Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evde bakım ve 2022 aylığı alanlar G1 GSS kapsamında yararlanabilir mi?

Rebellious

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

60/c3 (yeşil kart) gss'den faydalanmaktayım, 2022 maaşı alanlar g1 gss'den artık yararlanabilir diye duydum bende sırf takip edildiğim üni hastanesine sevksiz gidebilmek için g1 gss'ye geçmek istiyorum.

Bilgisi olan arkadaşlar nasıl bir yol izlemeliyim, geçebilir miyim, geçebilirsem maaşlarda kesilme durumu olur mu?

Kalem hanım bi yerde şöyle yazmış;
"2. GSS gelir testi sonucuna göre 60/g GSS kapsamında prim ödeyerek sağlık güvencesi olmak artık 2022 aylığı almaya engel değil
GSS gelir testinde G1 çıkanlar prim ödeseler bile 2022 aylığı başvurusu alınabilecek artık. yeter ki hanede kişi başına düşen aylık geliri 483,64 TL altında olsun"
Fakat resmi gazetede ilgili yasayı okudum bu sonucu çıkaramadım, kendisi nerden bu sonuca vardı açıklayabilirse daha net bilgi sahibi oluruz.
Şu an net değil çünkü hala aile ve sosyal politikalar bakanlığının websitesinde "Soru 40: GSS kapsamında sağlık primi ödeyen kişi 2022 aylığından faydalanabilir mi?
60/g kapsamında bulunan kişi 2022 aylığından faydalanamaz" yazıyor.
Gerçi o site güncel değil. Değişmiş olabilir. İnşallah değişmiştir. Gss'nin faydalarından yararlanabilmek amacıyla 50-60 lira ödeyebiliyor diye engellinin 3 kuruş maaşını kesmek insafsızlık oluyordu.

Kalem hanımın konularında

2022 aylıkları için hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı 483,64 TL'dir
ailede kişi başına düşen aylık gelir 676,50 TL üstündeyse 60/g GSS (ayda 60,89 TL prim öder.)

ibareler okudum fakat mantığıma sığmayan; madem gelir düzeyi 676,50 TL üstünde çıkmalı bu durumda 60/g gss'den yararlanacam diye 2022 maaşında kesinti olmayacak mıdır ? 483,64 TL 2022 maaşı için kişi başına düzen gelir düzeyi????

https://www.engelliler.biz/forum/sa...bilmek-icin-gelir-kriterleri-ocak-2018-a.html

Aynı durumdayız bende şöyle sordum; gss'den prim ödüyorum ve 2022'yi almak istiyorum dedim
Kalem ablanın cevabı;

[FONT=sans-serif]60/g GSS'lısın. yönetmelikte yapılan değişiklikle 60/g GSS'lı olman 2022 aylığı almana engel değil.[/FONT]
[FONT=sans-serif]yani yapılan GSS testinde g1 çıkman ve prim ödemen 2022 aylığına engel değil.[/FONT]
[FONT=sans-serif]yeter ki hanede kişi başına düşen aylık gelir 483,64 TL altında olsun. gelirin bu sınırın altındaysa sana 2022 aylığı baglanacaktır. aksi takdirde baglanmaz.[/FONT]
[FONT=sans-serif]yalnız, 2022 aylığı baglanınca 60/g GSS'lı olman mümkün değil. [/FONT]
[FONT=sans-serif]2022 aylığı alanlar 60/c 3 GSS (yeşil kart) kapsamına alınırlar. 2022 aylığı aldığı sürece de bu kapsamda (60/c 3 /yeşil kart) yararlanırlar.[/FONT]
[FONT=sans-serif]ancak 2022 aylığı kesildikten sonra sonlanır bu yeşil kart da.[/FONT]

[FONT=sans-serif]dolayısıyla 2022 aylığı baglanınca 60/g gss'lı olman mümkün değil. buna kabulsen ve hane gelirin uygunsa gidip vakfa 2022 aylığına başvurabilirsin.

bende sırf sevkle, uğraşmamak ve devlet hastanesinde herşey baştan almamak için 2022 den vazgeçtim.. halbuki saçmalık ver maaşımı zaten çalışamıyorum ve benden yine al aylık 60 tl yi .. meclis açıldı engelli vekillerle görüşülüp bu talep iletilmeli..[/FONT]

jonjon yani bu sorunun net yanıtı 2022 maaşı alan 60/g GSS'li olamıyor.

