Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde Bakım parası alabilir miyim? [Soru]

keremcan

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Benim %72 oranında özürlü 1 yaşında bir oğlum var.
- Ben, eşim, oğlum, annem, babam ve 28 yaşında üniversite öğrencisi bir erkek kardeşim var.
- Aylık gelirim 1.600 YTL
buna göre evde bakım parası alabilir miyim?

Bilgisi olan arkadaşlar cevabınızı ve yardımınızı bekliyorum..

Anne,babanızın bir geliri varmı?

Yönetmeliğe göre;Akraba: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini,"kapsadığından
1)Ortalama aylık geliriniz 266,66 tekabül ettiğinden 1.şartınız tutmakta
2)Oğlunuzun günlük ihtiyaçları olan yemek yeme,banyo ve tuvalet ihtiyacını kendi başına yapamaması %70 veya ağır özürlü rapor alması durumunda bakım aylığından faydalanabilirsiniz.

Değerli arkadaşım ben sana durumumu yazayım sen ona göre hesabını yap. Biz 3 çocuğum, eşim ve ben 5 kişiyiz. Oğlum 18 yaşında ve yüzdeyüz engelli. Ben yaklaşık 2 yıldır bakım parası alıyordum ancak Ağutos ayında maaşımıza bir mini zam yapıldı ve gelirim 1,580 YTL oldu yasal olarak belirlenen sınırın üstüne çıktığım için ödenen bakım parasının kesilmesi için dilekçe ile il sosyal hizmetler müdürlüğüne müracat ettim ve bakım parası kesilecek . Kanun bu konuda şöyle diyor evde yaşayan kişi başına düşen gelirin 305YTL yi geçmeyecek senin durumuna göre evde 6 kişi yaşıyorsunuz ve aylık gelirinizin 1828 YTL yi aşmaması gerekiyor maaş dışında herhangi bir geliriniz yoksa sosyal hizmetlere müracat edebilirsiniz.

Yönetmeliğe göre annen baban yanında olduğu için onlarıda sayman ve kuruma bildirmen gerekirdi.
Şimdi toplam ailede kaç fertsiniz?

Raman nikli kardeş ben daha açık cevap istiyorum.
Benim kendi kardeşimi (üniversitede okuyan kardeşim) birey sayısı hesabına katmak istiyorum, yani özürlü çocuğumun amcası oluyor.
-Bazıları bu birey sayı hesabına katılmaz, diyorlar.
bu manada net cevap istiyorum.

Üniversitede okuyan kardeşin kaç yaşında ve siz ona bakmakla mükellefmisiniz?

Kardeşim 28 yaşında askerliğini yaptı, onun herhangi bir özrü yok,
şu an başka şehirde üniversite okuyor. Peki ben bu erkek kardeşime bakmakla yükümlü sayılır mıyım, yani ben bunu birey sayısına katsam sorun olur mu?

Hayır, bakımı yapılan kişinin amcası gelir hesabına dahil edilmez.

• Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri, başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ya da eşinin kardeşlerini,

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler
-kısa sürede cevap aldım sağolun..

Üst Alt