Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçirdiğim iş kazası sonucu %100 kusurlu bulundum. SGK ödeme istiyor?

1dolunay

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
2006 yılında iş kazası geçırdim iş yeri bölge çalışma müd. ne kaza hk. bildirimde bulunmamış
ssk müfetişi kusur oranı belirleme üzere iş syerini gidip incelemeleri sonucunda bana % 0(sıfır)kusur vermiş,
iş yerinin iş kazası bildiriminde bulunmadığı için Bölge Çalişmaya müraatta bulundum onların incelemesi sonucunda % 100 kusurlu bulundum hal böyle olunca dava açtım dava hala devam ediyor
ancak ssk bana yapmış olduğu ödeneğin bir kısmını benden geri istiyor kurumu zarara uğratığım için fakat bu iş kazası intahar degil benim %100 kusurlu olmama için intahar etmem gerekmiyor mu
kazada iş yerinde sert zemin üzerine düşmem sonucunda dizimde 3 kırık meydana geldi çocuk felçli olduğum için iyleşme sürem de devam ediyor.
şimdi ben S S K ya bu ödemeyi yapmamak için ne yapmalıyım?

Bu hukuki bir konu. Bence avukatınızın görüşü doğrultusunda hareket edin...

Bilemiyorum ama, eğer haklıysanız, size ödeme emri geldiğinde buna itiraz etmeli ve hatta dava açmalısınız. Aksi halde ödemek zorundasınız.

OturanBoğa;

çok teşekkür ederim sonç hakınında sizi bilgilendiricem.
Ayrıca sormak istediğim bir konu daha iş göremezlik ödeneği için başvuruda bulunmadım nasıl nereye müracat ,çin konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim

bildiğim kadarı ile sgk ya müraacat etmen gerekiyor
bu kusuru sana kim vermiş sgk mft herhalde hiç bir önemi yok %100 gerçekten suçlu olsan iş yeri sana dava açardı
seninkinin benzeri bana yapıldı sgk bağışlanmaz kusur verdi ve yaptıkları raporlu günlerdeki ödemeleri geri istediler sgk kendi arasında kurul oluşturup bu alınacak paranın %sini indirebiliyor tamamıyle kurul yapıyor ayrıca sende iş yerini şikayet edebilirsin çalışma bakanlığı mft leride geliyor onlar inceleme yapıyor gerçek kusur orada çıkyor
fakat iş görememezlik için hemen müraacat et boşuna bekleme

MUR37;

bu kusur oranını belrleyen kişi bölge çalışma müfettişi %100 kusurlu olmam için benim ihmalim söz konusu değilmidir?benim hiçbir ihmalim yok işkur tarafından ayakta durmayı gerektirmeyen hafif işlede çalıştırılmam gerektiğini billdirir raporum varken 3 katlı şirkette ofisboy gibi kullanılıyorken işe yetişmek zorunda olduğumdan düşmek suretiyle dizimi kırldı ve işyerinde yere düşen bir cisim üzerine basarak düştüm benim kusurum sizce takribi nerde?

İşte, bu rapora istinaden itiraz edin; "çalıştırılmamam gereken işlerde çalıştırıldığım için..." deyin. Avukatınız biliyor olmalı ne yapacağını...

selamlar
konu hakkında bilgilendireceğimi söylemiştimi ama hala bir sonuca varamadık,ancak bir arpa boyu yol aldık açtığm davada bilir kişi raporlarında kusur oranım düşüşe geçti %80 itiraz sonrası %60 a kadar geldi sgk beni bu parayı ödemem için icraya vermiş gidip itiraz ettim bilir kişi raporunu düştüğüne dair evrağın fotokopisini dosyaya koydum dava devam ediyor diye bilgilendirme yazısıda bıraktım şuanda emekli maaşıma haciz konmuş her ay 300 tl alıyorlar sgk avukatı bu ödemeyi yap dava sonuçlanınca yeni dava aç ödediğini faizi ile geri alırsın diyor hala beklemedeyim bu arada yeni bir sıkıntı ile karşıkarşıyayım Adli tıp malüliyetimin artmadığına dair rapor göndermiş bense kaza öncesindeki durumumdan eser olmadan 6 yılımı geçirdim sosyal hayatım hiç yok yanımda biri olmadan ve arabasız biryere gidemiyorum.Oysa kaza öncesi işyerime toplu taşıma araçlarıyla istanbul trafiğinde gidip-geliyordum nasıl bir artış olmamıştır anlayamadım Adli Tıp Kurumunun bu görüşüne nasıl ve nereye itiraz edebilirim? yardımlarınızı bekliyorum

