Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçici iş göremezlik, ardından iş bulma süreci ve sağlık güvencesi..?

systol

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
ben kanser tedavisi görüyorum.
01.02.2016 tarihine kadar raporluyum.raporum başlayalı 5 ay oldu.
iş yerim 31.12.1015 itibariyle çıkışımı vermeyi düşünüyor.2016 ya sarkıtmak istemiyormuş durumumu.

eğer çıkışımı verirlerse, geriye dönük bir yıl içinde 90 gün çalışmam olmadığı için sgk faydalanmam riske giriyor.(100 gün sonra sgk dan düşüyorum).

hem sigorta için hem de tedavimin devamı için tekrar bir iş bulup,hastalık izin verdiği sürece çalışmak zorundayım.

sorunum şu:
1)aralık sonunda çıkarılacağım,rapor ödemem hangi tarihe kadar yapılır.
2)işbaşı almadan raporum kesileceği için tekrar çalışırken sağlığım elvermez de rapor almak zorunda kalırsam hastayken çalıştığım için rapor ödemesi yapmazlar diye bilgiler var internette, doğruluğu nedir.

systol

Çok geç kalmışız cevap vermekte. Gözden kaçmış... Ne yaptınız?

İlginize teşekkür ederim,site yoğunluğu,normaldir.
sorunuma gelince:

1. sorunu çözdüm,parttime da olsa çalışıyorum,günü doldurana kadar inşaallah idare edeceğim.
2. sorunu çözemedim,sgk gün sayım dolunca sağlık durumumu değerlendireceğim,çalışabildiğim yere kadar devam edeceğim. çalışamıyacak durumda olursam doktorlar tekrar rapor verirlermi bilmiyorum, bu konuda tereddütümün kaynağı malulen emeklilik hakkı tanınmış olması ve tekrar çalışmış olmamın hastalığın ilerlemiş olmasına sebep olması halinde rapor verilmeme ihtimali.
bunun için heyete başvurdum,özürlüyken çalışabileceğim işler hakkında rapor talep ettim,sonucunu bekliyorum.

@systol

Malulen emeklilk açısından hastayken çalışmanızın hiç bir zararı olmaz. Sonuçta çalışmanız maluliyetinizi arttıran bir etki yapmıyor ki?

Bülent bey,elbette sizin bilgi ve tecrübelerinize saygımız var,fakat söz konusu Türk işi devlet işleri olunca olmaz diye bir şey yok maalesef.

" Sigortalının
kendisinden kaynaklanan sebeplerle ya da hekimin bildirdiği tedbir ve tavsiyelere uymaması sonucu tedavi süresinin uzaması, ağır kusuru veya kasti bir hareketi yüzünden istirahat raporu almak zorunda kalması durumlarında, Kanunun 22 nci maddesinde belirtilen oranlarda ödenekte kesinti yapılmaktadır."

Yukarıdaki yazı SGK!nın "Geçici iş göremezlik ödeneği hangi hallerde ödenmez ya da eksik ödenir?" sorusuna cevaben verilmiştir.

Bizim gibi engeli kronik hastalık olan maluller de devlet babanın davranış karnesi oldukça zayıf.Kanserden malulen emekli olan hasta iyileşme gösterdi diye emekliliğini iptal edip verdiği maaşları geri istediği davalar var.
bu olayları ve açıklamaları gördükçe yoğurdu üfleyerek yer olduk.
Kaldı ki bana verilen geçici iş göremezlik raporlarında "maluliyet azaltılabilir,raporlu" şeklinde ibareler var idi.Bu ibare bile beni işbaşı yapmak isterken korkuttu.İşbaşı yaptım,7.dönem 20.kür kemoterapim devam ediyor,tedavinin elverdiği ölçüde de parttime da olsa çalışıyorum.çok şükür şu ana kadar sgk'lık bir sorun olmadı.
Bu arada devletin izni ile sakat çalıştığımı belgeleyebilmek için başvurduğum Sakat işçi raporumu da aldım,o rapor da biraz sorun görüyorum ama bakalım başımıza ne gelecek :) . Rapor % 80 özür oranı ile verildi.Bu orana rağmen ağır engelli değilim,Sakat işçi olarak değerlendirilmişim fakat çalışamayacağım işler kısmı boş,engelli ama her işte çalışabilir,ağır ve tehlikeli işler de bile..böyle zıtlıklar var raporda.vergi indirimi talebimi yapacağım.Bakalım oradan ne çıkacak.

özetle durumlar bu Bülent bey...

Üst Alt