Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Felçli annem adına bakım aylığı alıyorum. Kardeşimin GSS'ye borcu olduğunu öğrendik?!

dilopamuk

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
annem felçli ben bakıyorum bakım parası alıyorum evde 3 kişi ikamet ediyoruz erkek kardeşim işsiz eve giren annemin dul maaşı 300 tl erkek kardeşimi genel sağlık sigortasında 4000 tl borçlu
olduğunu öğrendik ve kaymakamlığa müracat ettik gelir testi için 27 ocak 2015 de bu durumda beni aydınlatırmısınız bakım parası gelir olarak grülüyormu

şimdiden teşekkür ederim

evde bakım aylıgı da evet gelir testine dahil edilir. aile içinde kişi başına düşen aylık gelir 400,50 Tl altında oldugundan dolayı kardeşinizin 60/c 1 kapsamında GSS tescili yapılır. (başka geliriniz yoksa. belirttiğiniz gelire göre durum boyle)
bu da eski yeşil kart gibidir primi devlet tarafından ödenir. gelir testi sonucunuz SGK'ya ulaştıktan sonra sgk borcu gelir testi sonucuna gore yeniden değerlendirir.
aslında artık son durum ne diye sormam gerekir size.

evet son durum nedir? gelir testini yaptırdınız mı? gelişmeleri anlatır mısınız? sorun var mı?

cevabın için teşekkürler vakfa gelir testini yaptırdık eve giren gelir 1160 tl .................. sonuçlanmadı hergün kontrol ediyorum ssk gitsekmi acaba nedersiniz

Son düzenleme:
şu aşamada SGK'ya gitmeye gerek yok. sık sık sağlık provizyon sorgulaması yapın. SGK sistemden bilgilerinize ulaştıgında GSS kapsamınızı guncelleyecektir.
Sağlık provizyon sorgulamasında 60/c 1 çıkacaktır kardeşiniz inşallah.
sonuçlanınca haberdar edin beni.

Adı
Soyadı
Cinsiyet Erkek
Doğum Tarihi 05.02.1973
Yakınlık Türü Kendisi
Tescil Kapsamı 60/g Türk Vatandaşı İsteğe Bağlı GSS Primi Ödeyenler
Yararlandığı TC Kimlik No
GSS Kapsamı 60/g kapsamında sigortalı olanlar
Sicil No
Provizyon Tarihi 27.01.2015
Sigortalı Türü Diğer
Katılım Payı Muafiyet Hayır
Sorgu Sonucu 1104 - Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.

bu aşamada ne yapmamız gerekir

ablam sağlıkı provizyon sorgulama için bugünkü tarihi yazarak sorgulama yap lütfen. sen eski tarih girmişsin.

bugünkü tarihten provizyon sorgulaması yaptım aynı

Melek abla sana sormak istediğim bazı şeyler var

dilopamuk,

ablacım sık sık bugün sağlık provizyon sorgulaması yap. bugünlerde guncellenmesi lazım vakıf eger gelir testini sonuçlandırmışsa.
sağlık provizyon sorgulamasının nasıl yapılacagını başkaları da öğrensin diye yine de buraya anlatayım:
şuradan sağlık provizyon sorgulama menüsüne gir:https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula

istenilen bilgileri girdikten sonra da açılan sağlık provizyon sorgulama ekranına bugünkü tarihi yaz.
sonra kimlik bilgilerini gizleyerek ekrandaki bilgilerde ne yazdığını buraya kopyala.
kardeşinin kimlik bilgilerini gir lütfen.
...
bugün de guncelleme olmamışsa öncelikle vakfı ara ve vakfa gelir testinin sonuçlanıp sonuçlanmadıgını sor. sonuçlanmışsa sık sık sağlık provizyon sorgulaması yap. SGK bilgilere sistemden ulaşınca gelir testi sonucuna göre tescilini yapacaktır kardeşinin. sorgulama yaparken hep o gunku tarihi gir.

yarın iş saatleri arasında alo 170'i de arayabilirsin.

Ferya,
buyur ablası, bilebildiğim bir şeyse elbette yardımcı olurum.

Melek abla, eşimin babaannesi bizimle birlikte yaşıyor almanyadan emekli, yaklaşık 5,6 ay önce hasekide heyete soktuk evde bakım raporu için %85 verdiler ama evde bakım alabilirde hayır yazıyodu, neyse sonra ablacım dicem şu, bu aralar bizim babaanne yatalak oldu iyice kötü oldu fiziksel ve alzeimerıda var, eşimde tekrar eyete sokalım diyo ancak önceki raporuda kaybettik. abla neyapmamızı tavsiye edersin teşekkürler, çok tatlısın bu arada :)

Ferya teşekkürler ablam, bilmukabele:)
Ablacım babaannenin raporunda ağır özürlü kısmı evet olarak işaretli miydi?
eger raporunda agır özürlü kısmı evet olarak işaretli değilse zaten o rapor işe yaramaz. Bu durumda yeni rapor çıkartmanız gerekir. aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidin sizi yetkili hastanelerden birine sevk ederler. Böylece rapor için ücret de ödemezsiniz.
ağır özürlü raporu aldıktan sonra gelir durumunda da sorun yoksa evde bakım aylıgı baglanır. Hanede kişi başına düşen aylık gelir 572,64 Tl altındaysa geliriniz uygundur demektir.