Halbuki dediğin gibi bu gözden kaçmayacak önemli bi detay ver maaşımızı al aylık 60 tlyi yada en güzeli üniversite/tıp fakültesi hastanelerinde 60/c1,c3,c9 gss'lilerin kaldır sevk zorunluluğumuzu,ben belki komaya girdim sürekli takip edildiğim üni hastanesine doktoruma acilen ulaşmam gerekiyor öncesinde nasıl gidip sevk alacağım? ki almaya kalksam bile elim boş çıkıyorum yıllardır istanbul'da hiç bir devlet hastanesinden sevk alamadım maalesef.

Merhaba ben 2022 aylığı alıyorum ev de kisi basi 483.64 tl nin altın da bu durum da 60/ g1 Gss lı olabilirmiyim illa maaşı kesmem mi gerekir

Rebellious
aynen öyle.

2022 aylığı alanlar, 2022 aylığı aldığı sürece 60/c 3 GSS (yeşil kart) kapsamında sağlık güvencesinden yararlanabilirler ancak. 2022 aylığı kesilmeden başka sağlık güvencesine geçmek mümkün değil.
60/g GSS'lı olmak istiyorsanız, 2022 aylığını kestirmekten başka çareniz yok. 60/c 3 GSS (yeşil kart) 2022 aylığı kesilmeden sonlanmaz.
bu sağlık güvencesi de sonlanmadan 60/g kapsamına alıanamazsınız.

yönetmelikte ne değişiklik yapıldı peki?
daha önce GSS gelir testinde G1 çıkanların /60/g GSS'lı olanların 2022 aylığına başvurusu alınamıyordu. çünkü GSS gelir testinde G1 çıkmak /60/g GSS'lı olmak 2022 aylığına engeldi.
bu engel kalktı. artık GSS gelir testinde G1 de çıksanız, 60/G li de olsanız 2022 aylığına başvurunuz alınabilir.
yeter ki hanede kişi başına düşen aylık gelir 483,64 TL altında olsun. hane geliriniz uygunsa 2022 aylığı baglanır. ama sağlık güvenceniz de zorunlu olarak 60/c 3 GSS (yeşil kart) olur. 60/g olamazsınız.

EK BİLGİ:
2022 aylığı gelir hesabı yapılırken hanedeki herkes gelire dahil edilir. kişi başına düşen aylık gelir sınırı da 483,64 TL'dir.

ama GSS gelir testinde hanede olan herkes gelir hesabına dahil edilmez. sadece aileden olanlar dahil edilir. aynı hanede kalan, eş,evli olmayan çocuklar, buyuk anne ve buyuk baba aileden sayılır.
GSS gelir testinde ailede kişi başına düşen aylık gelir sınırı da 676,50 TL'dir.

ÖRNEK:
Ömer, 30 yaşında annesi ve kardeşiyle yaşıyor. hanede 3 kişiler. annesi emekli.
2022 aylığı gelir hesabına bu 3 kişi dahil edilir. hanenin toplam aylık geliri üçe bölünür. sonuç 483,64 TL altında ise 2022 aylığı baglanır. alınan 2022 aylıkları bu hesaba dahil edilmez.

GSS gelir testi yapılırken aile bireyleri hesaplanır. Ömer ve annesi aileden sayılır. ama kardeş aileden sayılmaz. dolayısıyla Ömer ve annesinin aylık gelir toplamı ikiye bölünür. sonuç 676,50 TL üstünde ise G1 çıkar ve 60/g kapsamında olur. Bu hesaba alınan 2022 aylıkları ve evde bakım aylıkları da dahil edilir.
GSS gelir testi sonucu 676,50 TL altında çıkarsa sonuç G0 çıkar ve 60/c 1 GSS(yeşil kart) kapsamında olur.

Kalem hanım, değerli vaktinizi ayırıp detaylı açıklamanız ve net yanıtınız için teşekkür ederim.

Yani bizim işimize yarar bir şey yok.
İlk başvuru yaptığımda "önce bi yeşilkart başvurusu yap, ondan sonra 2022'ye başvurursun" demişlerdi, anladığım kadarıyla şimdi onu kaldırmışlar yeşilkartlı (60 c) olsan da olmasan da direkt 2022'ye başvurabiliyorsun. 2022 alınca da otomatikmen 60 c'li oluyorsun ve dezavantajlar başlıyor. Ya paşa paşa gss primi ödeyip her türlü sağlık hizmetinden özel, üniversite dahil yararlanacaksın ya da maaş alıp özeli unutacak, üniversite hastanelerine sevk vs uğraşarak gideceksin.
Bu durumda sanırım bugün aldığım aylık son aylığım olacak. Özelde diyalize girebilmek için 60 g'ye geçeceğim mecburen.

Üst Alt