Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Fiziksel Engellilere Uygun mekanları belirliyoruz...

Levent54

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
1
Bu konuda sıkıntılar yaşadığımız için hem uygun mekanları duyurmak hem de mekanları bu konuda uyarmak ve teşvik etmek maksadı ile bu konuyu açmak istiyorum.

Bu konuda son zamanlarda internetten uygun yerler pazarlayan sitelere yazılar gönderdim. Bir fiziksel engelli olarak sizden isteğim mekanların tekerlekli sandalye girişine uygun olup olmadığını belirtmenizdir. Uygunsa engelli işaretini koyun değilse gene işareti koyun ama üzerine kırmızı bir çarpı koyun.
Böylece hem bizlere yardımcı olursunuz hem de işletmeleri basit tedbirleri (bir rampa koymak ya da kalıcı bir rampa yapmak gibi) alma konusunda teşvik edersiniz.Zaten bu toplumsal bir göreviniz olmalıdır. Bunu sağlarsanız üyesi bulunduğun tüm internet formlarında sizin bu hizmetinizi belirteceğimden emin olunuz. Konser salonlarının da bu konudaki durumunu ayni şekilde belirtiniz.

Şimdiden teşekkürler.
Levent Karagöz
Bireysel Engelli Girişimi
Aldığım yanıtları burada açıklayacağım. Örneğin Mekanist.net sitesinin yanıtı aşagıdadır.

Merhaba Levent Bey,

Öncelik değerli mesajınız için size teşekkür ederiz.

Mekanist olarak Engelli dostlarımıza azami ilgiyi göstermeye çabalıyor ve onların hayatını kolaylaştıracak mekanları sunmak için çalışıyoruz.
Bu noktada bahsettiğiniz ‘’engelliler için uygundur’’ ibaresi sitemizde bazı mekanlarına sayfasında bulunmaktadır. Örnek bir sayfaya göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:
Dragos Sahil Restaurant

Bunun dışında İstanbul’da bu tarz mekanları bir araya toplamaya çalıştığımız ‘’Engelsiz Mekanlar’’ galerimize de göz gezdirebilirsiniz.
Engelsiz Mekânlar

Bu içeriğin zenginleştirilmesi noktasında sizlerden gelecek geri bildirimler bizler için çok değerli. Şayet bu mekanlara eklemek istediğiniz yerler varsa, bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.
Bu tarz bir rehber ve içerik ile Engelli Dostlarımızın Türkiye’deki halihazırda bulunan zor sosyal yaşamına ufak ta olsa bir katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla,
Mekanist.net Ekibi Adına
Bahar

Geçen gün Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir söyleşi ile ilgili olarak ilgili kuruma gönderdiğim yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum

Sayın Selim Yavuzoğlu
Sinema Pink Genel Müdürü

Geçen gün Milliyet Gazetesinde sizinle yapılan söyleşide haberdar oldun sinema salonlarınızdan. Türkiye’de toplam 15 şubeniz olduğunu, teknolojik olarak salonlarınızın en üst noktada olduğunu, Dolby atmos ses sistemleri kurduğunuzu öğrendik. Şimşeğin çaktığı yerden sesin geldiğini, teknolojiyi konforla birleştirdiğinizi, koltuklarınızın doğal deriden olduğunu, astarlarının 70 cm olduğunu, insanların böylece 2,5 saat boyunca koltuklarında rahat ederek film seyredeceklerini öğrendik. Türkiye’de ilk defa 4K çözünürlüğe sahip projeksiyon sistemi kullandığınızı, insanların sizin sinemalarınızda en önde film izlemek isteyeceklerini en önemlisi buraların bir kültür mekanı olduğunu, insanların kendilerini iyi hissetmelerini istediğinizi ve bunlar gibi bir çok şeyi öğrendik.
Biz öğrenmesine öğrendikte, acaba siz bazı şeyleri ne zaman öğreneceksiniz. Bir şehrin medeniyet seviyesi engelli insanlarına verdiği değerle ölçüldüğünü ne zaman öğreneceksiniz. Kastettiğiniz İnsan kapsamının engellileri kapsamadığını, zira engellilerin sizin sinemalarınızdaki insanlar olamayacağını ne zaman öğreneceksiniz.
Sayın Selim bey, sizin sinemalarınıza biz engelliler gelemeyeceğiz, zira siz o çok öğündüğünüz sinemalarınızda biz fiziksel engellileri, biz tekerlekli sandalyelileri düşünmediğinizi görüyoruz. Ne sandalyelerimiz için bir boşluk yaratmadığınızı, koltuklarınızda oturmamızın mümkün olmadığını zira kolçak bulunmadığını resimlerden görebiliyoruz. Tabi birde göremediğimiz dış mekanlar ayrı bir olay.
Sonuçta sizin söyleşinizde bir cümle ile “biz Salonlarımızda engelli insanları düşündük…” ifadesinin bulunmasını çık isterdik.
Biz ayrıca yetkililere de sesleniyoruz “Engelliyse Ruhsat Verme”. Zira sizlere kalsa sanırım siddi sene bizleri düşünmeyeceksiniz. O nedenle çare yetkili kurumların bu salonlara erişilebilir olmadığından ruhsat verilmemesidir , tüm uygar devletlerde olduğu gibi.

Levent karagöz

Evet bende bu girişimi destekliyorum. Ama bizde burada uygun mekanları yazalım, birbirlerimize faydalı olalım.

