Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Evlenirsem babamın sağlık güvencesinden düşer miyim?

Sertuğ

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
İyi günler, ben 24 yaşında Spina Bifidalı bir gencim, kendim gibi SB'li bir kız arkadaşım var, birbirimizi seviyoruz, evlenmek istiyoruz ama bir işim olmadığı için babasının karşısına çıkıp isteyemiyorum. Senin bir işin bile yok nasıl bakacaksın kızıma dese diyebilecek sözüm yok. Bir işim yok çünkü babam çalışmamı istemiyor.

SB'liyim ve TAK masraflarım babamın sigortası üzerinden karşılanıyor, ayrıca tek böbrekliyim ve çalışan böbreğimde diyaliz sınırındaymış. Babamda "bugün bir işe girsen ve birkaç zaman sonra işten atılsan ne yapacağız biz, bir daha benim sigortamdan faydalanamayacaksın ve TAK masrafların ve olası ileriki zamandaki diyaliz masraflarını karşılamakta zorlanırız" diyor. Aynı sebeplerle 2022 maaşını almama da izin vermiyor. "Devletin ne yapacağı belli olmaz, bugün yeşil karta geçersin yarın yeşil kart sonda masraflarını karşılamamaya başlar kalırsın ortada, ayda alacağın 300 lira anca sonda masrafına yeter. En iyisi kurulu düzeni bozmamak!?" diyor.

Sevdiğim kızın durumu ise başka bir mesele, kendisi 2022 aylığı ve evde bakım parasını alıyor. Benim merak ettiğim noktaysa babam bize bir ev açsa, ayda da bin lira kadar para ayırsa bize maaş gibi, bizim evlenmemiz düzenimizi bozar mı? Ben babamın sigortası üzerinden düşer miyim ve sevdiğim kızın aldığı paralar ne olur?

Ablam evlenince babanın sağlık güvencesinden yarralanmazsın, düşersin. Yeşil kart kullanırsın sen de. Zaten yeşil kart geçici. Daha sonra GSS'na geçilecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.
Evlenirsen eşinin 2022 aylığına bişi olmaz. Çünkü çalışmıyorsun ve bir gelirin yok. Dolayısıyla evleneceğin kişinin geliri senden dolayı etkilenmez.
Evlendiğin için ve evin ayrı olacağı için nafaka yükümlüsü yakının olan babanın gelirine bakılmaz. Babandan aldığın yardım da kayıt altına alınamaz zaten. Bu da sorun olmaz. Fakat evlenince 2022 aylıgı alan eşin evlendiğini SGK'na bildirsin bildirim yükümlülüğünü yerine getirsin. Bu sorun olmaz başta dediğim gibi zaten gelirin yok.
Evleneceğin kişinin aldıgı evde bakım aylıgında da şöyle sorun olabilir. Evleneceği için hanesi ve hanedeki birey sayısı değişecek. O yuzden evlendikten sonra evlendiğini, bu yüzden adres değişikliği oldugunu ve birey sayısında değişiklik oldugunu bildirecek.Yeniden heyet gelir durumu değerlendirir. Ama evde bakım aylıgını almaya engel durum olmaz. Alınan bakım aylıgını hariç tutarsak ikiniz de olsanız bile başka geliriniz olmadıgından evde bakım aylıgınız etkilenmez:) Hiç sorun olmaz.
Onemli olan bakım aylığı alan bakıcının evi hanenize yakın olsun ve her gün giidp gelebilecek uzaklıkta olsun. Bunlara dikkkat ederseniz bişi olmaz.
Kurun yuvanızı:) Ve bizi de haberdar edin:)
Ben şimdiden mutluluklar diliorum ikinize de:)
Ayrıca 2022 aylığı alman belki zor olabilir bilemiorum. Ama sen de evde bakım aylığı için muracaat edebilirsin evlenince. Bunu da düşünebilirsin:)

5510 sayılı yasaya göre, malul çocuklar ancak evli değilse "bakmakla yükümlü olunan kişi" sayılıyorlar ve anne-babanın sağlık güvencesinden yararlanabiliyorlar. Evlenirseniz babanızın sağlık güvencesinden düşersiniz.

Evlendiğinizde senin bir işin ve gelirin olmazsa. karın 2022 aylığı almaya devam eder.

Bence resmi olarak evlenmeyin, ama birlikte yaşayın...

yanıt verdiğiniz için teşekkürlerde gayri resmi evliliği kimse kolay kolay istemez takdir edersiniz ki, neyse düşüneceğiz birşeyler.. tekrar teşekkürler

Melek ablam Genel Sağlık Sigortasından bahsetmişsin biraz açar mısın? Nasıl işleyecek o sistem? İşin özü GSS'ye geçildiğinde evlenirsek sağlık sigortası derdimiz kalmayacak mı? Ben öyle anladım söylediğinden de

Ablam GSS hakkında donanımlı bir bilgiye sahip değilim. Ama şunu söyleyebilirim. Parası olmasa da bugünkü yeşil kart alanlar ileride GSS'na geçtiğinde saglık güvencesi konusunda pek sorun yaşamayacaklar. Şu an ilaç alma, diyaliz, sonda vs gibi ödemelrde yeşil kart ve GSS'nın avantaj ve dezavantajlarını bilmiorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yazar inşallah buraya.
Acelemiz yok. Bilen arkadaşlar buraya rastladıkça yazarlar. Olmazsa gidersin SGK il merkezine sorarsın ayrıntılı bilgi alırsın. Orada GSS hakkında seni bilgilendirirler.
Ben de bulduklarımı paylaşırım buradan zamanla öğrendikçe.

Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ne yazık ki bizim işimiz allaha kalmış gibi duruyor, herkes için hayırlısı ne diyelim...

Bence isteğe bağlı sigortalı olabilirsin ya da salt genel sağlık sigortası primi ödeyebilirsin... Ama bu durumda eşinin 2022 maaşı kesilir.
Onun dışında, bugünden Yeşil Kart kapsamına girmek riskli geliyor bana. Genel sağlık sigortası uygulaması başladıktan sonra değerlendirmek lazım...

Üst Alt