Melek abla, raporda hayır yazıyordu, ancak rapor kayıp, aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gittiğimizde eski raporu istemezlermi ?

hayır,istemezler ablam.
raporda agır özürlü kısmı evet olarak işaretli değilse zaten evde bakım aylıgında o rapor işe yaramaz. Engelli Sağlık Kurulu Raporu Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Listesi'den birine kendiniz de gidip rapor çıkartabilirsiniz. Önceki raporu kaybettiğinizi hem de raporda agır özürlü kısmının evet işaretli olmadıgını hastanızın hastalıgının arttıgını ve evde bakım aylıgı almak istediğinizi söylersiniz ve yeni rapor istersiniz hastaneden.
il müdürlüğüne gidip sevkle giderseniz hastaneye ucret sorunu yaşamazsınız. o yuzden il müdürlüğüne gidip evde bakım aylıgına başvurmak istediğinizi, önceki raporu kaybetttiğinizi vs soyleyin onlar sizi hastaneye sevk eder. rapor olmadan evde bakım aylıgı başvurunuzu alamazlar çünkü.
ister il müdürlüğü sevkiyle ister kendiniz ağır özürlü rapor almalısınız muhakkak. raporda agır özürlü kısmı evet işaretli olmazsa evde bakım aylıgından hiç yararlanamazsınız. Engelli Sağlık Kurulu Raporu Düzenlemeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Listesi listesine bakın, size yakın olanlardan birini tercih edip ona göre ya kendiniz ya da il müdürlüğü sevkiyle gidip rapor çıkartın.
ayrıca kendiniz de gitseniz engelli raporu için ücret ödememeniz gerekir. bunu hastaneden teyit edin ona göre hareket edin. eger ucret almıolarsa hastaneye kendiniz gidip rapor çıkartın. tercih sizin ablası.

abla gelir tespiti için vakfı bugün aradık ev ziyareti yapılacak bekleyin denildi ......başvurumuz 2 gün sonra tam bir ay olacak

dilopamuk

ablam benim hatam ya. sana sormadan gelir testi vs işlemler tamamlandı sandım. vakıflar GSS gelir testini aslında hızlı sonlandırıyor. sizin vakıf baya agır davranmış. Bu hoş değil. Vakfı arayıp işlemlerin hızlandırılmasını talep et ablası. hatta bazı vakıflar sosyal inceleme bile yapmıor tanık oldum. ama sosyal inceleme de mevzuat açısından gerekior yapma diyemeyiz.
vakfı arayıp heyetin ne zaman geleceğini, işlemlerin çok uzadıgını ve magdur oldugunuzu söyleyin işlemleri hızlandırsınlar ablası. gelişmelerden de haberim olsun.

dünde aradım bugünde aradım vakfı heyetin nezaman geleceğini bilemeyiz çok yoğunluk var bir iki aya sarkabilir dedi

çok uzatmışlar süreyi ablam. sağlık güvencesi bu, işlemleri uzatmasalar iyi olacak. sık sık vakfı arayııp işlemlerin hızlandırılmasını magdur oldugunuzu söyleyin.

gelir testi sonuçlandıktan sonra haberdar et beni. sonra şu borç için SGK'ya yönlendireceğim seni.

Nihayet bugün gelir testi için eve vakıftan geldi soruları sordu bizde cevapladık gitti cuma günü sonuçlanır dedi

MELEK,abla merhaba, bişey sorucam. şimdi bi abla var bizim mahallede bu ablanın annesi %96 raporlu ağır engelli evet. sürekli evet şeklinde. babasıda % 71 ağır engelli hayır sürekli evet yazıyo, yani iki kişiye bakıyo, bu abla kiracı eşi ise emekli, evde yaşayanlar ise eşi,kendi,ve 1995 doğumlu askere gidicek olan oğlu, yatalak anne ve babası adres kayıt sisteminde bu şekilde yani bu kişilerin kaydı var aynı hanede. birde 1987 doğumlu bi oğlu var bekar ama o kaydını aldırmış ve evden ayrılmış. yani tek gelir bu ablanın eşinin emekli maaşı. bu şekilde evde bakım alabilirmi. teşekkürler.

Üst Alt