Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde Bakım hizmetinden yararlanıyoruz diye ilerde 2022 maaşlarını keserler mi?!

ögretmen-

Yasaklı Üye
Konular
80
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar

şimdi biz 2022 maaşı alıyoruz aynı zamanda evde bakım maaşı da alıyoruz.
2022 maaşları birçok arkadaşta olduğu gibi bakım maaşından önce bağlandı.

S.G.K. 2022 sayılı kanunda okurken kafama takıldı! diyor ki her ne ad altında olursa olsun muhtaçlık sınırı üzerinde gelir elde edebilecek olanlara 2022 maaşı hakkı yoktur.
ileride birgün size zaten asgari ücret olarak bakım maaşı verilmiş siz haksız yere 2022 sayılı yasadan hakkınız olmadan maaş almışsınız. %50 faizle geri istemesinler?

Arkadaşım 2022 maaşı bağlanması için özürlünün 90 TL üzerinde bir geliri olmaması halinde özürlü maaşı bağlanıyor. Evde Bakım ücreti ise, hanedeki kişi başına düşen gelir (bakmakla yükümlü bireyler için) 330.06 TL yi geçmemesi gerekiyor. Şayet aşıyor ise, örneğin özürlü maaşı düşük, evde bakım ücreti yüksek hesabınızı yaparsınız özürlü maaşını kestirirsiniz

mustafa bu soruyu senin düşündüğün gibi bende düşündüm
cevap bulamadım bende öyle bir tehlike seziyorum ama bakalım sonuç ne olacak

sn oturan boğa neden mümkün değil şimdi diyelimki bakım maaşı alıyorum ve 2022 de almakiçin müracaat ettim kişi başı gelir hesaplanırken aldiğim bakım maaşı hesaplamaya katılacak bu durumda gelir 90 tl nin üzerine çıkacak nedenini bir açıklasan

Kişi zaten evde bakım hizmetinden yararlanırken 2022 maaşına başvurmuş ve gerekli tüm evrakları sunduktan sonra sgk 2022 maaşını (da) bağlamış. Dolayısıyla ne sonradan ortaya çıkan bir gelir söz konusu ne de kişinin yanlış beyanı. Kimse kalkıp "yersiz ödeme aldın, faiziyle ödeyeceksin" diyemez.

Buna bir de "evde bakım hizmetinden yararlananlar 2022 maaşı alamaz" vb. bir maddenin mevzuatta olmadığını ve dahası 2022 maaşının sakat kişinin kendisine evde bakım maaşının ise sakat kişiye bakana (bu ister akraba olur, ister profesyonel bakıcı) verildiğini eklersek...

ikisinden de faydalanmayan önce hangisine basvurmalı..

önce 2022 sonra bakım maaşı ? bu konuda bir fikrim yok ama şöyle bir bılgı vereyım,

bakım maaşına başvurduk, heyet geldı, baktı ettı falan, dedıkı 2022 den maaş alıyormusunuz ? dedım yok oyle bir hakkımız varmı falan dıye, sizin şartlarınız uyuyor başvurun dedıkı heyettekı memur, başvurduk baglandı , çok şükür.

Üst Alt