Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gelir hesabına bakarak 2022 maaş talebim reddedildi?

evrem06

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selam arkadaşlar..

2022 sayılı maaş için yaklaşık 2 senedir uğraşmaktayız.. Geçen sene kaymakamlığa başvurduk.. Cevabı reddedildi. Reddedilme gerekçeside şöyledir:

2007 model volkswagen caddy kamyoneti olduğu ve 2022 sayılı yasanın ilgili maddeleri ve yönetmeliğin 6. ve 7. maddeleri gereğince muhtaçlık talebinin reddine karar verilmiştir...​

Ben %92 özürlüyüm yaşım 22 dir. Annem memur, babamsa işçi emeklisi,
ablamda asgari ücretle çalışıyor.. Ben Annemin sağlık güvencesinden yararlanıyorum. Ve Geçen sene yurt dışından bana engelli araba getirildi..

Kafama takılan çok fazla soru var ve sırayla sormak istiyorum:

1. Ruhsatı benim üstüme olan engelli arabam (ticari olmayan) olduğundan dolayı mı maaş alamıyorum..
2. Maaşı alsam dahi Annemin bana sağladı sağlık güvencesinden yine yararlanabilir miyim?
3.Yeniden başvurursam evin giderlerini evrakların içinde ek olarak masrafların listesi yazmalı mıyım?

Çünkü memurlar eve giren maaşı hesaplayıp evde kaç kişi yaşıyorsa adam başına düşen nafaka miktarı çok yüksek, siz limiti aşıyorsunuz, size maaş veremeyiz diyorlar. Bir daha başvursanız yine reddedilecek diyorlar.
Ama anlaşılan eve gelen maaşı hesaplıyorlar evin giderlerini düşünmüyorlar..
Evin giderlerinden dolayı bana nafaka düşmüyor.. Ben bu haktan yararlanmak istiyorum arkadaşlar bana yardımcı olur musunuz? Ben ne yapmalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

%92 raporla babanın sağlık güvencesinden yararlandığın, daha doğrusu maluliyet oranında sakatlığın olduğu ve bu sebeple anne-babanın bakmakla yükümlü olduğu çocuğu kategorisine girdiğin için, gelir hesabı yapılırken ailenein tüm gelirleri toplanır, kişi başına düşen miktar 87 tl'yi aştığı için de 2022 maaşı bağlanmaz. Mevzuat bu şekilde
Aracın olması konusu ise halen çoık tartışmalı. Benim tespitim, yeni başvuran kişilerde arabası varsa 2022 maaşı bağlanmıyor, ama 2022 maaşı alırken araç alınırsa da maaş kesilmiyor. Genelde bu şekilde uygulanıyor..

ama bana gelen yazılı kağıtta özellikle arabam olduğu için muhtaç olmadığınız tespit edilmiştir diyor..

Peki bişey daha soracağım.. Evde Bakım ücreti nasıl alınıyor neler yapılması gerekiyor? Başvursam kabul ederler mi?

Evinize giren tüm gelirleri evde yaşayan kişi sayısına böldüğünüzde 318 tl yi geçmiyorsa ve Ağır özürlü rapora sahipseniz,hareket kısıtlılığınız olup,[FONT=Verdana]zorunlu ihtiyaçlarınızı [/FONT]başkasının yardımı olmadan (Yemek yeme,Banyo yapma v.b) tek başınıza yapamıyorsanız bakım aylığı alabilirsiniz.

Üst Alt