hocam geçmiş olsun avukatınıza tekrar danışıp elinizdeki belgelerle icra mahkemesine başvurup dava açıp durdurma dondurma hakkınız varmı yokmu
bir sorun

kardes ıs mahkemesının bıtmesıne bekle ısyerınde kaza tespıtı yapılmamıs sana nasıl kusur verırler sen sgk ya 6 haftalık ıs kası ıhbarını gecırmıssen sgk da senı kusurlu gorur ıyı ceza avukatı bul sen kazanırsın

iş kurla gırdıgın raporla ıtırazını yap sen nasıl dustugunu kanıtla ve ısyerınde dustugune daır kanıtın var ıse mesala ogun ısyerınden hastaneye gıtmek gıbı sen dustugunde hemen mudahale ettılermı o anda hastaneye gıttıgınde hastane doktory muane ettıgınde senı hastane polısıne ıafade aldırmalıydı yapmadıysa doktorda kusurlu burada

slm ilgine teşekkür ederim
işyeri çalışma ve bölgeye iş kazası olduğunu bildirmemiş ancak hastaneye işkazası bilgisini vermiş böle çelişkiler olunca ben bölgeye incelemesi yapılsın diye bildirimde bulundum ,müfettiş çok sonra geldi tatbikat yaparakbirebir konuştuğumuzda bende bir kusurun olmadığını söledi sonrasında her ne hikmet ise yazılı olarak % 100 benim kusurlu olduğum yönünda ropor gönrerdi ve iş-kurun benim ayakta durmayı gerektirmeyen işlerde çalıştırılmam yönünde raporum varken ve tam tersi ayakta çalıştırıldığım halde % 100 ben kusurluymuşum.
nasıl nerde düştüğüm konusundaki şahitlikler kanıtlandı112 ambulansı beni işyerinden aldı hastanede polis ifade falanda almadı.Girdiğim yol çok MEŞAKATLİ Bunu çok iyi biliyorum ama bu yoldan dönersem meşakat benimle mezara gidecek yola devam etmeliyim ki Devletin dosayında dursun ve başkasıda faydalansın bizleri yardıma muhtaç,onların dediğini yapmak zorunda olan zavallı kişiler olmadığımızı bilmeliler

ADLİ TIP raporuna itiraz nasıl ederim

İşkazası öncesinde sıkı bir sosyal hayatım vardı polio hastasıydım desteksiz yardımsız her işimi yapabiliyordum
2006 yılında geçirdiğim iş kazası sonrası yardımsız desteksiz hiçbir işimi yapamıyorum % 49 luk özür oranı olan raporuma kaza sonrası ünüversite hastahanesi % 68 olduğun yönünde ropor verdi bunun yanında Adlı tıp bu oranda artış olmadığını raporluyor ben arttı diyorum bedenim arttı diyor Adli tıpın bu raporuna nerden, nasıl itiraz edebilirim bilen var mı?

dolunay sen ıskurdan almıs oldugun raporla mahkemeye verıceksın senın saglık durumunu ınceleyecekler ve senı ambulansla goturuldugun kanıtlanırsa ıfade almayan doktorlarda kusurlu elındekı rapor senın kanıtın ısyerındekıler ısguzarlık etmısler senın kusurlu oldugunu ıdda edıyorlarsa hemen vakıt gecırmedenceza avukatı tut ıtıraz et oyle basıt degıl bunlar senı hastqaneye goturmeden once olayın nasıl oldugunu polıs yada jandarma cagırıp tespıt edılmesı gerekırdı bunu ısverenın yapıcaktı ve sgk ya da ıskazası oldugunu beyan etmesı gerekırdı senın de 6 haftada kendının duserek ıs kazası gecırdıgını sgk ya bıldırmen gerekırdı adlı tıp senın ıskazasımı degılmı yapılan tetkıtlerden bılır

adli tıp mahkeme eliyle rapor oranı bildirmişse, itirazı da mahkemeye yapmanız lazım... Yani, adli tıp hangi kurumun isteğiyle rapor vermişse, itiraz da o kuruma yapılmalı.

ben de aynı sıkıntıları yaşıyorum rapor sürem 65 gün oldu ben de sgk ya kendi adıma bir bildiride bulunmadım ben de dava açacağım zaten hastane hastane koşturuyoz bildirim nereye nasıl yapılacak bana sıkıntı olur mu vizite kağıdı var iş kazası işveren bildirim de de bulunmuş ben de hastanede ve karakol da davacıyım dedim sayın oturan boğa banada bir yardım ederseniz sevinirim

Üst Alt