Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geçirdiğimiz trafik kazasını iş kazası statüsüne sokarsak bir avantajı olur mu?

impossibleman

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
S.A. sevgili arkadaşlarım.

Benim sıkıntım kısaca şöyle,

9 ay önce Trafik kazası geçirdik ve 2 arkadaş ağır şekilde yaralandık. Ben 6. derece kırıklardan 8-9 gün yoğun bakımda tutulduktan sonra çıkabildim. Femurun ortasından 4-5 parçalı kırık, femur başı kırığı, Pelvis kırığı, 3 adet göğüs kafesinde kemik kırığı ( Bu yüzden 3 gün kan boşalttılar sağ tarafımdan delipte hortumlarla), Sol kol Ulna kemiği kırığı oluştu. 2 ay yataktan hiç kımıldayamadım. %60 a yakın hasar oluştu adli tıpa göre.
Kazadda yanımda olan arkadaşım ise 17 gün yoğun bakıımda yattı. Beyin kanaması geçirdi ve sağ kol kırığı var. Şu an hala tedavi görüyor ve çalışamıyor. Denge, yutkunma zorluğu gibi sıkıntıları var beyinden dolayı.
Yoğun bakımda olduğumuz için 3 gün içinde sgk ya iş kazası olarak bildiremedik. Olay Trafik kazası olarak geçmiş kayıtlara. kazadan beri 9 ay geçti ve ayak ve kolumdaki kırıklarım tutmadığı için evde istirahatteyim.

Kendime ait 2 ortaklı bir ltd. şirketim var. Şirketteki hissem %75. Aylık 2000 tl gelirim var ortalama.
Şimdi daha epey bir yatacağım sanırım. Merak ettiklerim Şunlar;

1- Devletten maaş veya Vergi indirimi yada maddi olarak herhangi bir yardım alabilirmiyim.
Sonuçta ödeyemesekde bağkurlu görünüyoruz ve iş günü sabah 8:30 da trafik kazası yaptık. İş kazası gösteremedim yoğun bakımda olduğum için. Trafik kazası olarak geçtik ve %0 kusurlu çıktım mahkemeden.

2- Tedavi sonucum iyi gittiği için Sürekli maluliyet raporu alabilme şansım bana az gibi geldi sizlerin yorumlarını öğrenebilirmiyim. Karşı taraf %100 suçlu ama üzerime bişey yok diyor (gerçektende yok çünkü bize vurduğunda ehliyeti bile yoktu ;):) )

3- Şu andan sgk ya başvurup iş kazasına çevirirsem ne gibi yarar yada faydaları olur. Sgk büyük bir borç mu çıkarır işveren olarak bana.

Unuttuğum herhangi bir şey varsa yardımcı olurmusunuz.

İş kazası olursa -kalıcı olarak % 10 ve üzerinde işgücü kaybı oluşmuşsa- sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu, emeklilik gibi çok önemli bir haktır. Yaşam boyu size ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere sağlık güvencesi sağlar. Vefaatınızdan sonra maaş geride kalan hak sahiplerine devredilir. Yani, iş kazası tespiti yaptırmak bence çok çok iyi olur.

İşgücü kaybı geçici ise, bu durumda da geçici iş göremezlik geliri bağlanır. Bu da iyileşene kadar sgk'dan alacağınız cüzzi de olsa bir gelirdir.

Karşı taraf zararınızı tazmin edemeyecekse, ondan bir şey alamazsınız belki ama, trafik sigortasından alabilirsiniz.

Üst Alt