Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Gemide iş kazası geçirdim. Tazminat hakkımı kullanmak istiyorum..?

Gökhan Şenol

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selamlar

Ağustos 2010 tarihinden Mart 2015 e kadar aynı şirketin gemilerinde yağcı olarak görev yapmaktayım.
14 Mart 2015 tarihinde soğuk algınlığı sonucu hastalandım. Durumu 2. Kaptana ve 1. Mühendise bildirdim. 2. Kaptan bana 1 adet tylol hot adında bir ilaç verdi. İlacı kullandım ve bir süre istirahat ettim. Aynı gün akşam saatlerinde 1. Mühendis beni telefonla arayarak Ana Makine üzerinde tamir operasyonu olacağını ve makine dairesinde hazır bulunmamı istedi üzerimi değiştirip makine dairesine indim 1. Mühendise hasta olduğumu söyledim. 1. Mühendis fazla bir işimiz olmadığını söyledi ana makineyi stop ettikten sonra Afrika ülkesinin demir bölgesinde gemi demirde beklerken saat 20:00 civarı başlayan bir tamir operasyonu sonucu 7 metre yüksekten düşerek iş kazası geçirdim.
Düşme sonucu belim (L2 kemiği) ve ayak topuğum kırıldı. Kazadan sonra Afrika ülkesinde bir hastaneye yatırıldım. Afrika ülkesindeki hastanede ayağım ameliyat edilmeden alçıya alındı hastanede tomografi ve emar cihazı olmadığı için sadece film çekildi belimde bir problem olmadığı söylendi. 1 gün hastanede kaldıktan sonra sedyeyle gemiye transfer ettiler. Ama idrarımı yapamadığımı farkettim gemide sonda olmadığı için yaklaşık 6 saat ambulans bekledim. Sonda takıldıktan sonra şirket talimatıyla beni gemiyle yaklaşık 1 gün uzaklıktaki başka bir ülkeye götürdüler. Orada beni ambulansla hastaneye sevk ettiler. Hastanede emar ve tomografi çekildikten sonra belimin (L2 omurga kemiği) kırık olduğu anlaşıldı. Ve ayağımdaki alçı çıkartıldı.
Hastane doktoru benim bir an önce ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakat ben o hastanede ameliyat olmak istemediğimi ülkeme transfer edilmek istediğimi ve ülkemdeki tam teşekküllü bir hastanede ameliyat olmak istediğimi şirkete ve doktorlara söyledim. Bu isteğim kabul edildi. Fakat 18 gün transfer edilmeyi bekledim.
18 gün sonra şirketten bir yetkili beni almaya geldi tarifeli bir uçakla sedyeyle transfer edildim. Ülkeme transfer edildikten 1 gün sonra ameliyat edildim. Ameliyatım başarılı geçti fakat uzun bir süre sinirler baskı altında kaldığı için vücudumda hasara neden oldu.
Hastane Masraflarım ve rapor süresince taban maaşım ve bu süre içindeki medikal ve ilaç masraflarım yatırıldı. O tarihten beri çalışmıyorum

Benim Bu masraflar harici tazminat hakkım bulunmakta mıdır?

iş yeri sınırları içerisinde olan hatta servis araçlarında olan her kaza iş kazası olarak geçiyor. Sizinki de iş kazası. Bağlı bulunduğunuz SGK iş kazası bildiriminde bulunmanız gerekiyor. Müfettişler olayı araştıracak iş kazası olduğu kesinleşince... tedavin bitene kadar rapor parası verecek. sonrada Sağlık kuruluna sevk edip sürekli iş göremezlik oranı belirleyecek %10 dan yukarı rapor verilirse Sürekli iş göremezlik aylığı bağlanacak.

elbette maddi manevi tazminat davası açabilirsiniz. 10 yıllık zaman aşımınız var 10 yıl içinde dava açabilirsiniz. Avukatınız zaten bu konularda sizi yönlendirir öncelikle SGK başvurun olayın iş kazası olduğu belirlensin sonra dava açın

Gökhan Şenol

rehabilitasyon gördünüzmü yaklaşık olaydan 1 sene sonra kalıcı sekelinize bağlı olarak sağlık kurulundan iş kazasına bağlıdır denmesi gerekli olarak (onun içinde epikriz raporları, filmler mr sonucu gibi epikriz raporunda iş kazasına bağlıdır ibaresi önemli işlemlerin kolaylaşır doktorlar için dayanaktır o) engellilik oranı puanı aldığınız taktirde her türlü tazminat yada sigortadan falan tazminatınızı alacaksınız
galiba sizin uluslararası gemicilik sigorta kuruluşu varmış bütün gemiciler oraya kayıtlımış o iyi para veriyormuş onuda bir araştırın derim
sgk çalışamadığınız süreler için istirahat bitiminde zıraat bankası kanalıla tc kimlik numaranıza çalışamadığınız sürelerin maaşını yatırıyor olmalı

benim biladerde gemici bu arada makinist baş çarkçılığa 3-4 ayı kaldı oda tunusta koluna piston düştüğü için tunustan geri dönmüştü ancak tunusta ameliyatı güzel yapmışlar sağlam yani hastanemdeki ortopedistlere gösterdim en azından bana yalan söylemezler

Üst Alt