PTT Anadolu'nun birkaç şubesinde ENGELLİLER için çağrı tabelası yaptık.

Yc3Oo-IMG-20130905-WA0008.jpg

Ayrıca İstanbul / Bakırköy / CAPACITY AVM'nin engelli tuvaletlerinde ipli acil çağrı butonu mevcuttur.

Değerli Engelliler biz takipcileri
Biz engellilerin (bilhassa tekerlekli sandalye kullananlar) yurt içi ve yurt dışı gezi planlarını yaparken, şehrin ve mekanların uygun olup olmadığı konusunda kaynak zorluğu çektiği malumunuzdur. Gittiğimiz şehirde engellilere uygun mu, gittiğime değecekmi vb konularda bilgi sahibi olma konusunda yeterli kaynakların olmaması nedeniyle karar verme aşamasında sorunlar yaşamaktayız. Ben bu konudaki eksikliği bir nebze olsun gidermek için aşağıda adresini verdiğim bir bloğ çalışması yaptım. gezdiğim yerleri bir engelli gözü ile inceledim, fotoğraflar çektim. Buraya gezdikçe ve gördükçe eklemeler yapmayı düşünüyorum. Ekleme yaptıkça buradan sizleri bilgilendireceğim.Yararlı olması en büyük dileğimdir. Sizde katkıda bulunursanız sevinirim.

Engelsiz Seyahat

levent bey tecrübelerinizden faydalanmak için sitenizi takip edeceğim. ellerinize sağlık.

Hürriyet Gazetesinin Seyahat eki bloğla ilgili benimle söyleşi yaptılar. 25 Ağustos Pazartesi günü yayınlanacak.

Daha önce engelli seyyah adı altında hazırladığım blog sayfasını bu defa web sayfası olarak düzenledim. Sizlerde yaptığınız seyahat notlarını gönderirseniz burada paylaşabilirsiniz. Duyuralım ve paylaşalım. İlgileriniz için teşekkür ederim.
Engelsiz Seyyah

Daha önce engelli seyyah adı altında   hazırladığım blog sayfasını bu defa web sayfası olarak düzenledim. Sizlerde yaptığınız seyahat notlarını gönderirseniz burada paylaşabilirsiniz. Duyuralım ve paylaşalım. İlgileriniz için teşekkür ederim.<br>Engelsiz Seyyah

düşle'nin belirttiği harita güzel bir uygulama ancak Türkiyede uygulama yetersiz görünüyor.

Görev bize düşüyor. Bu haritadaki işaretleri dikkatlice doldurulması gerekiyor

ben elimden geldiğince bakırköy ve ataköy yakınlarındaki yerleri ve mekanları işaretleyeceğim...

Bu başlık beni çok sevindirdi böyle yerlerden haberdar olup birbirimizle paylaşmak çok güzel.

Levent54, hocam web sitenin alan adının süresi dolmuş ve park edilmiş, yani web sitene o alan adı üzerinden ulaşılmıyor...

haberin olsun.

Hocam sağlık ocapına gittim asansör yoktu.😢daha ne deyim

Levent Bey,
düşle'nin bahsettiği wheelmap.org (ve mobil uygulaması wheelmap) Ocak 2018 ayında beta yayınıyla sadece tekerlekli sandalye erişimine uygun mekan ve tuvaletlerin işaretlenmesi dışında tüm erişilebilirlik seçeneklerinin görüntülenebildiği, eklenebildiği bir uygulamaya dönüştü.

Ben yaklaşık 3 yıldır programın ve web sitesinin Türkçe çevirilerini yapıyorum. Programın kullanım yaygınlığının sağlanması için bir çok STK ve kuruma e-mail attım fakat hiçbir dönüş alamadım. Konuyla ilgili mesajınızı görünce de neler yapabiliriz diye size sormak istiyorum.

Wheelmap projesini Almanya merkezli Sozialhelden adlı sivil toplum kuruluşu yürütüyor, Ocak ayında da Berlin'de proje yöneticisi Svenja Heineke'yi ziyaret ettim ve neler yapmam gerektiği konusunda bilgi alışverişinde bulundum. Daha fazla derine inmeden engellilerbiz forumunu bu uygulamanın yaygınlaştırılması, mekanların işaretlenmesi için kullanabilir miyiz? Ben çevirileri yapmaya, programı ve web sitesini güncel tutmaya devam edeceğim, fakat bir yandan da mekanların işaretlenmesi için aktivite düzenlenmesi, engellilere ulaşılarak programı kullanması ve işaretleme yapması (ki en doğru bilgiyi engelliler girecektir) gerekmekte.

Sozialhelden ayrıca dünyadaki tüm erişilebilirlik verilerini tek bir çatı altında Accessibility Cloud adıyla bir veritabanında birleştirdi ve bu veritabanı herkesin kullanımına açık. Toplamda bir mekanı 150 çeşit erişilebilirlik özelliğini veritabanına girebiliyorsunuz, Wheelmap Pro olarak yayınlanan uygulamada Türkiye'ye özgü erişilebilirlik tanımlamaları çerçevesinde işaretleme yapılarak Türkiye'deki tüm engellileri kapsayacak bir hareket başlatılabilir.

Konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar

Saygılarımla

Ferit Yazgan
+90 533 351 48 06

Üst Alt