yükümlüsü anne-babanın toplam gelirinden giderler düşüldükten sonra ( kira,mutfak,faturalar vs.vs.)
kalan miktardan kişiye düşen yardım miktarına bakılır.
ve 100 TL'yi geçmemesi gerekir. Aldığınız evde bakım maaşı gelire dahil değildir.

Ancak aldığınız evde bakıma 2022 dahil olacağından aldığınız takdirde sosyal hizmetlere gelir değişikliğini bir ay içinde bildirmelisiniz ve hanede kişi başına düşen gelirin 380 TL'yi geçmemesi gerekir.

kelebek öncelile teşekkürler bu dediğniz şeyler bana uyuyor fakat memurlar kabul etmiyor ne yapalım.acaba ilçedeki memurlar bilmiyor mu?

çocuğum için evde bakım alıyorum.20022 3 aylık maaşınıda alıyorum2007 yılından beri..çocuğum 7 yaşında ve hiç bir gelirimiz yok..bu sitede buna benzer yazılar okudum ve mal müd. gittim.kafam benimde karışmıştı .daha sonra bu paraları geri isterlerse ne yaparım diye.alakalı memur şöyle dedi.önceden olmuyordu şimdi 2022 veya evde bakım.gelir hesabına katılmıyor artık alınabiliniyor diye cevap verdi.geçen yıllarda gittiğimde ise..sizin müracatınız 2007 olduğu için bi problem yok.2008 den sonraki müracatlar için geçerli demişti. şu an ikisinide alabiliriz.tabi muhtaaçlık kraterlerine uymak kaydıile.ve de yaş.18 den küçük olmalı ben istanbuldan.

peki 2022 maaşını almak için evde bakım maaşını, başkasının üzerine aldırabilirmiyiz?

seda T3.merb.ben ayla .benim çocuğum çok küçük 7 yaşında . bu yüzden iki maaşıda ben alıyorum.bildiğim kadarın ile başka bi yakınının üzerine alabilirsiniz fakat gene araştırmaya girdiğinizde bu çıkar.fakat ikisini birden almanıza bi mani yokki zaten.

BUna gerek yok ki Sedat. 2022 aylıgında, alınan evde bakım ücretleri bir gelir olarak dikkate alınmıyor.

ama bülent abi yukarıda " Önce 2022 alıp sonra evde bakıma başvursanız, hiç bir sorunla karşılaşmadan ikisinden de yararlanabilirdiniz. Ama önce evde bakım alınca, 2022 bağlamıyorlar. " diyor....

tam olarak sormak istediğim şu; evde bakım maaşını alan annem.. yaşlılık maaşınıda alabilir mi?
teşekkürler

Önceki Yönetmelik'de bu konuda hüküm olmadıgı için o öneride bulunuyorduk Sedat.
Fakat şimdiki Yönetmelikte bu konudaki hüküm çok açık.
Evde bakım ücreti 2022 aylığı gelir hesabına dahil edilmez.

Yani, anneniz 2022 yaşlılık aylığı için başvurabilir tabi ki. Muhtaçlık sorgulanırken alınan bakım ücreti gelir hesabına dahil edilmez. 2022 yaşlılık aylıgı almaya hak sahibi ise yani aranan diğer şartlara uygunsa baglanır aylığı.

ben evde bakım maaşından sonra 2022 bagladılar bu bir sorun çıkartırmı şuana kadar bişey olmadı

Hayır, sorun çıkarmaz. Sonuçta 2022 aylığında gelir hesabına bakım ücreti dahil edilmiyor.

sevgili arkadaşlar;
18 yaşından küçükler 2022 (sakat maaşı diyelım) alabiliyorlarmı

18 yaşından küçükler anne-babası tarafından bakmakla yükümlü bireylerdir..
Ve 18 yaşından küçük olduğu için kendi adına başvuru yapamaz, ebeveyni başvuru yapabilir.
Ebeveyni aktif sigortalı değilse, isteğe bağlı prim ve genel sağlık sigorta primi ödemiyorsa,
Aylık geliri 100 TL'yi aşmıyorsa 2022 aylığı alabilir..

peki benim kardeşim 9 yaşında hem görme özürlü hemde ziğinsel %99 raporu var bakım aylığı alıyo+özürlü maaşı alabilirmi yoksa 18 yaşını doldurmasımı lazım+annem ölen babamdan maaş alıyo 3 kardeşim olmak üzere babamın maaşına bu engelli kardeşimde griyo 200 tl alıyo

ya ne saçma sapan uygulamalar. şimdi sen evde bakım maşı alıyon 2022 den faydalanaman. eeee
şimdi ben hem 2022 denmaaş alıyorum annemde bana baktıgı için bakım maaşı alıyor bu haksızlık.
mademki alma hakkımız yok bizim maaşlar neden kesilmiyor. alma hakkımız yoksa ki 2 yıldır alıyorum %50 faiziyle geri ödemem lazım
bunada imkan yok ozaman ne olacak birileri üçün birinimi alacak:D

mustafa_toprak;

Biyerde fabrika hatası var galiba...:D

Evde bakım aylığı başvurusunda bulunduk, 2022 aylığı için de başvuru yapabilir miyiz?
Ablam %76 ağır engelli raporu var.Friedreich ataksisi hastası.evde bakım maaşı için başvurduk.6 haftadır henüz heyet gelmedi.2022 maaşını almaya hakkımızın olduğunu öğrendik.evde bakım maaşı sonuçlanmadan aynı zamanda 2022 maaşınada başvuruda bulunabilirmiyiz?

nurbahar alırsın geçenlerdede burdada bi abimiz tanıdık oğluna aynı anda eş zamanlı hem bakım aylığı+2022 aylığıda bağlandı :)

rica ederim nurbahar :) ha şunuda söylemeden geçemiycem nurbahar yeni aldığım bilgiye göre o dediğim abinin işi yatmış 2022 çıkmış güzel yalnız bakım aylığı ent the son onaylanmamış sen alamazsın diye demiyorum normalde her 2side aş zamnlı olur ama tabi uygun görülürse bu abimizin oğlunda prablem çıkmış tamm raporda ön görülen %75 almış ama iş onla bitmiyo gelen heyet işi bozmuş ki bende öyle düşünüyodum o abinin çocuğu senden benden akıllı o yüzdende itiraz hakkı var o abiyide ben yönelndirdim zaten itiraz dilekçesini vermiş gelip tekrar bakıcaklar umarım aynı heyet gelmez yoksa yine olmaz adamlar bu sefer der yinemi siz onaylamıyoruz kardeşim :D

:D haklısın güngece fakat bizede daha gelmedi inşallah tanıdığın gibi olmaz sonuç.pardon özel değilse çocuğun rahatsızlığı ne?niçin red edilmiş?

Üst Alt