Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçirdiğim iş kazası sonucu başparmağım koptu. İşveren iş kazasını bildirmedi..?

nurullan korkmaz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben yurt dışında çalışyorum. 2009un son ayında iş kazası gecirdim... sag baş parmagım koptu.. bu kaza deniz aşırı bir işte oldu hazar denizinde...burda gemide parmak dikildi ve izmire gönderildim.. orda 8 saatlik bir mikrocerrahi amaliyat geçirdim ve ardından fizik tedavi gördüm halen 6 aylık peryotlarla tedavim devam ediyor...
ben gene aynı işyerinde aynı hazar denizinde deniz aşırı işte çalışıyorum....iş yeri benim sadece hastane masraflarımı karşıladı bir de bizim sigorta sadece saglık sigortası olarak ödeniyor.. yani emeklilik gününe sayılmıyor...

şimdi benim sorum şu..
Iş yeri bana herhangi bir tazminat vermedi ve bu kazayı ssk ya bildirmedi, her şeyi gizli yaptı.. benim sag baş parmagım hiç oynamıyor sabit kaldı tedaviside yok... ben iş kaybı parası alabilir miyim?
meslegim geregi sag el ve baş parmagımı kullanmam lazım ben iş makinaları dizel motor ustasıyım bu benim işimi engelliyor..... iş yerine tazminat davası açabilir miyim.... açsam ne kadar sürer... açarsam iştende cıkaracaklar buna deger mi.... iş kaybı parası alırsam ne kadar olabilir..

Halen çalışıyorum aynı yerde kafam çok karışık bana yardımcı olursanız çok sevinirim........

şimdiden ilginize teşekkürler

İş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri bağlanması için oluşan işgücü kaybı oranının %10 ve üzerinde olması gerek. Baş parmak için bu oranda rapor verilir mi, bilmiyorum. Daha doğrusu, normalde vermezler ama, mesleğinizi yapamayacak duruma gelmişseniz, o zaman o bağlamda değerlendirilip sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilir.

Bence tazminat için de aynı mantık kurulabilir... Mesleğinizi yapamaz duruma gelmişseniz, tazminat davasını mutlaka açın derim.

baş parmak iş kaybı oranı nedir...

SELAMLAR.sevgili arkadaşlar ben hazar denizi deniz aşırı işte çalışırken iş kazası gecirdim....sag el baş parmak 8 parça kırıldı kopmak üzereyken.ilk müdahale ile dikildi...daha sonra istanbul fatih el mikro cer.hastanesine gönderildim..orda müdahale edemediler amaliyatın çok kapsamlı oldugunu söyledi doktorlar.daha sonra izmir.EMOT HASTANESİNE GELDİM.orda aynı gün 9saat süren bir oparasyon gecirdim.baş parmak yerinde fakat sadece görüntü..eklem hereketleri yok.buda beni yaptıgım iş nedeni ile olumsuz etkiliyor........ben dizel motor tamircisiyim.....calıştıgım yer beni türkiyede sgk ya gecirdigim kazayı bildirmedi...bizim sigortamız saglık sigortası olarak türkiyeye yatıyor.......sorum şu?ben kazayı 2009yılının son ayında gecirdim yaklaşık 5 ay tedavi sonrası tekrar iş başı yaptım. halen çalışıyorum....benim ne gibi haklarım olabilir.....sag el baş parmaga ne kadar iş kaybı oranı verirler....iş kaybı parası maaşı alabilirmiyim....iş verenden ne gibi hak talep edebilirim....bu parmagın beni ömür boyu etkileyecegi için bundan sonraki iş bulma oranımda zayıf görünüyor......şikayet etsem nere edecegim...bütün belge hastane raporlarım var..iş kazası yaptıma dair video konuşma ve görüntüleri mevcut.....haklarım hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim....şimdiden teşekkürler bu arada yaşım 40

Uzun Lafın Kısası; Kendine iyi bir avukat bul... :)

Geçmiş olsun.

sayın nurullah bey.öncelikle geçmş olsun. yapmanız gereken iş veren iş kazasını bildirmediği için öncelikle iş kazasının tespiti davası açmanız gerek. bu davadan sonra iş kazasından dolayı maddi ve manevi tazminat davası açmanız gerekli. dava sırasında maluliyet oranınız dahilinde bir tazminat çıkacaktır.

teşekkür ederim ilgili arkadaşlara.......ama halen aynı yerde çalışmaktayım...bu davanın zaman aşımı ne kadardır.kaç yıl içinde açabilirimbu davayı.zaman aşım süresi ne kadardır.......tavsiye edeceginiz bir avukat varmı? ben halen rusya bölgesindeyim..........tavsiyesi olan varsa lütfen bildirsin ben izmirde oturuyorum

İş kazalarında dava açma süresi 10 yıldır. Kendiniz olmadan avukat eliyle dava açmak bence iyi olmaz. Rapor süreci var, şu var bu var. Ama yine de bir avukatla görüşün mutlaka...

geçmiş olsun gardaş benimde seningibi işyerinde çalışırken işim geregi agır bir nesneyi yiterken elimden ses geldi şişti gece vardiyasındaydım su faln tuttum az dinelndi sabah giderim dedim tıp merkezine gitim gece çalışırken böle böle oldu alçıya alcaz dediler bende aldıramdım işyerine geldim usataya ddim gece böle oldu şimdi alçıya alacaklar burda oldu dedim haberiniz olsun taam dedi git aldır dedi vizite kagıdı verdiler aam şyerinde oldu yazmıyordu bende dikat etmedim şimdi 3. ameliyatımı olcam aam 2. ameliyatıma 20 gün kala işyeri işten çıkardı çıkradıktan sonra ssk dilekçe verdim bugun akşama dogru ifadeye çagırdılar adam ddi senin ansıl iş kazsı dedi salı oldu benim gece çarşamba alçıya aldırmadım işyerine gitim ustaya gösterdim adam dedi zor dedi senin iş kazan bende dedim oz amn şahitlerim var dedim salı günü sssk çagırdı bilmiyom ne olcak haziranın sonunda kontrole göre 3. ameliyatımı olcam elimde gözle görülür kısalma ve hareket kıstlıgı var el bilekten düz kaldı salı günü gidip ifademi vercem doktorumda dedi seni ansıl işten çıkardılar iş akzsı sonu olur böle hastalıklar dedi benim teşhiş keinböck (osteonekroz 3b) bilmiyom artık gidip olanı biteni anlatacam neyse onu diycem dünya malı için yalan dolana degmez yanımda çalışanlarda şahit acaba şahitlerde önemlimi ssk da aradıgım adam zor biraz dedi bende dedim şahitlerde var ozamn gel salı görüşek dediler hayırlısı ama işyerindende korkuyom ssk yı etkilerler diye dha dogan medya grubu ne kadar haklı olsanda haksız gösteriyorlar ben işimden güçümden olmuşum çol çocugun ekmegiyle oyandılar zor durumdayım işsizlik maaşıyla geciniyom şimdilik dilekçe verdikten sonra 3 ay içinde geldi bana ifadeye çagırdılar yazılı sende şikayet edersen 3 ay içinde gelir ben işimi yapamıyom diye işimden çıkardılar ne kadar burda oldu desemde inanmadılar inş senin olur gardaş geçmiş olsun

Üst Alt