Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçirdiğim iş kazasından sonra sol kolum sakatlandı. Yüzde kaç oranında rapor..?

BİLOCAN

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sayın oturan boğa ve saydı değer arkadaşlar. yaklaşık bir yıl önce iş kazası geçirdim.çukur ova üniversitesi balcalı hastanesinde sol kolumda 28 cm platin var,radial sinir hasarı,omuzda 4 parça kırık var ve bir yıldır 3 ay olmak üzere parça parça rapor aldım,en son 5 gün önce raporum bitti ve kontrole gittiğimde,senin bir yılın doldu sana artık iş göremez raporu veremeyiz deyip şu şekilde rapor verdiler.Fizik tedavi servisimizde 1 yıldır takip edilen,ve1 ay yatarak da tedavi gören hastanın sinir testinde (radial sinirinin,sulkus düzeyinde parsiyel dejenerasyonu görülmüştür,seklinde raporlanmış) ve 1 yıldır takip edilen hastada ilerleme gözlenemeyen hastanın bulguları sekel olduğu düşünülmektedir.hastanın maluliyet açısından değerlendirilmesi uygundur.diye 3 prof�un imzaladığı rapor verdiler.bulgular aşağıdadır.
Fiziki muayene:
aktif pasif
Sol omuz fleksiyonu: 70derece 105derece
abduksiyonu 40 " 90 "
iç rotasyonu 80 "
dış rotasyonu 90 "
sol dirsek fıleksiyonu tam tam
ekstansiyonu -10 " -10 "
sol el bilek,parmaklar EHA'ları tamdı
sol
deltoid 3/5
biceps 4/5
triceps 3+/5
el bilek ekstansörü 0/5
el bilek fleksörü 4/5
oppozisyonu 3+/5
interossealler 3/5
Şimdi siz değerli dostlara sormak istediğim,yukarıda belirttiğim raporu ptt ile sgk�ya ilettim fakat bundan sonra ben ne yapacam ve nelere dikkat edecem.yukarıda belirttiğim raporu sizin belirttiğiniz RAPOR CETVELİNE bakıyorum ama tıbbi terimleri anlamadığım için bir anlam veremiyorum.sormak istediğim.

1)yukarıda belirttiğim sol kolumun fiziki muayene raporuna göre ve 2)pskitri:iş kazası nedeni ile ankyete bozukluğu teşhisi koydu ve 3)5 ay süre kolumun sarılı kalması ile oluşan bel fıtığından ameliyat
Bu yukarıda belirttiğim 3 rahatsızlıktan dolayı her birinden yüzde kaç rapor alabilirim.bana yardımcı olursanız sevinirim.tek elimle bu kadar yazabildim.hepinize selamlar ve saygılar.

bende 3 ay önce cerrahpaşa tıp fakültesinden maluliyet raporu aldım raporda sağ taraf orta derece kısmi felç, ayda 1 kez epilepsi, major depresyon, beyin hasarına bağlı davranış bozukluğu yazıyordu iş kazasında beyin kanaması geçirmiştim, cetvele göre %85 almam gerekiyodu ama ankara sgk %35,2 verdi.Senin durumuna gelince inşallah %10 u geçersin çünkü inan çok acımasızlar benim sağ tarafım tutmuyor verdikleri orana bak itiraz da ettim sonuç aynı anca yatalak falan olman lazım ki yüksek versinler çok acı ama ne yaparsın...

Hangi oranda rapor verileceğini kestirmek zor. Kullanılan dil dolayısıyla bu sadece doktorların yapabileceği bir şey maalesef. Ama raporda durmunuzun kalıcı (sekel) olduğu tespiti yapıldığına göre, bence Sürekli İş Göremezlik Geliri bağlanması için gerekli olan % 10 ve üzeri işgücü kaybı oranı verilecektir.

İş kazası olduğunda bu durum sigorta müdürlüğüne bildirildi ve müfettiş gelip rapor tuttu değil mi? Şu anda sürekli iş göremezlik geliri bağlanması için süreç işliyor olmalı...

Siz raporu sigorta müdürlüğüne vermişsiniz. Bundan sonra beklemekten başka bir şey yapamazsınız. Ara ara sigorta müdürlüğüne gidip ya da 170 numaralı SGK telefonunu arayıp bilgi edinmeye çalışabilirsiniz...

çok teşekkür ederim adaşım bülent bey,ilk iş kazasını geçirdiğimde amaliyetten sonra firmanın beni izinli gösterdiğini öğrenmiştim,bunun üzerine şikayetimden sonra geriye dönük ek bildirgeyle kaza yaptığım o ayı komple yatırdılar bilenlerden sorduğumda seni sırtlarından atmak istiyorlar deniyo böyle birşeyde var.
birde ben adana'da oturuyorum,firmanın merkezi mardinde olduğu için beni mardinde sigortalı göstermişler tabiki orada pirimlerin yarısını yatırdıkları için,bizler için iyi bir uygulama değil tabi,ben mardin SGK'yı aradım onlar bana soruşturma açacaz,seni ifadeye çağıracaz,ve sonra hastaneye heyet için seni göndereceğiz diyorlar.tabi bir yılımın dolmasına rağmen halen neden soruşturma açmayıp kusurluluk oranını belirlemediler anlayamadım.
bu konumda benim dikkat etmem gereken neler vardır,yapmam gereken bir şeyler varmı şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Bence BİMER'e yazın ve işlemlerinizin hangi aşamada olduğunu öğrenmeye çalışın. Başvuru yaptıktan 1 hafta kadar sonra 150 numaralı BİMER hattını arayarak konuyla illgili olarak sürekli bilgi edinmeyi (baskı yapmayı) ihmal etmeyin.

Sigortalılık günleri olsun, iş kazası halinin tespiti olsun, mutlaka belirtin başvurunuzda ve yazılı cevaplar alın...

size teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.şimdilik hayırlı günler diliyorum.

Üst Alt