Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçici iş göremezlik maaşı ne zamana dek ödenecek? Sonra ne olacak?

Smoker

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Geçen sene böbrek kanserine yakalandım ve böbreğimi aldılar , tomografide cigerlerime sıçradığı ortaya çıktı.1 senedir akıllı ilaç tedavisi alıyorum , her 3 ayda bir sağlık raporu alıp çalıştığım işyerime iletiyorum onlarda sgkya bildiriyor , maaşımın 3 de 2 si oranında aylık ödeme alıyorum sgkdan.
Tedavim en az 1 sene daha sürermiş .Bu İşgöremezlik Ödemesi ilerde kesilir mi, süre sınırı varmı? malulen emekliliğe başvurmalı mıyım?
Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler

Smoker

Çalışamaz diye rapor verildiği sürece geçici iş göremezlik geliri ödenmeye devam olunur. Ama tabii bir süre sonra ya çalışabilir ya da "artık çalışamaz" diye rapora döner o. Tedaviye rağmen çalışma olanağı kalmadığına karar verilirse (işgücünün en az %10 yitirilmesi gerekir), o zaman Sürekli İş Göremezlik Geliri'ne dönder iş. Bu durumda sürekli bir gelir bağlanır.
Sürekli İş Göremezlik Geliri bir nevi emekli maaşı gibidir. Çalışılsa da çalışılmasa da emekli de olunda alınır. Vefat halinde geride kalan hak sahiplerine devredilir. Çalışılmasa da yaşam boyu kendisi ve bakmakla yükümlü olduklarına sağlık güvencesi sağlar. Yani çok önemli bir haktır.

Kalıcı bir işgücü kaybı oluşursa ve sürekli iş göremezlik geliri bağlanırsa, bu geliri alırken emeklilik de mümkündür. Yani bu geliri almak emekli maaşı almaya mani değil. Şartları sağlanmışsa bu gelirle birlikte emeklilik de mümkün. Bu iki aylık aynı anda hak edildiğinde içlerinden çok olanın tamamını az olanın yarısını aynı anda ödenir.

Malulen emeklilik için:
1- İlk sigortalılıktan bu yana 10 yıl geçmeli
2- Bu sürede en az 1800 gün prim yatırılmalı
3- maluliyet cetveli'ne* göre malul sayılmayı gerektirecek düzeyde işgücü kaybı olmalı:

* 1. Böbrekler, adrenal bez veya üreterlerin karsinomu
Aşağıdaki kriterlerden en az birinin sağlanması,
a) İnoperabl, anrezektabl hastalık
b) Cerrahi olarak çıkarılamayan nüks veya uzak metastazı olan karsinomlar

Durumunuz bu kriterlere uygunsa malulen emeklilik için sigorta müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Ama öncesinde geçici olan sürekli iş göremezlik gelirinin Sürekli'ye dönmesi gerek. Aksi halde malul de sayılmazsınız zaten.

Çok saollasın cevabın için , doktorun dediğine göre en az 1 sene daha sürermiş tedavim acaba ödeme kesilir mi diye korkmuştum.
İş yerimde benim iyileşmemi bekleyeceğini söyledi , çıkış verip malulen emeklilik için başvurmayı hiç istemiyordum.
Rahatladım tekrar saollasın

Üst Alt