Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçici iş göremezlik parasını SGK'nın geri istemesi!?

Cnglz

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar
2016'da is kazasi geçirdim 6 ay raporlu kaldım.2017 de sürekli işgöremezlik maaşım bağlandı ve 2017 yılı içerisinde 40 gün felan rapor aldım. Şimdi sgk sürekli işgöremezlik maaşı alırken geçici isgormezlik maaşı alamazsın memur hatası olmuş diyip benden 4000 küsür para istiyor tekrardan.ne yapmalıyım sizce

Mecbur ödeyeceksin

İKİSİ AYNI ANDA OLMAZ

Tesekkurler kardesim Memur hatasının cezasını ben mi çekecem yani şimdi 🙄

Maddi tazminattan PSD değeri düşer mi ?

Merhaba
Öncelikle herkese geçmiş olsun arkadaşlar
Nisan 2016 da iş kazası geçirdim.sol el baş parmak koptu.isgoremezlik oranım %22 .750 tl sürekli isgoremezlik maasi almaktayım. Kazada benim kusur oranım %20 , işverenin % 80
Iskazasi tarihinden buyana 6 aylık rapor sonrası çalışmaya devam ettim şikâyetçi olmayarak.
SGK bana verdiği sürekli isgoremezlik maaşına istinaden işverene 140 bin ceza kesmiş. Bugün işveren küçülme adi altında içinde benimde bulunduğum 40 kişiyi işten çıkardı. (Tüm haklarımızı vererek.issizlik maaşı tazminat vs.)
Şimdi yardım istediğim konuya gelince
Isyerine dava açsam farz-ı misal 200 bin maddi tazminat alsam, bu maddi tazminattan:
140 bin devlet tarafından kesilecek mi?
%20 kusur oranım kesilecek mi?
Bide avukat % 20 alırsa
Dava açmam mantıklımı sizce
Zahmet edip okuyup yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim allah razı olsun.

Cnglz

Sizin dava açmanız mahkemeyi kazanmanız sonucu sadece tazminat tan spd yani bu zamana kadar aldığın sürekli iş goremezlik geliri düşer

Alexsanders o zaman dava açmanın bir anlamı yok dimi hocam.

Cnglz

ilk başta dava zaman aşımı süresini kontrol etmen lazım 5 yıl gibi bir zaman dilimi içinde dava açabilirsin diye hatırlıyorum. tazminat davası açman durumunda ve kazanırsan ki kazanma durumun yüksek, kazanmış olduğun tutardan iş yerinin yemiş olduğu 140bin TL senden kesilmez, senin borcun değil işyerinin borcudur bu, senin kusur oranının içinde kesinti olmaz, avukat içinde senin pazarlık yapman gerekir.
işleyiş kısaca şöyle oluyor sen dava açarsın, mahkeme bilirkişi atar, SGK denetim raporlarını ister (yazdığından anladığım sgk bir denetim yapmış oranları çıkarmış), iş gücü kaybını hesaplatır tekrar, yaşın, medeni durumun, maddi durumun gibi durumlar değerlendirilir ve zengişleştirme olmayacak şekilde bir tutar tazminata hüküm kılar. işverende bunu mali mesuliyet sigortası varsa ordan yoksa cebinden karşılar. hatırladığım süreç bu şekilde.

Samil38 Teşekkürler hocam verdiğiniz bilgiler için. Kısacası benim maddi ve manevi tazminat davası açmamda benim lehime fazla bise yok yani anladığım kadariyla

Samil38 peki kazanmış olduğum maddi tazminata istinaden almış olduğum sürekli isgoremezlik maaşında eksilme oluyormu

Üst Alt